Komoly adatbázissal rendelkezik már a Hargita Megyei Személynyilvántartó Hivatal
Fotó: Pixabay
Mintegy 1,8 milliónyi iratot őriz a Hargita Megyei Személynyilvántartó Hivatal, közöttük van 1895-ből származó dokumentum is. A levéltárat digitalizálták, jelenleg pedig azon dolgoznak, hogy a számítógépbe bevitt adatokat aprólékosan, egyenként leellenőrizzék és érvényesítsék. Amíg ez a folyamat nem zárul le, nem használható a digitális adatbázis.
2023. február 26., 09:052023. február 26., 09:05
Tizenhét éve alakult a Hargita Megyei Személynyilvántartó Hivatal, jelenleg pedig tizenhét alkalmazottja van. A hivatal a belügyminisztériumhoz tartozó, Országos Személynyilvántartó Vezérigazgatóságnak tartozik felelősséggel, és Hargita Megye Tanácsának alintézményeként működik. Jelenleg csak adminisztratív személyzettel tevékenykednek, a takarítást, az informatikai és egyéb feladatokat külsős cégek végzik el szerződés alapján.
Mint Simon Mihálytól, a Hargita Megyei Személynyilvántartó Hivatal vezetőjétől megtudtuk:
Az irattárukban 1895-ből származó papírok is vannak. Hozzátette: ugyan a 100 évesnél régebbi okiratokat, anyakönyveket a Hargita Megyei Levéltárnak kellene átvennie, azonban mivel annak nincs elég felülete a tárolásukhoz, ezért a személynyilvántartó irattárában maradtak megőrzésre. A nem éppen ideális helyzet miatt adott esetben kutatásra is biztosítanak lehetőséget. Az igazgató a téma kapcsán ugyanakkor arra is rámutatott, hogy
Hargita megyében ezt befejezték, azonban még nem lehet használni az adatbázist, csak miután országosan is elindítják az informatikai rendszert, ugyanis még érvényesíteni kell az adatokat, azaz minden egyes digitalizált dokumentumot egyenként át kell nézni, hogy tökéletesen megegyezzen az eredetivel.
Az intézmény fő tevékenységei közé tartozik még, hogy ellenőrzik a helyi önkormányzatok személynyilvántartó osztályait. Jelenleg nyolc ilyen működik a megyében: Balánbányán, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen, Szentegyházán, Székelykeresztúron, Székelyudvarhelyen és Zetelakán.
„Ez a legfőbb akadálya annak, hogy bevállalják a vidéki önkormányzatok, mert a béreket és emellett a szükséges felszereléseket, eszközöket is saját költségvetésből kell fedezniük” – magyarázta Simon Mihály. Emiatt a városokban működő irodák a vonzáskörzetükben lévő településeket is kiszolgálják,
Az intézményvezető ennek kapcsán megjegyezte, folyamatban van további személynyilvántartó irodák létrehozása néhány településen, például Csíkszenttamáson és Csíkszentsimonban.
Megkönnyítenék az ügyintézést a vidéken élők számára a Csíkszenttamáson és Korondon nyíló személynyilvántató irodák a közeljövőben. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Kedves Róberttől, Csíkszenttamás polgármesterétől érdeklődve megtudtuk, még kezdeti szakaszában vannak a személynyilvántartó létrehozásának, de már elfogadták a szabályzatát az önkormányzati képviselő-testület ülésén. Ugyanakkor helyet kell biztosítani az irodának, amelyhez fel kell újítani a községháza melletti épületet.
– jegyezte meg a polgármester.
Mint magyarázta, két okból is hasznos lesz számukra az iroda, ugyanis
Az utcai újraszámozás egyébként kötelező minden településen, hogy az bekerüljön az országos elektronikus utcanévjegyzék rendszerébe (románul: Registrul Electronic Național de Nomenclatură Stradală), amely majd segíti például a mentősök, tűzoltók munkáját is azzal, hogy könnyebben megtalálják a bajbajutottak címét.
– tette még hozzá Kedves Róbert. A második ok, amiért hasznos lesz számukra az iroda, hogy megkönnyíti a felcsíkiak számára az ügyintézést, és levesz valamennyit a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal személynyilvántartó osztályának terheiből.
Hasonló lépésre szánták el magukat Korondon is. Katona Mihály polgármester megkeresésünkre elmondta, hogy Parajd községgel közösen tervezik, hogy személynyilvántartó irodát nyissanak, amely Sóvidéket szolgálhatná ki.
– érvelt a községvezető.
Jelenleg a határozattervezet előkészítésén dolgoznak, majd szakhatósági engedélyeket is be kell szerezniük, viszont már megvásárolták a CEC-bank régi épületét, ebben fog majd működni az iroda.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás