Fotó: Pethő Melánia
Annak ellenére, hogy kevesebb mint két hónap van hátra a kötelező lakásbiztosítási szerződések megkötéséig, a gyergyói lakástulajdonosok többsége még hanyagolja a törvény által kötelezett lépést. Szakemberek szerint azért nincs nagy kereslet a biztosítási termékekre, mert a kötvény olyan kockázati tényezőket tartalmaz, amelyek nem igazán jellemzők erre a vidékre.
2010. november 22., 16:272010. november 22., 16:27
2010. november 22., 19:152010. november 22., 19:15
A földrengés, földcsuszamlás és árvíz okozta károk ellen kötelezően megkötendő lakásbiztosításról szóló törvény szerint a városi és vidéki lakástulajdonosok – mind a jogi, mind a magánszemélyek – biztosítást kell kössenek a birtokukban lévő lakásra az említett természeti katasztrófák ellen.
A biztosítás összege lakástípusonként változik, annak függvényében, hogy az illető lakás milyen anyagokból épült, a tulajdonosnak évi 10 vagy 20 eurót kell fizetnie a biztosításért. Ennek fejében a vasbeton, fém vagy fa tartóelemekből álló épületek esetében a biztosító legfeljebb 20 000 euró értékben téríti meg a felsorolt természeti csapások okozta károkat. Azon ingatlanok esetében, melyeknek külső falai nem égetett téglából vagy más, nem hő- vagy vegykezelt anyagból épültek, a biztosító legtöbb 10 000 eurót fizet.
„Mivel a földrengés, a földcsuszamlás, valamint az árvíz vidékünkön nem túl gyakori, ezért érdemes a kötelező mellé egy fakultatív opciót is választani. Ajánljuk a tűzesetek elleni biztosítást, ami évente az ingatlan értékének a 0,033 százalékába kerül. Ugyanakkor főként a tömbházlakások tulajdonosainak ajánljuk a fűtés- és vízvezeték-hibásodásokból keletkezett károkra megköthető biztosítást is. Magánház-tulajdonosoknak a vihar, a jégeső és a tetőre lerakódott hóréteg által okozott károk esetére köthető biztosítást ajánljuk, az opciók egyenként a lakás értékének körülbelül 0,05 százalékába kerülnek” – közölte Bányász Lehel biztosítási szakember.
Van, akinek még érvényes a korábban megkötött biztosítása
Azok a személyek, akik a törvény életbe lépése előtt már kötöttek fakultatív lakásbiztosítási szerődést, és az tartalmazza a földrengés, földcsuszamlás és árvízkockázati tényezőket is, csak akkor kell külön kötelező biztosítást kössenek, ha érvényben lévő szerződésük lejár – tájékoztatott a biztosítási szakember. Ugyanakkor felhívja mindazok figyelmét, akiknek ingatlangaranciás banki hitelük van, ne hagyják figyelmen kívül, hogy a garanciába helyezett lakásra a hitelező pénzintézmény biztosítást kér, ez pedig tartalmazza a kötelező kockázati tényezőket is – figyeljenek tehát, hogy ne kössék meg többször ugyanazt a biztosítást. A szociális, illetve az ANL-lakások esetében a polgármesteri hivatalok és a bérlők közti szerződésben foglaltak határozzák meg, hogy a tulajdonos vagy a bérlő kell fizesse a biztosítási értéket.
Nem mindenhol lehet megkötni a biztosítást
A kötelező lakásbiztosítást 13 biztosítónál lehet megkötni: ABC Asigurări, Ardaf, Astra Asigurări, Carpatica Asigurări, Certasig, City Insurance, Platinum Asigurări, Credit Europe Asigurări, Euroins, Generali, Grawe, Goupama, Uniqa. Egyes társaságok ügynökök foglalkoztatásával próbálják hatékonyabban végezni a munkát, így megtörténhet, hogy a biztosítás megkötéséért otthonaikban keresik fel a tulajdonosokat. Ilyen esetekben az 1 éves biztosítási összeget az ügynöknek kell átadni – az esetleges visszaélések, szélhámosságok kivédéséért a szakemberek mindenkit arra intenek, a pénzt csak nyugta ellenében adják át az előzőleg leigazolt személynek.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
szóljon hozzá!