Műkedvelő színjátszók találkozója Erdőszentgyörgyön

•  Fotó: Gligor Róbert László/archív

Fotó: Gligor Róbert László/archív

A hétvége egyik kiemelkedő művelődési rendezvénye a hagyományosan Erdőszentgyörgyön sorra kerülő Színpad lehet: az erdélyi műkedvelő színjátszó csoportok három napon át váltják egymást a művelődési ház színpadán, a huszonnegyedik fesztiválon.

Gligor Róbert László

2016. november 17., 14:452016. november 17., 14:45

2016. november 17., 14:572016. november 17., 14:57

A Bodor Péter Művelődési Egyesület immár lassan negyedszázada szervezi meg novemberben a hagyományos őszi műkedvelő színjátszófesztivált. Az 1992-ben első alkalommal megrendezett találkozó a Kis-Küküllő menti színjátszók „seregszemléje” szeretett volna lenni. A kezdeti években a környező falvak csoportjai jelentkeztek, de azok mára lassan kimaradoztak. Néhány, színjátszó hagyománnyal rendelkező falusi csoportot leszámítva többnyire kisvárosok vagy városiasodó települések csapatai vették át helyüket, és több mint tíz éve Magyarországról is rendszeresen érkeznek csoportok. Idén egy új fellépő is jelentkezett, a Kolozs megyei Magyarfenes.

Az idei fesztiválra tizenkét település színjátszó csoportjai jelentkeztek összesen tizennyolc előadással. Pénteken délután főleg a gyerekeknek szóló produkciók kerülnek színre, többnyire gyerekszínjátszókkal: fellép a házigazdák Bodor Péter Színköre, a makfalvi Lármázók, a csíkfalvi Tündérkert, a nyárádgálfalvi Mécsvirág és Napsugár, a szászrégeni Rosszcsontok. Szombaton délután többnyire a felnőttek lépnek színpadra: a magyarfenesi Stúdiószínpad, a szovátai Szarkafészek, a dicsőszentmártoni Népszínház, a sepsiszentgyörgyi Visky Árpád Színjátszó Társulat és a szászrégeni Kemény János Népszínház, kivételt a szászrégeni Csim-bumm ifjúsági és gyerekszínjátszó csoport jelenti. Vasárnap délelőtt ismét gyerek- és ifjúsági fellépők következnek, a házigazdák három és a csíkfalviak egy másik csoportja.

A fesztiválon két visszajáró magyarországi csapat is szórakoztatja a közönséget: pénteken este a mezőkövesdi Színészeti Egyesület A tyúkketrec, míg szombat este a celldömölki Soltis Lajos Színház A láthatatlan apuka című előadással zárja a napot.

Ezek a rendezvények lehetőséget adnak az amatőr színjátszóknak a bemutatkozásra, a tapasztalatcserére és a tanulásra, ezáltal az erdélyi színjátszás színvonalát emelik. Azért is novemberben rendezik, mert ekkorra már a csoportok betanulnak egy-egy darabot, így a Színpadon előadhatják és a zsűri észrevételeit felhasználva javíthatják, véglegesíthetik előadásaikat, amelyekkel aztán a karácsonyi vagy farsangi ünnepkörben meglepik az otthoni vagy környező települések közönségét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei