
Minden Hargita megyébe érkező állat- és takarmányszállítmányt leellenőriznek az elkövetkezőkben. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Szigorították az afrikai sertéspestis elleni megelőző intézkedéseket Hargita megyében, miután a szomszédos Kovászna megyében felütötte a fejét a kór. A megyehatáron a rendőrség ellenőrzi az állatszállítmányokat, de az alkalmi illegális állat- és takarmánykereskedelem megakadályozása, illetve a gazdák tájékoztatási is szerepel a megelőző intézkedések között.
2019. február 07., 09:102019. február 07., 09:10
2019. február 07., 09:192019. február 07., 09:19
Jean-Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa elrendelte a kór terjedése elleni megelőző intézkedések szigorítását, miután összehívta az állat-egészségügyi megbetegedések megelőzéséért felelős megyei bizottságot az afrikai sertéspestis Kovászna megyei megjelenése miatt.

A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság pénteken este jelentette be, hogy a bukaresti laboratóriumból visszaigazolták az afrikai sertéspestis fertőzést, így azonnali intézkedéseket foganatosítottak, hogy megelőzzék a kór terjedését.
Mint arról beszámoltunk, Kovászna megyében múlt péntek óta két sertéspestis-gócot – egyet Sepsiszentgyörgyön, egyet pedig a közeli Sepsikőröspatakon – is azonosítottak a hatóságok, ez miatt összesen 144 disznó leöléséről döntöttek és állat-egészségügyi vesztegzárat rendeltek el a két háromszéki településen.

Felütötte a fejét a sertéspestis a sepsiszentgyörgyi Örkő-negyedben, ennek következményeként intézkedéseket hoztak a hatóságok, hogy megakadályozzák a járvány terjedését. Megnyugtatnak: csak azokat az állatokat kell elpusztítani, amelyeknél felmerül, hogy fertőzöttek.
A kór terjedésének a megelőzését szolgáló Hargita megyei intézkedések egy részét a megyehatárra koncentrálják a hatóságok:
– tájékoztatott Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.

Elrendelték hétfőn a sepsiszentgyörgyi Őrkő-negyedben tartott disznók kényszervágását – tájékoztatta lapunkat Sikó- Barabási Sándor a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
A szigorítás értelmében a településeken megalakulnak a megelőző intézkedésekért felelős helyi munkacsoportok – a polgármesteri hivatalok, az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság, állatorvosok, a rendőrség és a csendőrség képviselőiből –, amelyek

Kedden is folytatódott a kényszervágás a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben a sertéspestis miatt. A fertőzött területeken vesztegzárat rendeltek el.
Azokról az esetekről van szó, amikor egy községbe megérkezik két, három autó, kinyitják a csomagtartót és állatokat – malacokat, tyúkokat, stb. – kínálnak eladásra – magyarázta a szóvivő. Hasonló szigorral járnak el a hatóságok az ilyen jellegű takarmány-, illetve gabonakereskedelem esetében is, ugyanis a táppal is behurcolható a kór a településekre. A hatóságok felügyelet alatt tartják a települések állattartó gazdaságait is, figyelmeztetve a gazdákat az afrikai sertéspestis veszélyeire, valamint arra, hogy ha a betegség tüneteit észlelik sertéseiken, azonnal értesítsék az állatorvost, illetve az állategészségügyi igazgatóságot a mielőbbi intézkedések elrendelése érdekében.
– mondta el kérdésünkre Adrian Pănescu.
A témával kapcsolatban az elmúlt napokban többször is kerestük a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetőjét, de Ladó Zsolt nem volt elérhető.
Az afrikai sertéspestis háromszéki felbukkanását megelőzően a Hargita megyével szomszédos megyék egyikében sem igazolták korábban a kór megjelenését.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!