
Minden Hargita megyébe érkező állat- és takarmányszállítmányt leellenőriznek az elkövetkezőkben. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Szigorították az afrikai sertéspestis elleni megelőző intézkedéseket Hargita megyében, miután a szomszédos Kovászna megyében felütötte a fejét a kór. A megyehatáron a rendőrség ellenőrzi az állatszállítmányokat, de az alkalmi illegális állat- és takarmánykereskedelem megakadályozása, illetve a gazdák tájékoztatási is szerepel a megelőző intézkedések között.
2019. február 07., 09:102019. február 07., 09:10
2019. február 07., 09:192019. február 07., 09:19
Jean-Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa elrendelte a kór terjedése elleni megelőző intézkedések szigorítását, miután összehívta az állat-egészségügyi megbetegedések megelőzéséért felelős megyei bizottságot az afrikai sertéspestis Kovászna megyei megjelenése miatt.

A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság pénteken este jelentette be, hogy a bukaresti laboratóriumból visszaigazolták az afrikai sertéspestis fertőzést, így azonnali intézkedéseket foganatosítottak, hogy megelőzzék a kór terjedését.
Mint arról beszámoltunk, Kovászna megyében múlt péntek óta két sertéspestis-gócot – egyet Sepsiszentgyörgyön, egyet pedig a közeli Sepsikőröspatakon – is azonosítottak a hatóságok, ez miatt összesen 144 disznó leöléséről döntöttek és állat-egészségügyi vesztegzárat rendeltek el a két háromszéki településen.

Felütötte a fejét a sertéspestis a sepsiszentgyörgyi Örkő-negyedben, ennek következményeként intézkedéseket hoztak a hatóságok, hogy megakadályozzák a járvány terjedését. Megnyugtatnak: csak azokat az állatokat kell elpusztítani, amelyeknél felmerül, hogy fertőzöttek.
A kór terjedésének a megelőzését szolgáló Hargita megyei intézkedések egy részét a megyehatárra koncentrálják a hatóságok:
– tájékoztatott Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.

Elrendelték hétfőn a sepsiszentgyörgyi Őrkő-negyedben tartott disznók kényszervágását – tájékoztatta lapunkat Sikó- Barabási Sándor a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
A szigorítás értelmében a településeken megalakulnak a megelőző intézkedésekért felelős helyi munkacsoportok – a polgármesteri hivatalok, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság, állatorvosok, a rendőrség és a csendőrség képviselőiből –, amelyek

Kedden is folytatódott a kényszervágás a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben a sertéspestis miatt. A fertőzött területeken vesztegzárat rendeltek el.
Azokról az esetekről van szó, amikor egy községbe megérkezik két, három autó, kinyitják a csomagtartót és állatokat – malacokat, tyúkokat, stb. – kínálnak eladásra – magyarázta a szóvivő. Hasonló szigorral járnak el a hatóságok az ilyen jellegű takarmány-, illetve gabonakereskedelem esetében is, ugyanis a táppal is behurcolható a kór a településekre. A hatóságok felügyelet alatt tartják a települések állattartó gazdaságait is, figyelmeztetve a gazdákat az afrikai sertéspestis veszélyeire, valamint arra, hogy ha a betegség tüneteit észlelik sertéseiken, azonnal értesítsék az állatorvost, illetve az állategészségügyi igazgatóságot a mielőbbi intézkedések elrendelése érdekében.
– mondta el kérdésünkre Adrian Pănescu.
A témával kapcsolatban az elmúlt napokban többször is kerestük a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetőjét, de Ladó Zsolt nem volt elérhető.
Az afrikai sertéspestis háromszéki felbukkanását megelőzően a Hargita megyével szomszédos megyék egyikében sem igazolták korábban a kór megjelenését.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!