Fotó: Boda L. Gergely
Számtalan népszokás, egyházi liturgia, de még időjárásjósló mondások is kapcsolódnak vízkereszt napjához. A keresztény egyház egyik legrégebbi ünnepén bizony a legtöbb karácsonyfa is kukába kerül. Nem csoda: ez a karácsonyi ünnepkör zárónapja, s a farsang kezdete.
2014. január 05., 21:382014. január 05., 21:38
2014. január 05., 21:562014. január 05., 21:56
Bár sokan csak a katolikusok ünnepének tartják, a vízkereszt tulajdonképpen mindannyiunk ünnepe valamiképp. A keresztény egyház legrégebbi ünnepe, Epiphania Domini, vagyis az Úr megjelenése a latin neve. Nagyon fontos ünnep volt, csupán a harmadik században különült el ettől a karácsony, azóta ünnepeljük december 25-én, a vízkereszt napja pedig Jézus megkereszteltetésének az ünnepe, de ekkor emlékezik meg az egyház a napkeleti bölcsekről is. Mindezek emlékére január 6-án a katolikus egyház megszenteli, vagyis megkereszteli a vizet, ebből ered a magyar vízkereszt elnevezés. Ez a karácsonyi ünnepkör zárónapja, ám a keleti kereszténységben az ortodoxok megmaradtak az óhiten, így ők most ünneplik Jézus születését.
Hol béke, ott áldás
Egyházi szokás ma is a katolikusoknál a házszentelés, amely bár leginkább január hatodikához kapcsolódik, Marosvásárhelyen már karácsony után elkezdik, így vízkeresztkor le is jár. A római katolikus lelkész elvégzi a házszentelést, felírja a házra a háromkirályok nevének kezdőbetűit, valamint az évszámot. Elhangzik az ősi (magyar) háziáldás szövege is:
Hol hit, ott szeretet;
Hol szeretet, ott béke;
Hol béke, ott áldás;
Hol áldás, ott Isten;
Hol Isten, ott szükség nincsen!
A házszenteléshez ugyanakkor hiedelem is kapcsolódik, régen messze kellett kikísérni a házszentelő papot, nemcsak a kapuig, hanem minél tovább, mert azt hitték: minél tovább kísérik a papot, annál nagyobbra nő a kender.
Bár a protestánsok általában katolikus ünnepnek tartották a vízkeresztet, sok ehhez kapcsolódó szabályt betartottak. Az asszonyok nem dolgoztak a fonóban a két karácsony között – így hívták a karácsony és vízkereszt közötti időszakot –, a férfiak nem fogták be az állatot a szekérbe, mert úgy tartották, hogy akkor elkárosodik. Karácsony és vízkereszt között nem ettek hüvelyeseket, hogy ne legyen kelés a testükön.
Számtalan népszokás is tartozik, illetve tartozott az ünnephez. Erdélyben ma is él a csillagozás vagy háromkirályozás, amikor a gyerekek felöltöznek a királyoknak, majd Gáspár-, Menyhárt-, Boldizsár-csillagot visznek a kezükben, és keresik Betlehemet. Ezt vízkereszti játéknak nevezik.
Vízkereszti időjárásjóslás
Vízkereszt napi időjárásból jósoltak is. Az időjárás megfigyelése már január 6-án, vízkeresztkor elkezdődött. A gazdák megállapították, hogy ha vízkeresztkor megcsordul az eresz, hamarosan vége a télnek, jó termés ígérkezik.
Régen úgy tartották, ha vízkeresztkor esik az eső, akkor hosszú lesz a tél, férges lesz a mák. Hideg, fagyos eső esetén rossz termésre lehetett számítani, viszont korai tavaszban reménykedtek. Egyes helyeken azt mondták, hogy ezen a napon fonni kell, mert akkor hosszabbak lesznek a kolbászok.
Kezdődik a farsang
A vízkereszti népszokásokból mára leginkább az maradt, hogy ekkor szokás leszedni a karácsonyfát. Vízkereszt napjától a nagyböjt kezdetét jelentő hamvazószerdáig (idén március 5-ig) tart a farsang, a karneválok ünnepi időszaka. A mi farsangi rítusaink és hiedelmeink főként a három utolsó farsangi napra – farsangvasárnapra, farsanghétfőre és húshagyókeddre, amely a farsang farkát jelenti – vonatkoznak, amely télbúcsúztató is.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!