Hirdetés
Hirdetés

Válaszokat várnak a várandósok

Rengeteg kérdés merül fel a várandós nőkben a járványhelyzetben való szülést illetően. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Rengeteg kérdés merül fel a várandós nőkben a járványhelyzetben való szülést illetően. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Bizonytalanság és aggodalom tapasztalható a Hargita megyei várandós nők körében a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedések miatt. A korábban eltervezett szüléseket teljesen felforgatták az új előírások, korlátozások, így sokan nem is adhatnak életet gyermeküknek abban a kórházban, ahová eddig jártak, és nem az a szülész-nőgyógyász lesz mellettük, aki a terhességet eddig követte.

Iszlai Katalin

2020. április 17., 22:002020. április 17., 22:00

A kétségek között gyötrődő székelyföldi édesanyák hiteles tájékoztatása érdekében a Csíki Anyák Egyesülete létrehozott egy Facebook-csoportot azon várandós nők számára, akik akarva-akaratlanul a csíkszeredai kórházban fogják világra hozni kisbabájukat. Egy hét alatt több mint 300-an csatlakoztak a csoporthoz, és noha az egyesület szakemberek bevonásával próbálja megválaszolni a kismamák kérdéseit, ez nem egyszerű a folyton változó előírások és az információhiány miatt.

Máshová küldik őket

Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök egy nemrég közzétett videóüzenetben arról beszélt, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számos területen átvette a Székelyudvarhelyi Városi Kórház feladatait, egyebek mellett a szülészet esetében is. Ez azt jelenti, hogy

a koronavírus szempontjából tünetmentes pácienseket Csíkszeredába küldik át, így a szülés előtt álló nőket is.

Magyarán hiába jártak eddig Székelyudvarhelyen szakorvoshoz és tervezték ott a szülést, erre nem lesz lehetőség. A részletek tisztázása érdekében a csíkszeredai kórház egy közleményt is kiadott. Mint írták, a várandósok, illetve a kismamák és újszülöttek minél biztonságosabb ellátása érdekében új szabályokat vezettek be a szülészeti-nőgyógyászati, illetve újszülöttgyógyászati osztályon.

A sürgős vizsgálat és beutalás menetével kapcsolatban egy több lépésből álló új folyamatot mutattak be.

  • A várandós nők első körben a kórház kapujánál kialakított betegosztályozó sátorhoz érkeznek, ahol elvégzik rajtuk a koronavírus-fertőzés gyors tüneti szűrését.

  • Ezt követően a sátor személyzete értesíti az ügyeletes orvost.

  • Harmadik lépésként a mentő vagy személygépkocsi leparkol a kórházi járóbeteg-rendelő bejáratához (az udvar hátsó részén), ahol egy ápoló fogadja a várandóst és elkíséri a nőgyógyászati járóbeteg-rendelőben berendezett vizsgálóba.

  • Utána az ügyeletes orvos megvizsgálja a várandóst, dönt a beutalásról és a koronavírus-fertőzés veszélyének felmérése után a megfelelő osztályra utalja a várandóst, akit a nővér felkísér.

Amennyiben tünetmentes a várandós, a hagyományos szülőszobára vagy szülészeti osztályra kerül, az első emeletre. Ha azonban az ügyeletes orvos úgy dönt, hogy felmerül a koronavírus-fertőzöttség gyanúja, a várandós tünetei alapján a harmadik emeleten berendezett szülőszobára vagy szülészeti osztálya kerül.

A beutalás menetével kapcsolatosan egy többlépcsős folyamatot vezettek be a csíkszeredai kórházban •  Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Galéria

A beutalás menetével kapcsolatosan egy többlépcsős folyamatot vezettek be a csíkszeredai kórházban

Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

Nem engedélyezett a társ jelenléte

Vajúdással, szüléssel, gyermekágyas időszakkal kapcsolatos tudnivalókról is több információt osztott meg a kórház. Fontos, hogy a szülészeti osztályon tünetmentes várandósok számára továbbra is megvalósul lehetőség szerint a vajúdás és szülés természetes módjának kísérése: a testhelyzet szabad megválasztása a vajúdás során, a köldökzsinór ellátása csak a pulzáció abbamaradása után, aranyóra biztosítása, rooming-in rendszer folytatása, korai mellre tétel és az anyatejes táplálás támogatása.

Nem lehetséges azonban a társ (férj, segítő) jelenléte a szülőszobán, mindaddig, amíg a körülmények ezt ismét meg nem engedik. Hasonló megfontolásból

szünetel a látogatás is.

A másik oldalon a koronavírus-gyanús, illetve koronavírusos vajúdók szüléskísérésére külön protokollt dolgozott ki a román szülész-nőgyógyász társaság, amelynek ajánlásaitól Csíkszeredában sem tekinthettek el, azonban igyekeznek a biztonságot szem előtt tartva egyénileg dönteni minden esetben. A tejelválasztás segítésére a koronavírus-fertőzés gyanújával bekerült vagy koronavírusos kismamák számára biztosítanak fejőgépeket.

Hirdetés

Szintén fontos tudnivaló a szülés előtt állók számára, hogy az újszülött anyakönyveztetéséhez három dokumentum szükséges: a szülők személyi igazolványa, a szülők keresztlevele és a házassági levél, amennyiben a szülők házastársak. Ha nem házasok, akkor szükség van az apa részéről apasági nyilatkozat aláírására.

A gyors és biztonságos ügyintézés érdekében a szülő nőknek jó minőségű fénymásolatot kell vinniük ezekről a dokumentumokról a kórházba, de el is küldhetik beszkennelve a neonat@spitalmciuc.ro e-mail címre. Megjegyzésben írják oda, hogy Ciobotaru Éva szociális asszisztens részére. Bizonytalanság esetén a várandósok bármikor hívhatják a várandósgondozást végző orvosukat vagy a szülészeti osztály szülőszobájának 0372–661121-es telefonszámát.

További információkra lenne szükség

A kórház által közölt információkat fontosnak tartja Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének vezetője, de elmondása szerint még rengeteg a megválaszolatlan kérdés a témában. Mint mondta,

a kismamák nagyon elhanyagolt helyzetben vannak a jelenlegi járványügyi állapotban.

Meglátása szerint a kórház által közölt alapinformációs csomag többnyire a szülőszoba előtti állapotokat taglalja, a bejelentést, megérkezést, szűrést, de egy szó sem esik az intézményen belüli aktuális protokollról, természetes szülés vagy császár előtt álló alacsony rizikójú, esetleg fertőzött édesanyák esetében.

„A kismamák tanácstalanok, és úgy vélem, hogy félelmeik megalapozottak. Legalább egy egységes választ megérdemelnének, hogy tudják, mi az, amire számíthatnak, ha megérkeznek a vajúdás bármelyik pillanatában a szülészetre” – nehezményezte az egyesület elnöke. Azt is elismerte,

szomorúan fogadta és felháborítónak tartja, hogy nem létezik hivatalos értesítés a várandósgondozás aktuális helyzetéről, vagyis, hogy mikor kell menniük az anyukáknak választott orvosukhoz, és hova is mehetnek.

Szerinte lennie kellene egy elfogadható, mindenki számára érthető megoldásnak, mint ahogyan például a fogászati sürgősségeket kezelik.

Biztonságosabb így?

Az új intézkedésekkel kapcsolatosan továbbá az egyesületi elnök elmondása szerint egy másik kérdés is megfogalmazódott benne. „Ha elvárjuk, hogy a szülés beindulása előtt megérkezzenek Csíkszeredába ezek az anyukák, akkor tud a város biztosítani számukra lakhatóságot? Amennyiben nem, úgy milyen alapon várják el, hogy a kismama két fájás közt, mondjuk 2 centiméteres tágulási szakaszban autóba üljön, vagy mentőt hívjon, és átutazza azt az 50–60 kilométert?

Idézet
Mivel biztonságosabb őket útra tenni, és Csíkba hívni, mint minden város mindkét fajta szülésére előkészített kórtermében, szülőszobájában fogadni őket?”

– tette fel a kismamák félelmeit tükröző kérdéseket Tiboldi Bea. A csoport tagjait emellett számos egyéb kérdés is foglalkoztatja, például, hogy elfogadják-e Csíkszeredában a szüléstervet, amelyet a kismamák a kezelőorvosukkal máshol már korábban összeállítottak, vagy ha valakinél beigazolódik a fertőzés, de tünetmentes, akkor szülhet természetesen, vagy kötelező a császármetszés?

Tiboldi Bea zárásként kiemelte: a leendő édesanyák válaszokat várnak, hiszen a jelenlegi helyzet ellenére is joguk kellene legyen csendes, nyugodt, háborítatlan körülmények közt megszülniük gyermekeiket, a babáknak pedig a szép, természetes, kivárt (nem siettetett, beindított) születéshez.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
Hirdetés