Ünnepélyes keretek között átadták a közösségi összefogással alig két év alatt felépült ravatalozót a Kis-Küküllő menti településen.
2012. május 07., 16:502012. május 07., 16:50
2012. május 07., 17:252012. május 07., 17:25
Újabb középülettel lett gazdagabb a 2003 óta önálló községgé lett Kibéd. Vasárnap ünnepélyes keretek között avatták fel a halottasházat. Az ezt megelőző istentisztelet keretében Falka Zoltán református lelkipásztor azt hangsúlyozta: „a ravatalozó a második templomunk, ahonnan méltó módon kísérhetjük el a megboldogult testvéreinket a minden élők örök útjára”. Továbbá hálát adott Istennek és köszönetet mondott az önkormányzatnak, a helyi lakosoknak és a polgármesternek, „akik mindenüket az építkezés szolgálatába állítottak”.
Példaértékű közösség
Az új épület avatását jelző szalagvágást Dósa Sándor polgármester és Bán Mózes megyei tanácsos ejtették meg, ezután a helyiek megtekinthették az intézménynek is nevezhető épületet. Ünnepi beszédében a polgármester elmondta: „Nagy öröm számomra, hogy ismét szalagot vághattunk, ahogy az elmúlt években már többször is megtettük”. Ezzel is utalt arra, hogy az önállósulás után több elképzelés megvalósult már, így új iskola, óvoda, park és játszótér épült, további tervek pedig kivitelezés alatt állnak. Az elöljáró szerint nem kell annál nagyobb bizonyíték az összefogásra, ennek értékére és gyümölcsére, mint az, hogy felekezetre és nemzetiségre való tekintet nélkül közösen adakoztak a helyi lakosok és intézmények, hogy felépülhessen a ravatalozó. Bár voltak kétkedők, a 2010 őszen elkezdett tervet sikerült befejezni. Amint beszámolt róla, az önkormányzat 245 568 lejt fordított erre a célra, a helyiek adományából 44 225 lej gyűlt, ehhez hozzáadták a tizennégy évvel ezelőtti gázvezetésből maradt 9 ezer lejt, valamint az öt éve működő közbirtokossági tanács is felajánlott 5 ezer lejt.
Bán Mózes megyei tanácsos Lokodi Edit Emőke elnökasszony üdvözletét is tolmácsolta, majd Márai Sándort idézve elmondta: a csend birodalma honol a világmindenségen, a születés előtti és a halál utáni csend. Ami e kettő között van, „az a kis zajlás” az élet. Ennek utolsó fázisa ebben a ravatalozóban zajlik le, ezért is fontos, hogy megépülhetett ez a civilizált, magas szintű intézmény. Beszédében meg is dicsérte a helyi elöljárók és lakosok munkáját, akik nem álmokban, hanem megvalósítható tervekben gondolkodnak. „A kibédi közösség példaértékű ebben a kistérségben hagyományőrzésben és tenni akarásban egyaránt, és megteszi azt, amit a cselekvés útja megkövetel” – mondta Bán Mózes.
Barabás Sándor Szovátáról beszolgáló adventista lelkész szerint az épület dísze is a falunak, nagyszerű bizonyítéka annak a kegyeletnek, amelyet a község lakói megadnak a közülük távozónak.
Közös összefogással épült
Orbán Sándor alpolgármester portálunknak elmondta: a ravatalozó építésének ötletét az önkormányzat, a református egyház és a falu lakossága egyaránt felkarolta, szinte kivétel nélkül minden család adományozott száz és ezer lej közötti összeget, ezenkívül önkéntes munkát is végeztek. Az önkormányzati hozzájárulás az építőanyagok árát fedezte, a lakossági adományokból a helyi mesterek munkadíját biztosították. Az épületben a nagyterem mellett három halottaskamra és egy mellékhelyiség van, s hamarosan befejezik a hűtőkamrát is. Még fel kell szerelni az esővízcsatornákat, az előteret szélmentesíteni, illetve padlóját burkolni kell, de kerítést is szeretnének majd építeni. Azt is elmondta: a temető melletti, egyházi tulajdonban levő területen egy leromlott cserépcsűr és hatalmas bozót volt, így a munkagépnek is három hétre volt szüksége, hogy 2010 szeptemberében letakarítsa és elegyengesse a helyet.
szóljon hozzá!