
Minden Hargita megyébe érkező állat- és takarmányszállítmányt leellenőriznek az elkövetkezőkben. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Szigorították az afrikai sertéspestis elleni megelőző intézkedéseket Hargita megyében, miután a szomszédos Kovászna megyében felütötte a fejét a kór. A megyehatáron a rendőrség ellenőrzi az állatszállítmányokat, de az alkalmi illegális állat- és takarmánykereskedelem megakadályozása, illetve a gazdák tájékoztatási is szerepel a megelőző intézkedések között.
2019. február 07., 09:102019. február 07., 09:10
2019. február 07., 09:192019. február 07., 09:19
Jean-Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa elrendelte a kór terjedése elleni megelőző intézkedések szigorítását, miután összehívta az állat-egészségügyi megbetegedések megelőzéséért felelős megyei bizottságot az afrikai sertéspestis Kovászna megyei megjelenése miatt.

A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság pénteken este jelentette be, hogy a bukaresti laboratóriumból visszaigazolták az afrikai sertéspestis fertőzést, így azonnali intézkedéseket foganatosítottak, hogy megelőzzék a kór terjedését.
Mint arról beszámoltunk, Kovászna megyében múlt péntek óta két sertéspestis-gócot – egyet Sepsiszentgyörgyön, egyet pedig a közeli Sepsikőröspatakon – is azonosítottak a hatóságok, ez miatt összesen 144 disznó leöléséről döntöttek és állat-egészségügyi vesztegzárat rendeltek el a két háromszéki településen.

Felütötte a fejét a sertéspestis a sepsiszentgyörgyi Örkő-negyedben, ennek következményeként intézkedéseket hoztak a hatóságok, hogy megakadályozzák a járvány terjedését. Megnyugtatnak: csak azokat az állatokat kell elpusztítani, amelyeknél felmerül, hogy fertőzöttek.
A kór terjedésének a megelőzését szolgáló Hargita megyei intézkedések egy részét a megyehatárra koncentrálják a hatóságok:
– tájékoztatott Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.

Elrendelték hétfőn a sepsiszentgyörgyi Őrkő-negyedben tartott disznók kényszervágását – tájékoztatta lapunkat Sikó- Barabási Sándor a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
A szigorítás értelmében a településeken megalakulnak a megelőző intézkedésekért felelős helyi munkacsoportok – a polgármesteri hivatalok, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság, állatorvosok, a rendőrség és a csendőrség képviselőiből –, amelyek

Kedden is folytatódott a kényszervágás a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben a sertéspestis miatt. A fertőzött területeken vesztegzárat rendeltek el.
Azokról az esetekről van szó, amikor egy községbe megérkezik két, három autó, kinyitják a csomagtartót és állatokat – malacokat, tyúkokat, stb. – kínálnak eladásra – magyarázta a szóvivő. Hasonló szigorral járnak el a hatóságok az ilyen jellegű takarmány-, illetve gabonakereskedelem esetében is, ugyanis a táppal is behurcolható a kór a településekre. A hatóságok felügyelet alatt tartják a települések állattartó gazdaságait is, figyelmeztetve a gazdákat az afrikai sertéspestis veszélyeire, valamint arra, hogy ha a betegség tüneteit észlelik sertéseiken, azonnal értesítsék az állatorvost, illetve az állategészségügyi igazgatóságot a mielőbbi intézkedések elrendelése érdekében.
– mondta el kérdésünkre Adrian Pănescu.
A témával kapcsolatban az elmúlt napokban többször is kerestük a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetőjét, de Ladó Zsolt nem volt elérhető.
Az afrikai sertéspestis háromszéki felbukkanását megelőzően a Hargita megyével szomszédos megyék egyikében sem igazolták korábban a kór megjelenését.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!