A Székelyhon.ro arra kért néhány Maros megyei polgármestert, hogy értékelje az évet és ismertesse jövőbeli terveit. Az összeállítással betekintést nyerhettünk a települések életébe, megismerhettük jövőbeli elképzeléseiket is.
2012. december 27., 18:442012. december 27., 18:44
2012. december 27., 18:492012. december 27., 18:49
Erdőszentgyörgyön „felvették a ritmust”
A júniusi helyhatósági választásokon első mandátumát szerezte Erdőszentgyörgy élén Csibi Attila Zoltán, így az idei év – ami számára gyakorlatilag félév – a polgármesteri hivatal strukturális átszervezésével telt. „Fel kellett venni a ritmust, változtattunk a működésen. Emellett 7 kilométeren felújítottuk a járdát a Rózsák útján, az RMDSZ-tanácsosok fel nem vett béréből játszóteret létesítettünk, kipucoltuk a sáncokat, a patakmedret, és megszerveztük a szemét összegyűjtését” – mondta megkeresésünkre a polgármester. A 2013-as tervek között szerepel, hogy márciustól 14 utcában aszfaltoznak, üzembe helyezik a 90 százalékban elkészült víz- és csatornarendszert, megpróbálnak javítani a kórház működésén, valamint a kultúrotthont is felújítják. „A kórház esetében jelenleg zajlik az átvilágítás, ennek eredményei alapján döntünk” – ismertette Csibi Attila Zoltán.
A takarékosság évét tevékeny időszak követi Marosszentannán
Marosszentanna község polgármestere, Ráduly György szerint 2012 a spórlás éve volt, hiszen bár várták, nem kaptak kormánypénzt. „Sikerült az alaptól a kupás cserépig felújítani, kibővíteni az udvarfalvi óvodát, és bár nem kaptuk meg az engedélyt a napközi beindításához, nem mondtunk le arról, hogy a jövő tanévtől ez is sikerülni fog. Pozitívumként említeném, hogy a községben már két magyar tánccsoport működik, az udvarfalvi mellett létrejött egy többnyire marosszentannaiakból álló csoport is. Péntekenként az udvarfalvi kultúrotthonban harminc gyermek tanul néptáncot, és ennek azért is örvendünk, mert ezáltal ápolják a hagyományokat, és összekovácsolódik a közösség is. Az együvé tartozás megerősítését szolgálta a marosszentannai nyugdíjas klub által szervezett három tartalmas kirándulás is, az udvarfalvi virágkiállítás és a hagyományos farsangi kosaras bál, amelyet természetesen jövőben is megtartunk. 2013-ban az uniós pályázatokon elnyert összegből nekifogunk a marosszentannai óvoda és napközi felépítésének, utakat aszfaltozunk Marosszentannán, rendbe tesszük a bárdosi kultúrotthont, és egy mosodát hozunk létre, ahol a községben élő idős személyek ruháit tisztítjuk majd, ezzel is segítve nekik” – sorolta a terveket a község vezetője.
Jövő karácsonyra megújulhat a kibédi művelődési ház
Kibéd község polgármestere, Dósa Sándor elmondta, a 2012-es év főként a választásokról szólt, emiatt nem tudtak nagy projekteket megvalósítani, viszont sikeresen pályáztak a LEADER-programban a művelődési ház felújítására. A 2013-as év legfontosabb terve ennek a kivitelezése – mondta Dósa Sándor. „A mintegy egymillió lej értékű beruházásnak a felét saját költségvetésünkből kell elkülönítenünk. A szerződést már aláírtuk, a közbeszerzési dokumentációt január végéig közzétesszük. A legoptimálisabb forgatókönyv szerint jövő karácsonyra megnyithatja kapuit a megújult művelődési ház, a legpesszimistább változat szerint pedig 2014-re” – vázolta a polgármester.
Majdnem kész a csatornarendszer Marosszentkirályon
Marosszentkirályon 2012-ben számos megvalósítással büszkélkedhetnek – mondta a község alpolgármestere, Gál Sándor. „Kilencven százalékban megvalósult a csatornarendszer bővítése, utcák, mellékutcák burkolása, illetve nagyon fontos, hogy befejeződött az új művelődési ház építése” – számolt be a megvalósításokról az alpolgármester. 2013-ra tervezik a csatornarendszer teljes kiépítését, a vízhálózat építésének, illetve az utcák, mellékutcák burkolásának befejezését.
Van mit és miből dolgozzanak Gernyeszeg községben
Elégedett az idei évvel, és bizakodó a jövőt illetően Gernyeszeg község polgármestere, Kolcsár Gyula. Több pályázatot megnyertek, és már neki is fogtak a Péterlaka-Telek közötti 14 kilométeres útszakasz leaszfaltozásának. „Nemcsak az aszfaltozásra nyertünk pénzt. 2013-ban szintén uniós támogatásból új óvodát építünk Gernyeszegen, Erdőcsinádon a kultúrotthonba fektetünk be nagyobb pénzösszeget, Marosjárában pedig kiépítjük az ivóvíz- és csatornarendszert. Nagyernye, Marossárpatak, Vajdaszentivány községekkel közösen létrehoztuk a kistérségi társulást, és a LEADER-programon keresztül sikerült néhány pályázatot megnyernünk, így 2013-ban a térség csaknem hárommillió eurót fog kapni” – sorolta az elöljáró.
Adósság nélkül kezdik az évet Nyárádszeredában
Nyárádszereda polgármestere, Tóth Sándor sikeresnek tartja a 2012-es évet, akkor is, ha sok tervüket nem tudták megvalósítani. „Mindenki látja, hogy mit és mennyit sikerült idén elérnünk. Megpróbáltuk a kiadásokat saját erőforrásainkból fedezni, és örvendek annak, hogy nem kellett bankkölcsönhöz folyamodnunk, így nincs adósságunk. 2013-ban kisebb, emberközelibb projekteket szeretnénk megvalósítani, és elő szeretnénk készíteni a nagylélegzetű terveket a 2014-2020-as időszak pályázataira. Tavasszal saját alapból elkezdjük a rácsatlakozást a kiépített csatornarendszerre. 2013-ban azt kívánom, hogy mindenkinek legyen munkája, hit és szeretet uralkodjon minden nyárádszeredai családban” – fogalmazott Tóth Sándor.
Elégedetten terveznek Koronkán
Elkészült a koronkai ravatalozó, bővítették és korszerűsítették a közvilágítást, utcákat aszfaltoztak le, bővítették az ivóvíz- és csatornarendszert – sorolta az idei megvalósításokat Koronka polgármestere, Takács Olga, aki bizakodóan tekint az új év felé, hiszen folytatni fogják az utcák kövezését, aszfaltozását, járdákat alakítanak ki, egy új játszóteret készítenek, és egy multifunkcionális munkagépet is fognak vásárolni, ez utóbbira pályázaton nyertek pénzt. Ugyanakkor pályázni fognak, hogy pénzt szerezzenek a székelybósi víz- és csatornarendszer kiépítésére is.
Egy településről sem feledkeznek meg Nagyernye községben
Nagyernye község polgármestere, Jánosi Ferenc elismeri, hogy a 2012-es év három választással terhelte az önkormányzat tevékenységét, ezért nem volt elég idő, hogy saját dolgaikra figyeljenek. Ennek ellenére idén manzárdosították a polgármesteri hivatal épületét, irodahelyiségeket hozva létre, négy játszóteret létesítettek a községben, bővítették az ernyei csatornarendszert, nagyrészt sikerült leaszfaltozni a székesi utat. „A LEADER pályázati pénzből két nagy munkálatra készülünk, egyik Sáromberkén, a másik Nagyernyében lesz kivitelezve. Sáromberkén folytatni szeretnénk az elkezdett iskolabővítést, a csatornarendszert Sáromberkén és Nagyernyében, a DN15-ös főút javításának befejezése után hozzákezdünk a járdásításhoz az említett két településen. De a többi hozzánk tartozó településről sem feledkezünk meg” – ígérte Jánosi Ferenc.
Elmaradtak a megszokott támogatások Marossárpatakon
Marossárpatak község polgármestere, Kozma Barna úgy véli, hogy a kormányváltás, valamint az addig megszokott támogatás elmaradása lassította és gátolta a község fejlődését. Ennek ellenére Marossárpatakon hozzákezdtek a szennyvízcsatorna kiépítéséhez, az egész községben korszerűsítették a villanyhálózatot, Almáson felújították a kultúrotthont, támogatták a községben működő civil szervezeteket, egyházakat. A községközpontban hathatós támogatást nyújtott az önkormányzat a ravatalozó felépítésében. „2013-ban szeretnénk folytatni a szennyvízcsatornázási tervünket, Marossárpatakon az iskolát kellene bővíteni, Pókában a kultúrotthont korszerűsíteni. Nagyobb beruházások lennének még: egy új óvoda felépítése Sárpatakon, az aszfaltút befejezése Pókakeresztúron, az útszakasz egy részének aszfaltozása Mezőmajoson. A LEADER-től kapott pénzeket úgy szeretnénk felhasználni, hogy minden településünk részesüljön az összegből” – mondta a polgármester.
Maros megyében a szavazópolgárok több mint harminc százaléka leadta voksát 14 óráig, és közben a nap is kisütött a megyeközpontban, így az eső sem jelenthet akadályt az állampolgári kötelesség gyakorlása közben.
Maros megye első magyar kormánybiztosa, Barabási Antal Szabolcs prefektus a fiatalokért, a gyerekekért és egy olyan európai jövőért és országért szavazott, amely értük van.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
szóljon hozzá!