Fotó: Csata Beáta
A Gyulafehérvári Caritas szervezet és a Bonus Pastor Alapítvány együttműködve veszi fel a harcot a gyergyói vidéken – és nem csak – igen gyakorinak számító szenvedélybetegséggel, az alkoholizmussal. A Caritas KI-ÚT programja keretében a Bonus Pastor Alapítvánnyal közösen csoportfoglalkozást indít február elsejétől szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak, valamint február 10. után csoporttalálkozót szervez szenvedélybeteg családban felnőttek számára.
2012. január 17., 18:182012. január 17., 18:18
2012. január 17., 19:112012. január 17., 19:11
2011 októberétől működik a Gyulafehérvári Caritas Szociális ágazatának szenvedélybetegek számára elindított KI-ÚT nevű programja. A szenvedélybetegségek közül Hargita megyében az alkohol a leggyakoribb, mivel elérhető és minden hétköznapi helyzetben megtalálható. A családban levő alkoholproblémákkal küzdő beteg mellett a család többi tagjára nézve is megterhelő. A program egy biztonságos légkört szeretne teremteni, hogy a betegek és a hozzátartozóik megtalálják a gyógyulás útját.
Kedves Rita segítő nővér, addiktológus konzultáns elmondta, a szenvedélybetegek nehezen elérhető célcsoportot képviselnek, így fontos a kapcsolati háló építése a társszakmákkal, mint amilyen az egészségügy vagy a pszichológia. Megjegyezte, a szenvedélybetegség a hozzátartozókat is érinti, ezért ők is kérhetnek segítséget. Egyéni vagy családi konzultáció során fény derülhet mindkét fél álláspontjára, a beszélgetések folyamán megtalálhatják a változáshoz szükséges lépéseket – tette hozzá.
Februártól önsegítő csoportot indítanak
Február elsejétől minden szerdán 18 órától a Caritas Családsegítő Központban várják a szenvedélybetegeket, a hozzátartozókat, de azokat is, akiknek sikerült felépülniük ebből a betegségből. Az önsegítő csoport lényege, hogy a hasonló betegségben szenvedő emberek megpróbálnak egymásnak segíteni azáltal, hogy meghallgatják, megértik és elfogadják egymást, így mindenki megtalálhatja a kiutat a saját problémájára. Ez a csoportkonzultáció ingyenes és mindenki számára nyitott. Egyetlen fontos feltételük van a szervezőknek, hogy ami a találkozók során elhangzik, az a négy fal között maradjon, a jelenlevők ne adják tovább senkinek, még akkor sem, ha csak egyszer vesznek részt a csoportkonzultáción.
„Van kiút”
Csíki Hortenzia, a Bonus Pastor önkéntese saját tapasztalatából fakadó tanácsokkal tudja segíteni a csoport tagjait, hisz férjével közösen ők is megküzdöttek az alkoholizmussal. Néhány évvel ezelőtt férje is alkoholfüggősségben szenvedett, és együtt kemény utat tettek meg a gyógyulásig. Tapasztalata szerint Gyergyóban félnek, szégyellik ezt a betegséget, ezért nem is kérnek segítséget. „De fontos tudniuk, hogy van kiút” – mondta. Utógondozásra is szükség van, hisz a betegség leküzdése után nem változik a környezet, ugyanúgy megkínálják alkohollal, így mindennap meg kell vívja a saját harcát – jegyezte meg.
A Bonus Pastor Alapítvány 2006-tól szervez szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára kisebb-nagyobb létszámban csoportkonzultációkat. Van rövid terápia, ami két hetes, és hosszú, ami 3–9 hónapot foglal magában, az utóbbi férfi betegek számára – ismertette programjukat az önkéntes.
Február 10. után a szenvedélybeteg családban felnőtteknek is szerveznek csoporttalálkozót, 22–40 évesek számára, ami segítheti őket a szégyen, csalódás feloldásában, egy kiegyensúlyozottabb élet kialakításában. A sorstársakkal való beszélgetés olyan erőket szabadítana fel, ami segíti őket a boldogulásban – magyarázta Kedves Rita. A csoport zárt lesz, előzetes jelentkezés alapján lehet csatlakozni, mivel korlátozott a létszám. Jelentkezni Kedves Ritánál lehet a 0731–137191-es telefonszámon, vagy a rita.kedves@caritas-ab.ro e-mail címen. Tíz alkalommal kerül sor találkozóra, a Caritas családsegítő szolgálatánál.
Megbízható statisztika a vidéken élő alkoholfüggő betegekről nincs, mivel nehéz őket elérni. Adatokat az egészségügy és a bűnüldözés tudna szolgáltatni, ami nem lenne teljes, hisz sokszor szívbetegként jelenti az orvos be a betegét, és csak mellékesen állapítja meg, hogy alkoholista – vázolta az addiktológus konzultáns.
A jövőbeli terveik szerint iskolákba is szeretnék eljuttatni a szenvedélybetegségre vonatkozó fontos információkat, hisz mint köztudott, a fiatalok is gyakori alkoholfogyasztók. Ezenkívül szerveznek meghívott előadókkal különböző rendezvényeket, és amennyiben kerül támogató, szórólapok, plakátok segítségével is próbálják majd felvilágosítani az embereket.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!