Marosszentgyörgyön több utcában aszfaltoznak pályázati pénzekből. Archív
Fotó: Marosszentgyörgy Polgármesteri Hivatala
A marosszéki településeken a tavaszi út- és járdakarbantartási munkálatok zajlanak, a pályázatokból tervezett fejlesztések nem álltak le. De a települések vezetői némi aggodalommal terveznek és arra számítanak, hogy az év második felében anyagi nehézségek, elakadások lesznek.
2020. április 14., 11:552020. április 14., 11:55
Bár a koronavírus-fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében majdnem kiürültek a települések utcái, elmaradtak a közösségi és családi alkalmak, a jó idő beköszöntével munkagépek jelentek meg több településen és elkezdtek dolgozni.
Marosszentgyörgyön pályázati pénzekből aszfaltozzák az utcákat. Jelenleg öt utcában vannak kint a munkagépek, de a következő ötben is előkészítik az aszfaltozást. Mint Sófalvi Szabolcs polgármestertől megtudtuk, örvendenek, hogy a betervezett munkálatokat el tudták kezdeni, de
A Máriaffy-kastély felújítását is folytatják, az itt kialakított esketési teremben már hétvégén kellett volna fogadják a fiatal párokat. Az uniós pénzalapokból felújítandó kastély idén nyáron teljesen kész lesz.
Csejden az ivóvíz bekötése zajlik, Marosszentgyörgyön pedig a csatornahálózathoz való csatlakozás van napirenden. A polgármester elmondta, hogy a községközponti új kultúrotthon kivitelezésére készül a közbeszerzési eljárás kiírása, de a hoki- és labdarúgópálya engedélyeztetése is az utolsó száz méteren van. „Közben a hivatalban két váltásban dolgoznak az alkalmazottak, részben azért, mert délután, este is van tennivaló, például a nehéz helyzetben levő személyeknek vásárolnak be, viszik ki a kiváltott gyógyszereket. A lakókat próbáljuk arra biztatni, hogy telefonon érdeklődjenek, online küldjék be kéréseiket, de ez nem mindig lehetséges” – ismertette.
Sófalvi Szabolcs beszámolt arról is, hogy idén elmarad a tavaszi nagytakarítás a községben és a hagyományosan április végén megtartott Szent György-napi ünnepség is. „Látva, hogy a kormányt mennyire meglepte a koronavírus-fertőzés és az ezzel járó költségek,
Helyi szinten is át kell majd csoportosítsuk az összegeket, hiszen most elég nagyok a kiadásaink a járdák, lépcsőházak fertőtlenítésével, a tömbházakban szerelendő kézfertőtlenítőkkel” – vázolta.
Nyárádszeredában a betervezett tavaszi munkálatokat elkezdték, járdákat alakítanak ki, az utcák aszfaltozásának közbeszerzési eljárását készítik elő és a fák metszése sem marad el. Tóth Sándor polgármester érdeklődésünkre elmondta, hogy a hivatal alkalmazottainak egy része otthonról dolgozik, elkerülve az esetleges tömeges megfertőződést.
„A lelassulás érződik a helyi adók és illetékek befizetésén is, előző évekhez képest kevesebb összeg jött be, bár lehet, hogy ez a határidő kitolásával is magyarázható. Helyi szinten felleltározzuk, hogy a szükségállapot és a kötelező- vagy kényszerleállások mennyire érintettek a nyárádszeredaiakat, hány kis céget, üzletet kellett bezárni, hány ember maradt munka nélkül. A felmérést, elemzést majd elküldjük a megyei tanácshoz, prefektusi hivatalhoz, a kormányhoz, mert
– magyarázta az elöljáró.
Mezőpanitban egy olyan telefonos applikáción dolgoznak, amely megkönnyíti majd a község vezetői és a lakók közötti kommunikációt. Mint Bodó Előd polgármester elmondta, az új kommunikációs csatorna révén a lakóknak egyszerűen tudnának üzenetet küldeni a legfontosabb tudnivalókról, a községben élők pedig szintén üzenetben jelezhetnék, ha kiégett egy utcai villanyégő, meghibásodott a járda, vagy más gondok akadtak.
„A tavaszi járda- és útjavításokat saját alkalmazottainkkal elkezdtük, a zöldövezetek és közterületek rendbetételét szintén. A posta épületénél és a községközponti iskolánál felújítási munkálatok zajlanak, ez utóbbinál kihasználjuk, hogy nincs tanítás és üres az épület. Harcón járdát alakítunk ki, hiszen miután leaszfaltoztuk a Fő utcát, megnövekedett az autós forgalom. Három, pályázatból megvalósítandó nagy beruházásunk van, amelyek esetében elindítottuk a közbeszerzési eljárást: a csittszentiváni, mezőbergenyei és harcói kultúrotthonok felújítása, a csittszenitváni iskola korszerűsítése, és a mezőpaniti bölcsőde építése. Arra számítunk, hogy a jövedelemadóból és az áfából visszaosztott pénzek nem érkeznek be az év második felében, így enélkül kell majd boldogulnunk” – összegzett.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!