Élményekről, tapasztalatszerzésről és tanulásról is szólt a program
Fotó: Madár Júlia
Külsőségek tekintetében talán nem mutat sokat, a cél szempontjából viszont annál fontosabb az olyan típusú munka, amely az iskolai lemorzsolódással küszködő tanulók felzárkóztatására fókuszál – ilyen volt az a program, amelyben több mint 700 veszélyeztetett tanuló és 120 speciális nevelést igénylő iskolás vett részt.
2024. január 11., 19:572024. január 11., 19:57
2024. január 13., 11:142024. január 13., 11:14
Több mint 700, lemorzsolódással veszélyeztetett tanuló és 120 speciális nevelést igénylő iskolás vett részt a Norvég Alapból finanszírozott hároméves programban, amely során általános iskolás diákok beilleszkedését és oktatásban való részvételét ösztönözték. A tapasztalatokról és eredményekről Kovászna, Hargita és Vráncsa megyei tanfelügyelők és pedagógusok beszéltek a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskolában szerdán.
A Gyere iskolába! Változtasd meg a sorsod! elnevezésű projekt célja olyan tevékenységek kidolgozása és végrehajtása volt, amelyek növelik a gyerekek társadalmi beilleszkedését, valamint segítik az iskolaelhagyással veszélyeztetett tanulókat Kovászna, Hargita és Vráncsa megye összesen 12 tanintézményében.
A több mint 1,4 millió euró értékű projektben a gyerekek mellett 500 szülőt is bevontak különböző tájékoztató és tanácsadó programokba; 100 tanárnak biztosítottak képzést a korai iskolaelhagyásra összpontosítva. Továbbá 60 pedagógus részesült akkreditált tanfolyamban, amelynek központjában speciális nevelési igényű gyerekek integrációja állt, 50 oktató számára pedig szülői nevelési tanfolyamot biztosítottak. Végezetül 23 pedagógus vett részt a norvégiai partnerszervezettel folytatott tapasztalatcserén.
A 2021 májusában kezdő programban résztvevő iskolákat hátrányos helyzetű térségekből választották ki a Kovászna Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrásközpont által végzett 2019-es kutatás alapján. Háromszéken Zágonbárkány és Kézdiszentlélek 51 diákja, Bardóc 116 iskolása és Bodzaforduló 71 tanulója nyert felvételt a programba.
– fogalmazott Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
Mindhárom megyéből érkeztek tanügyben dolgozók
Fotó: Tamás Sándor Facebook-oldala
Hargita megyében Újszékely, Csíkszentdomokos és Nagygalambfalva iskoláit választották ki, összesen 214 diák vett részt a programban. Bálint Hajnal, a Nagygalambfalvi Általános Iskola igazgatója elmondta, a projekt a diákok javára szolgált azzal, hogy együtt tanulhattak, kérdezhettek, személyesen foglalkoztak velük, és a hosszított tanítási programot is megszokták. Kiemelte, hogy
Ezzel szemben a szülőknek is előnye származott ebből, hiszen gyermekeik azóta jobban teljesítenek az iskolában, a viselkedésmintáik megváltoztak, ugyanakkor higiéniai eszközökkel és ruházattal segítették a család helyzetét.
A hároméves projekt keretében többek között megújították az Iskola az iskola után nevű programot; pszichopedagógiai tanácsadást nyújtottak a sajátos nevelést igénylő gyerekeknek; felelevenítették az Egészségnevelés című programot a 6-11 és 12-15 éves korosztály köreiben; iskolaelhagyás ellenes kampányt folytattak, és a szülőket is bevonták a lemorzsolódás elleni küzdelembe.
A 848 tanuló szükség esetén meleg ételt is kapott, higiéniai eszközöket osztottak ki közöttük, táborokat és kirándulásokat, valamint műhelymunkákat szerveztek számukra. A zárókonferencián minden projektfelelős, tanfelügyelő és pedagógus egyetértett abban, hogy az elmúlt három év eredményeket hozott, hiszen közelebb kerültek a közös célhoz: az iskola korai elhagyásának megfékezéséhez. Madár Júlia, Kovászna megye európai projektekért felelős tanfelügyelője különböző tevékenységekről megörökített fényképekkel színesítette a konferenciát.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
szóljon hozzá!