
Jelenleg tilos a látogatás a csíkszeredai sürgősségi kórház fertőző- és gyermekosztályán.
Fotó: Veres Nándor
Újabb öt gyereket utaltak be kanyaró miatt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba a hétvégén. Egyiküket a betegség súlyossága miatt Bukarestbe szállították. A kanyarós esetek számának növekedése miatt jelenleg tilos a látogatás a csíkszeredai sürgősségi kórház fertőző- és gyermekosztályán.
2017. április 24., 14:022017. április 24., 14:02
2017. április 24., 15:132017. április 24., 15:13
Demeter Ferenc kórházmenedzser lapunknak elmondta az újabb öt beutalt gyerek közül egyiket Bukarestbe kellett szállítani az állapota súlyossága miatt.
A tiltás mindaddig érvényben marad, amíg a megbetegedések csökkenő tendenciát kezd mutatni – számolt be a csíkszeredai kórház vezetője.
Tar Gyöngyi, a Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője hétfőn a prefektusi kollégium ülésén számolt be róla, hogy öt új kanyarós esetet regisztráltak:
– számol be az Agerpres.

Négy csíkmindszenti gyereket utaltak be kanyaróval a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba a napokban. A fiatalok egy családból valók és nem kapták meg kanyaró elleni védőoltást.
Egyik gyermeket állapota súlyossága miatt Bukarestbe kellett szállítani, a Matei Balş járványkórházba. Tar Gyöngyi kérésünkre elmondta, a beutalt csíkmindszenti fiatalok rokonaik, ismerőseik annak az öt gyermeknek, akiket két hete utaltak be a kórházba, ugyancsak kanyaró gyanújával. A fővárosba szállított fiatalnak súlyos légzési elégtelenségei, rossz általános állapota volt.
– fejtette ki. Tar Gyöngyi azt is elmondta, a háziorvosoktól visszaszolgáltatott oltóanyagokkal végezték el az immunizálást a gócpontot jelentő közösségnél, ugyanis a közegészségügyi igazgatóság készlete már kifogyott.
Kánya Lászlól, a csíkmindszenti Nagy István Általános Iskola igazgatójától megtudtuk, hogy miután felütötte fejét a kanyaró a településen, az iskolában orvosi kivizsgálás történt.
Mint ismeretes, április első heteiben már öt csíkmindszenti gyereket utaltak be kanyaróval a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba. A fiatalok egy családból voltak és nem kapták meg a kanyaró elleni védőoltást. Az említett gyermekek rokonoknál voltak látogatóban Brassó megyében, ott kapták el a betegséget egy szintén beoltatlan gyerektől. Hargita megyében januárban már felütötte a fejét a kanyaró, akkor 11 esetet diagnosztizáltak, a beteg gyerekek vagy egyáltalán nem, vagy csak hiányosan kaptak oltást.
Megelőzhető lett volna a járvány
Megelőzhető lett volna a kanyaró- és rózsahimlőjárvány, ha nem csökken a beoltottsági ráta – derül ki a védőoltások európai hete kapcsán közzétett jelentésből. Az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közlemény leszögezi, hogy az Egészségügyi Világszervezet már korábban jelezte a kanyaró és rózsahimlő elleni beoltottság egyes európai régiókban tapasztalt hiányosságait, és jelenleg ezt tartja az egyik legsúlyosabb közegészségügyi kihívásnak. „Ezekben a térségekben a beoltottsági ráta csökkenése járványokhoz vezetett, amelyeket a szakértők szerint meg lehetett volna előzni” – olvasható a tájékoztatásban.
Az Egészségügyi Világszervezet felhívja a figyelmet, hogy az 5 évesnél kisebb gyermekeknél halálos kimenetelűek is lehetnek azok a szövődmények, amelyek az oltással megelőzhető betegségek esetén léphetnek fel. Ugyanezen közlemény szerint a kanyaró a gyermekek elhalálozásának egyik fő oka: 2015-ben világszinten 134 200 esetben volt kiváltó oka a haláleseteknek.
2000 és 2015 között az oltásoknak köszönhetően 20,3 millió gyermeket védtek meg világszerte a kanyarótól és annak szövődményeitől, Romániában viszont 2009-ben 90 százalékra, majd 2015-ben „drámaian” csökkent a beoltottsági ráta: 85,8 százalékos lett a RRO 1 és 67 százalékos a RRO 2 vakcinával való immunizáltsági arány – tájékoztat a közlemény.
Az Oltás Európai Hetét 2005-ben kezdeményezték annak érdekében, hogy népszerűsítsék azon betegségek megelőzésére tett erőfeszítéseket, amelyeknek elejét lehet venni a vakcinák segítségével.
Idén április 24-e és 30-a között lesznek figyelemfelkeltő rendezvények a témában.
A kormány keddi rendkívüli ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezet végső formáját, módosítások nélkül – jelentette be a kormányszóvivő.
A SMURD csapatai 4537 sürgősségi helyzetben levő személynek nyújtottak orvosi segítséget a december elsejei hosszú hétvégén.
Medve tévedt hétfőn este a brassói Coresi bevásárlóközpont parkolójába, illetve az üzletek elé.
A hagyomány folytatódik: a tavalyi után idén is látványos érkezéssel készül a Rádió GaGa Mikulása Székelyudvarhelyen.
A Székely Hadosztály a bátorság, a helytállás, az összefogás jelképe – hangsúlyozta a Magyarságkutató Intézet főigazgatója azon hétfői pódiumbeszélgetésen, amely a székely katonák 1918–1919-es szerepvállalásáról szólt.
Belügyminisztériumi egységek tartottak fáklyás felvonulást hétfőn este a december elsejei nemzeti ünnep alkalmából Csíkszeredában. Fotókon mutatjuk.
Bántalmazása miatt feljelentést tett a rendőrségen az a személy, aki hétfőn Gyulafehérváron azt kiáltotta Călin Georgescunak, hogy „Mars Moszkvába!”.
Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedden reggel kilenc és délután két óra között a székelyudvarhelyi Kamilla utcában – közli a Harvíz vállalat.
Több mint 20 ezer ember vett részt hétfőn, Románia nemzeti ünnepén a gyulafehérvári katonai parádén, amelyen több mint ezer katona, tűzoltó, rendőr, kadét és Romániában állomásozó lengyel katona vonult fel.
55 éves korában, váratlanul elhunyt Kálloy Molnár Péter. Halálhírét először az Alma Együttes Facebook-oldalán közölték, ezt később magyarországi lapoknak többen is megerősítették.
szóljon hozzá!