Fotó: Kristó Róbert
Az utóbbi hetekben Hargita megyében is felütötte fejét a kanyaró. Bár járványról egyelőre nem beszélhetünk, érdemes az elővigyázatosság, hiszen áprilisban tíz csíkmindszenti gyermeket diagnosztizáltak a fertőző betegséggel.
2017. április 27., 09:362017. április 27., 09:36
2017. április 27., 22:402017. április 27., 22:40
Dr. Tar Gyöngyivel, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjével a betegséget érintő fontosabb kérdésekről beszélgettünk.
– Kinek jár ingyenesen a kanyaró elleni védőoltás, illetve kinek ajánlott?
– Megkaphatják a felnőttek is, de az ingyenes és kötelező vakcina a gyerekeknek jár egyéves korban, majd ötéves korban meg kell ismételni az oltást. A középkorúaknak és idősebbeknek szükségtelen beadni, mivel életük során már biztos átestek a fertőzésen, de szervezetükben kialakult az úgynevezett immunválasz egy tünetmentes fertőzés keretében.
Leállította az egészségügyi minisztérium 10 ezer adag kanyaró elleni oltóanyag exportját, és elindította az eljárást a vakcinák megvásárlására – nyilatkozta szerdán Florian Bodog tárcavezető.
Ők nem biztos, hogy találkoztak még a kanyaróval életük során. A védőoltásokat a háziorvosnál kell igényelni.
– Az utóbbi időben az ország más térségeihez hasonlóan Hargita megyében is felütötte fejét a kanyaró. Érződik-e, hogy manapság többen igénylik a betegség elleni vakcinát?
– Nyilván. Az elmúlt hetekben többen kérték az oltást, mint ahogy lenni szokott. Ezért is fogyott el hamarabb az oltóanyag. Viszont az egészségügyi minisztérium azt közölte velünk, hogy hamarosan pótolják a hiányzó készleteket.
Reméljük, hogy ez az országos járvány felnyitotta azok szemét, akik kétséggel fordultak az oltásokhoz. Noha azt is meg kell jegyezni, hogy Hargita megyére nem jellemző az oltások nagyszámú visszautasítása. Ez abból is látszik, hogy itt nem alakult ki a járvány, mint más romániai megyékben. Nálunk a beoltatlanok javarészt a roma kisebbségből kerülnek ki, szüleiknél nehezebb elérni, hogy beoltassák gyerekeiket. De nyilván vannak köztük kivételek is.
Újabb öt gyereket utaltak be kanyaró miatt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba a hétvégén. Egyiküket a betegség súlyossága miatt Bukarestbe szállították. Jelenleg tilos a látogatás a csíkszeredai sürgősségi kórház fertőző- és gyermekosztályán.
– Nálunk is kialakulhat járvány?
– Csak remélni tudom, hogy nem. Nem állunk rosszul, a megye lakosságának átoltottsági aránya 93 százalék. Ilyen arány mellett nem kell tartaniuk a betegségtől azoknak, akik be vannak oltva.
– Mint tudjuk, Romániában azt követően jelent meg a kanyarójárvány, hogy a szülők tömegesen kezdték megtagadni a betegség elleni vakcina beadatását gyermekeiknek. Honnan ered ez a mentalitás?
– Sajnos félinformációk és hiedelmek terjednek, akik pedig nem rendelkeznek megfelelő „egészség-kultúrával”, adnak is ezekre. Például a közegészségügyi igazgatóságnál nemrég
Szerintük ugyanis a betegség elleni vakcina egy kétségekkel járó és tudományosan megalapozatlan beavatkozás.
– Tényleg járhat veszélyekkel az oltás?
– Mindenféle gyógykészítménynek megadják a mellékhatás profilját a gyártok. Ez viszont nem jelenti azt, hogy bizonyos mellékhatások mindenkinél előfordulnának. Bizonyítottan csak nagyon ritka esetekben jönnek elő. Minden gyógyszer idézőjelben méreg, ha nem megfelelő adagban, időben és nem megfelelő szaktudással alkalmazzák. Az oltóanyagról ez nem föltétlenül mondható el, viszont annak is lehetnek mellékhatásai. Viszont egy gyógyszer csak ekkor kerülhet forgalomba, ha a mellékhatások mennyisége és milyensége eltörpül a hasznos hatások mellett. Ezt tudományos kísérletek tömkelegével biztosítják a gyártók.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
szóljon hozzá!