Tizennégy méter mélységű barlangot tárnának fel
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsikőröspatak község felső kijáratánál, a Fenyős-tetőt szegélyező erdőrészben több mesterséges üreget felfedezhet a kiránduló, köztük a Ploti-barlangként emlegetett vájatot. A szakleírás szerint 14 méter hosszú, ám ezt ma már nem láthatjuk a felgyülemlett törmeléktől. A községvezető azonban nem hagyja veszni: megpróbálják kitakarítani, látogathatóvá tenni a barlangot, és utánajárni, valóban itt él-e az Európa-szinten egyedülálló lepkefaj.
2024. szeptember 29., 21:162024. szeptember 29., 21:16
A sepsikőröspataki felső kijárattól, az aszfaltút szintje fölött nagyjából 15 méterrel találhatók az üregek, amelyekhez erdős, meredek emelkedő vezet. Egy távolabbról érkező kiránduló aligha találja meg, Kisgyörgy Sándor polgármester azonban már jól tudja a járást, hetekkel ezelőtt ugyanis feltérképezte az erdőrészt. Mindezt azért tette, hogy megtalálja a Ploti-barlangot, amely
amelynek jelenlétét sehol másutt nem fedezték fel Európában.
Háborús időkben építőköveket termeltek ki
Fotó: Tuchiluș Alex
A második világháború idején létrejött vájatok tulajdonképpen kőbánya maradványai, ugyanis innen fejtették ki azokat a köveket, amelyek a Vadas-tetőn keresztül vezető stratégiai út, vagyis a mai 121A jelzésű megyei út alapját képezik. Az üregek, amelyekben annak idején zsidó munkaszolgálatosok dolgoztak, mostanra beomlottak.
Kisgyörgy Sándor elmondása szerint a leírások egy ajtóról is szólnak, ami a bánya bejáratát jelezte, ebből már semmi sem látszik. A nevét egy sepsikőröspataki fiatalemberről kapta, akit Plotinak becéztek, régen itt rejtőzött és állított elő lőfegyvereket.
Kisgyörgy Sándor polgármester szándéka feltárni a barlangot, egyrészt annak történelmi értéke, másrészt az élővilág felfedezése miatt. Az elöljáró által emlegetett szakleírás ugyanis egy különleges, szárnyatlan lepkefajt is említ, amely Európán belül is csak itt élt.
Egyelőre három méter hosszan lehet bekúszni
Fotó: Tuchiluș Alex
„Felvettem a kapcsolatot egy biológussal, aki a denevéreket tanulmányozza, ő mondta, hogy kis patkódenevéreket is találtak itt, ez szintén védett faj. Meg akarjuk tudni, hogy mi a valóság” – szögezte le a községvezető.
Nagy munkára készülnek, amelyhez nagyobb gépeket nem is használhatnak a meredek emelkedő miatt, ezért kézi erőre lesz szükség. Az ásását az ősz folyamán, a téli fagyok beállta előtt szeretnék elkezdeni, amikor a községben zajló nagyobb munkálatoknak már a végére értek.
– mondta.
Ha már a Fenyő-tető (régen Nyíres-tető) közelében jártunk, a községvezető egy másik érdekességre is felhívta a figyelmet: a tetőn egykoron álló, Erdély egyik legrégebbi favárára. Most már csak az alapját lehet látni a 11–12. században épült erődnek.
Kisgyörgy Sándor, Sepsikőröspatak polgármestere
Fotó: Tuchiluș Alex
„E vár valószínűleg a Kálnoky ősök legelső tanyája volt, hol a régi harcias időkben mint erős sasfészekben megvonták magukat. (...) Innen is leköltöztek a falu közé, s ott építettek csinos kényelmes kastélyt, melynek még mindig védfalai voltak, mely még mindig tudott dacolni egyes kóbor rabló csapattal” – írja Orbán Balázs.
A községben lévő Kálnoky-kastély Kisgyörgy Zoltán geológus, helytörténész írása szerint a 17. század derekán épült és többször is átalakították. A rendszerváltás után visszakerült a Kálnoky család birtokába, helyreállítása még tart.
A községvezető segítségével jutottunk el a barlanghoz
Fotó: Tuchiluș Alex
Műemléknek számít a községben található római katolikus templom, ugyanakkor a Veres barátok temploma is történelmi örökség, amelynek ma már csak maradványait láthatjuk Sepsikőröspatak és Kálnok között félúton, egy dombtetőn.
Az ősz folyamán szeretnének nekifogni az ásásnak
Fotó: Tuchiluș Alex
Gépekkel megközelíthetetlen a hegyoldal, kézi erőre lesz szükség
Fotó: Tuchiluș Alex
A biciklizés rajongói számára szervez kerékpáros pikniket szeptember 29-én a sepsiszentgyörgyi Vocalcycle kisvállalkozás és a Ciclic Egyesület.
Érzékeny kortárs mexikói drámát mutat be a Csíki Játékszín. Az Ami megmaradt belőlünk egy kétszereplős darab: egy kamasz és egy kutya kapcsolatáról szól, a köztük lévő tiszta kötelékről, illetve arról, hogy miként birkózik meg a gyásszal egy fiatal.
Közúti baleset történt Patakfalván szerdán kora délután, ketten megsérültek. A helyszínen egy sávon halad a forgalom.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) díjának korlátozása.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagbér 2022-höz képest 611 lejjel (16,1 százalékkal) 4412 lejre nőtt 2023-ban – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Nemsokára pályázhatnak az igénylők a csíkszeredai Octavian Goga sétányon található kerékpártárolókban fennmaradt helyekre – adja hírül a csíkszeredai városháza.
Igazán enyhén indult a nap Székelyföld-szerte, szinte már nyáriasan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint átlagosan 4–5 fokkal volt magasabb a hajnali hőmérséklet, mint egy nappal ezelőtt.
Tizennégy éves fiút támadott meg egy medve kedden Argeș megyében, a Transzfogarasi út közelében. A bal karján sebesítette meg a nagyvad, eszméleténél volt a támadás után.
Az internetes vásárlások terjedésével egyre több a fogyasztói panasz is. Az eladók próbálják megúszni a garancia érvényesítését, nem tartják be a javítási határidőt, vonakodnak visszautalni a termék árát – ezek a leggyakoribb panaszok a webáruházakra.
A Ház a határon című abszurd művet viszi színpadra a Figura Stúdió Színház, a társulat megalakulásának 40., ünnepi évadának egyik előadásaként. Az ős-Figura előadásának újragondolása ez. Ami régen abszurd volt az ma a realitás – mondja a rendező.
1 hozzászólás