Kitartással, napi rendszerességgel lehet sikeresen megtanulni az idegen nyelveket. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Heti két órában angolt tanulni egy gyermeknek több mint húsz diáktársával együtt – mire elég ez? Sajnos önmagában nem sokra, a gyakorlat azt mutatja, hogy szükség van pluszórákra. Ugyanakkor nagy kérdés az is, hogy milyen korán kell kezdeni az idegennyelv-tanulást.
2019. január 14., 10:162019. január 14., 10:16
Kevesebb az esélyük arra, hogy megtanuljanak angolul, németül vagy bármilyen más idegen nyelvet azoknak a gyerekeknek, illetve fiataloknak, akik falun élnek. A hátrány elsősorban onnan származik, hogy
mihelyt lehetősége adódik, azonnal városi iskolába megy tanítani. A másik akadálya annak, hogy a diákok használható idegennyelv-tudásra tegyenek szert az iskolában, az maga az oktatási rendszer, amely negyven-ötven éve ugyanaz. Sajnos hiába bizonyosodott be, hogy
főleg ha azt egyszerre 25–30 diáknak tanítják, a rendszer mégsem változik. Ugyanakkor a tanárnak is rugalmasnak kell lennie – hangsúlyozta Szaló Réka, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója, aki szerint a pedagógusnak használnia kell minden új lehetőséget, digitális eszközt, tanítási módszert, amely segít a tanítványnak, hogy eredményesen tanuljon.
„Négy óra angol, két óra német hetente. De ha vizsgázni akarunk, ez még nem elég a sikerhez, magánórára kell járni. És magánórára járunk, mert tényleg azt akarjuk, hogy még a tanév vége előtt levizsgázzunk angolból” – állították egybehangzóan a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium tizenegyedik osztályos diákjai.
Oltean Annamária szerint ma már nem lehet idegennyelv-tudás nélkül boldogulni, a projektekhez, a kapcsolattartáshoz kell ismerni egy-két nyelvet. Ezért készül most angol vizsgát tenni, jövőben pedig németet. De ez nem ment könnyen, mert hiába tanult szorgalmasan, készült minden órára, amikor egy nemzetközi csapattal került kapcsolatba, akik Marosvásárhelyre jöttek önkénteskedni, meg sem mert szólalni angolul. Aztán lassan feloldódott ez a gátlása, és kezdett beszélgetni a városban tartózkodó, más-más nemzetiségű – kínai, egyiptomi, svéd, francia – fiatalokkal.
– mondta, hozzátéve, hogy a nyelvleckék mellett sokat olvas angolul, filmet néz, levelezik és beszél.
Az idegen nyelvet 10–12 fős csoportban lehet eredményesen tanulni, ám 30–35 fős osztályközösségben nem – erősítette meg a nyelvtanár.
Nyelvtanulás óvodás korban. Csak játékosan. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A romániai magyarok egy nagy előnyt élveznek a románokkal szemben, éspedig az, hogy az anyanyelvükön kívül már ismernek egy másik nyelvet. Bebizonyított tény ugyanis, hogy
Mivel a magyar egyedi, sajátos nyelv, semelyikhez sem hasonlít Európában, a román nyelvtudás nagy előnyt jelent az újlatin nyelvek – olasz, francia, spanyol stb. – vagy az angol, német elsajátításában.
Az adottsággal kapcsolatosan Szaló Réka úgy véli, elsősorban az anyanyelv alapos ismerete szükséges – annak lassú, alapos elsajátítása otthon a családban, az óvodában, sok mesével, mondókával, beszélgetéssel – ahhoz, hogy egy idegen nyelvet elsajátítsunk. Nem kell már óvodás korban angolórára járatni a kicsit, de ha mégis ragaszkodik a szülő ehhez, akkor a játékos módszer ajánlott.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
szóljon hozzá!