Rengeteg kérdés merül fel a várandós nőkben a járványhelyzetben való szülést illetően. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Bizonytalanság és aggodalom tapasztalható a Hargita megyei várandós nők körében a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében hozott intézkedések miatt. A korábban eltervezett szüléseket teljesen felforgatták az új előírások, korlátozások, így sokan nem is adhatnak életet gyermeküknek abban a kórházban, ahová eddig jártak, és nem az a szülész-nőgyógyász lesz mellettük, aki a terhességet eddig követte.
2020. április 17., 22:002020. április 17., 22:00
A kétségek között gyötrődő székelyföldi édesanyák hiteles tájékoztatása érdekében a Csíki Anyák Egyesülete létrehozott egy Facebook-csoportot azon várandós nők számára, akik akarva-akaratlanul a csíkszeredai kórházban fogják világra hozni kisbabájukat. Egy hét alatt több mint 300-an csatlakoztak a csoporthoz, és noha az egyesület szakemberek bevonásával próbálja megválaszolni a kismamák kérdéseit, ez nem egyszerű a folyton változó előírások és az információhiány miatt.
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök egy nemrég közzétett videóüzenetben arról beszélt, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház számos területen átvette a Székelyudvarhelyi Városi Kórház feladatait, egyebek mellett a szülészet esetében is. Ez azt jelenti, hogy
Magyarán hiába jártak eddig Székelyudvarhelyen szakorvoshoz és tervezték ott a szülést, erre nem lesz lehetőség. A részletek tisztázása érdekében a csíkszeredai kórház egy közleményt is kiadott. Mint írták, a várandósok, illetve a kismamák és újszülöttek minél biztonságosabb ellátása érdekében új szabályokat vezettek be a szülészeti-nőgyógyászati, illetve újszülöttgyógyászati osztályon.
A sürgős vizsgálat és beutalás menetével kapcsolatban egy több lépésből álló új folyamatot mutattak be.
A várandós nők első körben a kórház kapujánál kialakított betegosztályozó sátorhoz érkeznek, ahol elvégzik rajtuk a koronavírus-fertőzés gyors tüneti szűrését.
Ezt követően a sátor személyzete értesíti az ügyeletes orvost.
Harmadik lépésként a mentő vagy személygépkocsi leparkol a kórházi járóbeteg-rendelő bejáratához (az udvar hátsó részén), ahol egy ápoló fogadja a várandóst és elkíséri a nőgyógyászati járóbeteg-rendelőben berendezett vizsgálóba.
Utána az ügyeletes orvos megvizsgálja a várandóst, dönt a beutalásról és a koronavírus-fertőzés veszélyének felmérése után a megfelelő osztályra utalja a várandóst, akit a nővér felkísér.
Amennyiben tünetmentes a várandós, a hagyományos szülőszobára vagy szülészeti osztályra kerül, az első emeletre. Ha azonban az ügyeletes orvos úgy dönt, hogy felmerül a koronavírus-fertőzöttség gyanúja, a várandós tünetei alapján a harmadik emeleten berendezett szülőszobára vagy szülészeti osztálya kerül.
A beutalás menetével kapcsolatosan egy többlépcsős folyamatot vezettek be a csíkszeredai kórházban
Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház
Vajúdással, szüléssel, gyermekágyas időszakkal kapcsolatos tudnivalókról is több információt osztott meg a kórház. Fontos, hogy a szülészeti osztályon tünetmentes várandósok számára továbbra is megvalósul lehetőség szerint a vajúdás és szülés természetes módjának kísérése: a testhelyzet szabad megválasztása a vajúdás során, a köldökzsinór ellátása csak a pulzáció abbamaradása után, aranyóra biztosítása, rooming-in rendszer folytatása, korai mellre tétel és az anyatejes táplálás támogatása.
Nem lehetséges azonban a társ (férj, segítő) jelenléte a szülőszobán, mindaddig, amíg a körülmények ezt ismét meg nem engedik. Hasonló megfontolásból
A másik oldalon a koronavírus-gyanús, illetve koronavírusos vajúdók szüléskísérésére külön protokollt dolgozott ki a román szülész-nőgyógyász társaság, amelynek ajánlásaitól Csíkszeredában sem tekinthettek el, azonban igyekeznek a biztonságot szem előtt tartva egyénileg dönteni minden esetben. A tejelválasztás segítésére a koronavírus-fertőzés gyanújával bekerült vagy koronavírusos kismamák számára biztosítanak fejőgépeket.
Szintén fontos tudnivaló a szülés előtt állók számára, hogy az újszülött anyakönyveztetéséhez három dokumentum szükséges: a szülők személyi igazolványa, a szülők keresztlevele és a házassági levél, amennyiben a szülők házastársak. Ha nem házasok, akkor szükség van az apa részéről apasági nyilatkozat aláírására.
A gyors és biztonságos ügyintézés érdekében a szülő nőknek jó minőségű fénymásolatot kell vinniük ezekről a dokumentumokról a kórházba, de el is küldhetik beszkennelve a neonat@spitalmciuc.ro e-mail címre. Megjegyzésben írják oda, hogy Ciobotaru Éva szociális asszisztens részére. Bizonytalanság esetén a várandósok bármikor hívhatják a várandósgondozást végző orvosukat vagy a szülészeti osztály szülőszobájának 0372–661121-es telefonszámát.
A kórház által közölt információkat fontosnak tartja Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének vezetője, de elmondása szerint még rengeteg a megválaszolatlan kérdés a témában. Mint mondta,
Meglátása szerint a kórház által közölt alapinformációs csomag többnyire a szülőszoba előtti állapotokat taglalja, a bejelentést, megérkezést, szűrést, de egy szó sem esik az intézményen belüli aktuális protokollról, természetes szülés vagy császár előtt álló alacsony rizikójú, esetleg fertőzött édesanyák esetében.
„A kismamák tanácstalanok, és úgy vélem, hogy félelmeik megalapozottak. Legalább egy egységes választ megérdemelnének, hogy tudják, mi az, amire számíthatnak, ha megérkeznek a vajúdás bármelyik pillanatában a szülészetre” – nehezményezte az egyesület elnöke. Azt is elismerte,
Szerinte lennie kellene egy elfogadható, mindenki számára érthető megoldásnak, mint ahogyan például a fogászati sürgősségeket kezelik.
Az új intézkedésekkel kapcsolatosan továbbá az egyesületi elnök elmondása szerint egy másik kérdés is megfogalmazódott benne. „Ha elvárjuk, hogy a szülés beindulása előtt megérkezzenek Csíkszeredába ezek az anyukák, akkor tud a város biztosítani számukra lakhatóságot? Amennyiben nem, úgy milyen alapon várják el, hogy a kismama két fájás közt, mondjuk 2 centiméteres tágulási szakaszban autóba üljön, vagy mentőt hívjon, és átutazza azt az 50–60 kilométert?
– tette fel a kismamák félelmeit tükröző kérdéseket Tiboldi Bea. A csoport tagjait emellett számos egyéb kérdés is foglalkoztatja, például, hogy elfogadják-e Csíkszeredában a szüléstervet, amelyet a kismamák a kezelőorvosukkal máshol már korábban összeállítottak, vagy ha valakinél beigazolódik a fertőzés, de tünetmentes, akkor szülhet természetesen, vagy kötelező a császármetszés?
Tiboldi Bea zárásként kiemelte: a leendő édesanyák válaszokat várnak, hiszen a jelenlegi helyzet ellenére is joguk kellene legyen csendes, nyugodt, háborítatlan körülmények közt megszülniük gyermekeiket, a babáknak pedig a szép, természetes, kivárt (nem siettetett, beindított) születéshez.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
2 hozzászólás