
Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
2024. november 28., 18:412024. november 28., 18:41
Az ülést követően kiadott közleményben az elnöki hivatal hangsúlyozta, a CSAT-nak nincs szerepe a választás lebonyolításában, de ha a nemzetbiztonságot érintő tényezők merülnek fel a folyamatban, ezeket meg kell vizsgálnia.
Az ülésen a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok képviselői ismertették elemzéseiket azokról a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak.
– fogalmaztak.
A közlemény szerint megerősítést nyert az is, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált.
– szögezték le.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az ülésen ismertetett dokumentumokból az derült ki, hogy
azáltal, hogy nem kérte tőle a pénzügyi megbízottja egyedi azonosítószámának feltüntetését a választási videóin. Ennek feltüntetésére a választási törvény kötelezi a jelölteket – szögezték le. Hozzátették, ily módon
akiknek az azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a platform algoritmusai.
A preferenciális bánásmódot fokozta, hogy a TikTok nem tartotta tiszteletben a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amelyben megállapították, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben nem ültette gyakorlatba a BEC határozatába foglaltakat. Ezáltal
– olvasható a közleményben.
A CSAT ugyanakkor felszólította a nemzetbiztonságért, illetve a választások lebonyolításáért felelős intézményeket, valamint a bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az ülésen felvetett kérdések tisztázására.
Motorok és motorosok százait áldották meg vasárnap délután a Tolvajos-tetőn.
Több fát is kidöntött az erős szél vasárnap Marosvásárhelyen, a tűzoltókat három helyszínre riasztották. Maroshévízen egy fa az áramvezetékekre zuhant, ezért a tűzoltók mellett az áramszolgáltató munkatársai is a helyszínre vonultak.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tűzszerészei robbanótöltetet találtak a Tulcea megyei Luncavița és Văcăreni térségében becsapódott drónmaradványokban – számolt be vasárnap a védelmi minisztérium.
Életét vesztette vasárnap Huși-ban egy férfi, akire egy tömbház tetőelemei zuhantak – közölte a Vaslui megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A Román Rendőrség vasárnap közölte, hogy 2020 és 2025 között a jobbkormányos gépkocsikat érintő balesetek mintegy 84 százaléka azért történt, mert a járművezetők nem tartották be a közlekedési szabályokat.
A belügyminisztérium vasárnap a szellemi tulajdon világnapján arra figyelmeztetett, hogy a hamisított termékek és a kalóztartalmak továbbra is valós kockázatot jelentenek a vásárlók számára.
A kormány idén is folytatja az Új otthon programot, 500 millió lejes hitelgarancia-kerettel – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett jogszabálytervezetéből.
Most fordult elő először, hogy az orosz fél nem tudta teljes mértékben tagadni a Románia légterébe szombat hajnalban behatoló drón orosz eredetét – jelentette ki szombat este Oana Țoiu a bukaresti orosz nagykövet bekéretéséről.
Bár szombaton napközben Székelyföld-szerte napos, tavaszi idő volt, vasárnap reggelre több helyen fagypont alá csökkent a hőmérséklet. A leghidegebbet ezúttal is Csíkszeredában mérték.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
1 hozzászólás