Fotó: Pinti Attila
A korábbi évekhez képest idén tavasszal több gólya érkezett a Hargita megyei Csíkcsicsóba, ugyanakkor néhány villanyoszlopról leomlott a fészek, ezért újabb fészektartó-kosarak felhelyezése vált szükségessé a villanyoszlopok tetejére. Csakhogy nem mindenki örvend a gólyák jelenlétének, ezért különböző eszközökkel próbálták elriasztani a madarakat a fészekrakástól. A gólya viszont védett, ezért veszélyeztetésük bűncselekménynek minősül.
2023. május 20., 16:332023. május 20., 16:33
Nemrég a Facebook közösségi oldalon osztottak meg felvételeket arról, ahogy egy gólyapár küszködött a leomlott fészkük újjáépítésével. Csíkcsicsóban, az európai út mentén több villanyoszlopon is otthonra találtak a madarak, azonban akadt néhány helyszín, ahol látszott, hogy
Péter Lukács, Csíkcsicsó polgármestere megkeresésünkre elmondta, a községben jelenleg hozzávetőleg harminc gólyafészek van.
Mint magyarázta, az önkormányzat biztosított több fészektartót, azonban a korábbi évekhez képest idén több gólya érkezett a községbe, ezért újabbak felszerelése vált szükségessé. A gondot tetézte, hogy volt, ahol a gólyák két éve felállított fészke leomlott, így azok számára is be kellett szerezniük kosarakat.
– tette hozzá a polgármester. Ugyanakkor volt, ahol a villanyoszlopra különböző tárgyakat helyeztek fel azok, akiket zavart a gólyák jelenléte – ennek megakadályozására a polgármesteri hivatal felhívta a lakók figyelmét, hogy ez törvényellenes.
Fotó: Pinti Attila
A villanyoszlopokra a villanyszolgáltató munkatársainak segítségével helyezik fel a gólyák számára a fészektartókat. Bíró Árpád, az Electrica Rt. Hargita megyei kirendeltségének igazgatója kérdésünkre azt válaszolta, hogy egyeztetni szoktak a polgármesteri hivatalokkal, madárvédelmi civil szervezetekkel a témában, és amennyiben azok igénylik és biztosítják a kosarakat, akkor a munkatársaik segítenek a felszerelésben az oszlopok tetejére.
Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője arról beszélt, hogy mivel a gólya védett madár, ezért veszélyeztetése bűncselekménynek minősül. Mint ismertette, hozzájuk nem érkezett feljelentés ilyen ügyben, azonban ha bárkinek tudomása van a fészkek leveréséről, vagy a gólyák veszélyeztetéséről, az jelezheti akár a környezetőrségnek, akár a rendőrségnek.
Papp Tamás, a madárvédelemmel foglalkozó Milvus Egyesület részéről azt emelte ki, hogy a költési időben, a fészkelési időszakban, azaz a jelenlegi periódusban nem szabad sem a fészket, sem a tojást, sem a fiókát bántani, hiszen védett madár. A Csíkcsicsóban történtek kapcsán úgy vélte, hogy
Mint számolta, mivel nagytestű madár, amíg az állványra felrakja a fészkét, az legalább 3–4 napot vesz igénybe. A gólya hozzávetőleg kétnaponta tojik egy tojást, ha csak három tojást raknak le, akkor is kell ehhez egy hét. Ezután legalább még egy hónapot kell ülnie a tojásokon.
Fotó: Pinti Attila
A fiókáknak, miután kikeltek, legalább két hónap kell, hogy felnőjenek és életképesek legyenek az afrikai út megtételéhez. Mindez augusztus 15-ig kell legkésőbb megtörténjen, magyarázta az egyesület elnöke. Hozzátette, ezért ilyen későn költeni már problémás, azonban
Megtörténhet, hogy idén megrakják a fészket, de már nem fognak tojásokat rakni, elmarad így az idei költés. Érdekességként megjegyezte, hogy volt olyan eset, hogy május végén tették le a gólyák a tojásokat, és időben ki tudták repíteni a fiókákat a fészekből, azonban ez nem jellemző. „Általában május elseje előtt, amelyik gólya nem érkezik meg, nem rak fészket, és nem áll párba, az már nem fog abban az évben fészkelni” – magyarázta.
Az egyesület vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy bár országos viszonylatban az utóbbi 15–20 évben stabil a gólyák száma, bizonyos megyékben, mint például Temes, és Szatmár megyékben csökkent, más megyékben azonban növekedett az állomány. Ide tartozik Hargita, Maros, Kovászna, Brassó, és Szeben megye.
Fotó: Pinti Attila
– jegyezte meg.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!