Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
2024. november 28., 18:412024. november 28., 18:41
Az ülést követően kiadott közleményben az elnöki hivatal hangsúlyozta, a CSAT-nak nincs szerepe a választás lebonyolításában, de ha a nemzetbiztonságot érintő tényezők merülnek fel a folyamatban, ezeket meg kell vizsgálnia.
Az ülésen a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok képviselői ismertették elemzéseiket azokról a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak.
– fogalmaztak.
A közlemény szerint megerősítést nyert az is, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált.
– szögezték le.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az ülésen ismertetett dokumentumokból az derült ki, hogy
azáltal, hogy nem kérte tőle a pénzügyi megbízottja egyedi azonosítószámának feltüntetését a választási videóin. Ennek feltüntetésére a választási törvény kötelezi a jelölteket – szögezték le. Hozzátették, ily módon
akiknek az azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a platform algoritmusai.
A preferenciális bánásmódot fokozta, hogy a TikTok nem tartotta tiszteletben a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amelyben megállapították, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben nem ültette gyakorlatba a BEC határozatába foglaltakat. Ezáltal
– olvasható a közleményben.
A CSAT ugyanakkor felszólította a nemzetbiztonságért, illetve a választások lebonyolításáért felelős intézményeket, valamint a bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az ülésen felvetett kérdések tisztázására.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
1 hozzászólás