Fotó: Berkeczi Zsolt
Marosvásárhelyen húsz évig tartó szabadrablás után kell működő- és fejlődőképessé tenni a várost, amelyben egyelőre még az előző városvezetés által elkönyvelt hulladékmennyiség felét sem találják. Csíkszeredának nagyon komoly versenyképességi deficitjei vannak a közterületek hiánya miatt, így, a probléma rendezéséig, a hargitai megyeközpontban stagnálás várható a nagy fejlesztéseket illetően. Sepsiszentgyörgynek jócskán vannak nagyberuházásai, a város polgármestere számára mégis egy fél átlagbérből megvalósított közösségi program a legkedvesebb, és a számháborúnál fontosabbnak tartja azt, hogy a lakosság érzi-e a fejlődést. Székelyudvarhely költségvetésében már kezd látszani az elmúlt négy évben lehívott EU-s pályázati finanszírozások eredménye, de a magas hivatali működési költség is.
2021. május 27., 22:062021. május 27., 22:06
2021. május 28., 12:302021. május 28., 12:30
„Nézzünk túl a kerítésen, avagy az újrakezdés költségvetései” címmel szervezett szakmai vitát a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) székelyudvarhelyi szervezete a Székelyhonnal közösen szerdán délután a Hargita Business Centerben, Székelyudvarhelyen.
A találkozón Soós Zoltán, Marosvásárhely, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy, Korodi Attila, Csíkszereda, valamint Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere vett részt. A beszélgetést Geréb László, az RMKT székelyudvarhelyi elnöke moderálta, miután vitaindítóként bemutatta a székelyföldi városok 2021-es költségvetéseinek az összehasonlító elemzését.
Marosvásárhelyen az új városvezetés számára a jelenleg a „rendcsinálás” okozza a legnagyobb gondot, amint arról Soós Zoltán polgármester beszámolt:
Egy alig működő hivatali apparátust vettek át, amelyben nagyon sokan úgy gondolták, az a legbiztonságosabb, ha nem dolgoznak semmit, mert abból nem lehet baj. Ez miatt már megváltak hét korábbi igazgatótól, és további leváltások is lesznek. Az új városvezetés a mandátumot az adókérdések rendezésével kezdte, de nem korrekciókkal, módosításokkal, hanem az adó begyűjtésével, ugyanis
Az előző városvezetés részéről ez egy tudatos, populista gesztus volt, mint ahogyan az is, hogy az éves költségvetésből mintegy 2 millió eurót fordítottak különböző nyugdíjas segélyekre, hogy négyévente a szavazóurnákhoz csábítsák őket, de ezzel nagy károkat okoztak a városnak – mondta Soós Zoltán. Számításaik szerint
Fotó: Berkeczi Zsolt
A korábbi káros gyakorlat megváltoztatása népszerűtlen lépésekre kényszeríti az új városvezetést, és az első mandátumát töltő polgármester szerint ez az utolsó év, amikor még meghozhatják ezeket a döntéseket, a következő évtől a fejlesztésekre kell koncentráljanak, ugyanis amellett, hogy el kell nyerjék a marosvásárhelyi románság bizalmát, a magyarságot is meg kell győzzék, akiknek egy része a korábbi polgármesterre szavazott a választásokon a különféle segélyek és kedvezmények miatt.
Mindeközben a korábbi városvezetés a mintegy 310-320 millió lejes helyi éves bevételeiből 70-80 millió lejt költött a szemétszállításra és télen a hóeltakarításra.
Az felügyelők aláírták, hogy a második félévben Marosvásárhelyen begyűlt durván 50 ezer tonna szemét, azt mondtuk, jó, semmi gond, de megnézzük a szentpáli hulladéklerakót. Ott kiderült, hogy van 26 ezer tonna. Tehát volt 24 ezer tonna szemét, amiről ma sem tudjuk, hogy hol van. Azóta perben állunk a céggel” – fogalmazott, megjegyezve, hogy a hulladékgazdálkodás közbeszerzési eljáráson való újraszervezése legalább fél, de akár egy évig is eltarthat. A szemétügy problémáját az is tetézi, hogy
Fotó: Berkeczi Zsolt
A fejlesztések közül a közúti infrastruktúra és a közszállítás fejlesztését tartja a legfontosabb Marosvásárhely polgármestere.
– mondta el Soós Zoltán. A városi terelőút ügyében már szerződést kötöttek a fejlesztési minisztériummal, hat útszakasznak a tervezése már elkezdődött, ez összesen mintegy 12 kilométer hosszú, a városhatárokon belül lévő útfelületet jelent.
Szeretnék ugyanakkor növelni a nagyvállalatok jelenlétét is a városban, főként gyógyszergyártó vállalatokkal tárgyalnak ez ügyben – mondta Soós Zoltán.
A Geréb László által bemutatott költségvetési elemzésben szó volt a költségvetési megtakarításokról is, azaz arról, hogy egyes önkormányzatok mennyi pénzt tudtak átvinni egyik évből a másikba. Ennek a megítélésével kapcsolatos meglátásairól beszélt elsőként Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Elmondta:
„Én mindig arra törekedtem, hogy év végén nulla lej legyen a kasszában. Azt hiszem, hogy a közpénznek nem a kincstárban van a helye, hanem a gazdaságban, a beruházásokban, az emberekben, a programokban, és így tovább.
– fogalmazott Antal Árpád. A hitelfelvételt illetően is a pénz körforgásában hisz: amikor válság van, akkor hitelt kell felvenni, amikor jól megy a gazdaság, akkor pedig törleszteni.
Fotó: Berkeczi Zsolt
Szüksége van a városnak ezekre a pénzekre a fejlesztésekhez szükséges pályázati önrészek finanszírozására, illetve betolják ezt a gazdaságba, ezáltal új munkahelyek jönnek létre, versenyképesebb bérekkel, tehát a fejlődést szolgálják. Sepsiszentgyörgy polgármestere arról is beszélt, hogy
A program összköltségvetése mindössze 1240 lej. Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint rendkívül fontos az, hogy a város lakói elégedettek legyenek, és ők maguk is érezzék a fejlődést, ne csak halljanak róla, hogy vannak.
Úgy véli, hogy a székelyföldi önkormányzatoknak nem versenyezniük kell egymással, hanem összekapcsolni a szakapparátusukat, hiszen a céljaik azonosak és ez mindannyiuk javát szolgálná. Ha mégis összehasonlításra kerülnek, például a hivatali működési költségek esetében, akkor viszont fontos megvizsgálni, hogy milyen a kiszervezett munkák aránya, hiszen például
Hasonló a helyzet a beruházásokkal esetében végzett összehasonlítás esetében is, ugyanis számos nagy értékű pályázati összeg nem megy át a helyi költségvetésen, így nem is jelenik meg abban, eltorzítva az adatokat.
Fotó: Berkeczi Zsolt
Moderátori kérdésre válaszolva Antal Árpád elmondta, nem tud kiemelni egy olyan projektet a város 2021-es költségvetéséből, amit a legfontosabbnak tart, de azt tűzön-vízen át el akarja érni, hogy
Csíkszereda új polgármestere, Korodi Attila számára az elmúlt hat hónap azt mutatta meg, hogy a látszólag jó irány ellenére nagyon komoly versenyképességi deficitjei vannak Csíkszeredának, ami a magánszférában és a közszférában egyaránt megjelenik. A problémákat ő hard és soft ügyekre osztja. Előbbi kategóriába tartozik az, hogy
„Rájöttünk, hogy hat stratégiai ipari és lakóövezeti zónára nincs területrendezési terv, hogy ez egy szélmalomharc évek óta. Amikor a városnak a jelenlegi felületének – ami kültelek-beltelek határt jelent – a 60 százalékára mi PUZ-t (zonális rendezési tervet) kell készítsünk, akkor az azt jelenti, hogy óriási bajok vannak. Szakadékból indulunk, és ez hatalmas gond.
– fogalmazott Korodi Attila, megjegyezve, hogy még a központi zónára sincs rendezési tervük. Elmondta, két évig még radikális, új lépéseket előkészítő döntések nem lesznek Csíkszeredában –
A költségvetési elemzés adataira apropózva elmondta, éppen azért nőnek a hivatal működési költségei, mert a felsorolt problémák megoldása érdekében növelni kell az érintett hivatali osztályok kapacitását. Gazdaságfejlesztő osztályt is létrehoztak a csíkszeredai városházán, ugyanis a polgármester szerint a megyeszékhely túlságosan belekényelmesedett a közhivatalnoki berendezkedésbe.
Fotó: Berkeczi Zsolt
Idén kultúrára, sportra több pénzt költ a városvezetés, mint tavaly, az oktatás esetében sem csak a beruházásokra fordítanak pénzt.
– fogalmazott a csíkszeredai városvezető.
A fontosabb projekteket illetően Korodi elmondta, a csíkszeredai városvezetés is tervez terelőutakat, de olyan nyomvonalakban gondolkodnak, amelyek nem csak a várost, hanem több falut is kikerülnek. Ezek közé sorolta a harmadik, időseknek szánt nappali foglalkoztató központot is, a jelenleg zajló iskolafelújítások befejezését, hogy újakba tudjanak kezdeni, illetve azt is fontosnak tartja, hogy idén tudják elindítani az önkormányzat nagy digitális platformjának a kiépítését célzó közbeszerzési eljárást. Legalább két zonális rendezési terv elkészítését is szeretnék befejezni idén.
Székelyudvarhelynek sikerül az elmúlt négy évben tizenöt EU-s pályázati finanszírozást elnyernie, de – amint azt az először 2016-ban megválasztott Gálfi Árpád polgármester kiemelte –, akkor azzal kezdték a munkát, hogy megnézték, milyen lehetőségeik maradtak még a 2013-ban elkezdődött EU-s pályázati ciklusban.
„Ennek eredményeként elmondhatjuk, hogy sikerült az elmúlt négy évben tizenöt EU-s pályázati finanszírozást lehívni Székelyudvarhelyre. Ez összesen 30 millió eurós pályázati forrást jelent” – fogalmazott.
A hulladékgazdálkodás, illetve vízszolgáltatás esetében olyan stratégiai döntéseket tudott hozni a városvezetés, amelyek nem csak a város, hanem Udvarhelyszék érdekeit szolgálják. Gálfi Árpád szerint a „rendcsinálásban” őt Soós Zoltánhoz hasonlítják, de meggyőződése, hogy mindezt a közösség érdekében teszi ő és a városvezetés.
Fotó: Berkeczi Zsolt
A Geréb László által bemutatott költségvetési elemzést illetően elismerte, hogy
Több nagyobb beruházás esetében pedig éppen fordított a helyzet, ugyanis a pályázati pénzek nem mennek át a költségvetésen, így nem is jelennek meg ezek az összegek a tervezett fejlesztésekre szánt költség közt.
A fejlesztéseknél maradva elmondta, a székelyudvarhelyi terelőútnak meghatározták már a nyomvonalát a város adminisztratív határterülete mentén, az előtanulmányt már elkészítették és a nyomvonal mentén fekvő területek tulajdonosait is beazonosították, már csak a finanszírozás hiányzik, de bízik benne, hogy találnak forrást a beruházásra.
Fotó: Berkeczi Zsolt
Foglalkoznak ugyanakkor a másik, Székelyudvarhely csíkszeredai kijáratától a város segesvári kijárata irányában tervezett terelőút ügyével is – mondta a polgármester.
Az idénre tervezett beruházások közül Gálfi Árpád sem tudott egy legfontosabbat kiemelni, hosszabb távon viszont a Harvíz Rt.-vel közös, 30 millió euró értékű beruházást nevezte a legfontosabbnak, illetve a villanyvezetékek földbe helyezését és a közvilágítás fejlesztését.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
5 hozzászólás