Az idei feltárások. Számos érdekes tényt állapítottak meg a régészek
Fotó: László Ildikó
A harmadik kapuját is feltárták idén az énlaki római kori határerődnek, amely Dacia tartományt védte. A Románia által benyújtott pályázatnak köszönhetően a világörökség részévé válhat Dacia provincia határvonala, ami új lehetőségeket nyitna meg a castellum bemutatására.
2023. július 15., 18:592023. július 15., 18:59
2016 óta ötödik alkalommal végeznek feltárásokat az Énlaka határában található, kőből épült római kori határerődnél. A munka során Visy Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem professzor emeritusa néhai Molnár István székelykeresztúri néprajzkutató kutatásait, valamint egy németországi szakemberekből álló csapat geofizikai méréseit vette alapul.
A Római Birodalomhoz tartozó Dacia tartomány egyébként nagyjából 150 évig létezett, körülbelül a 250-es évek végéig, de csak 271-ben kezdték el a polgári lakosság áttelepítését. Ezt a tartományt védte az énlaki castellum.
A feltárást vezető Visy Zsolt emlékeztetett, az elmúlt években a vár két kapuját, utakat, várfalakat, várárkokat, tornyokat, valamint a központi részen elhelyezkedő főépület (principia) egyik szárnyát is feltárták.
Fotó: László Ildikó
Utóbbit egyébként nem találták meg azok, akik korábban végeztek ásatásokat a helyszínen. Rendszerint ott tárolták fegyvereiket a katonák – ez esetben egy kő alapú faépületről van szó.
A fennmaradt szövegből kikövetkeztethető, hogy ezt a falépítési feliratot Antoninus Pius császár tiszteletére készítették. A tábla a 149-es évszámot is tartalmazza, ami a fal építésére utal.
A harmadik kapu feltárása zajlott idén a helyszínen, amiben két magyarországi egyetemi hallgató volt a szakember segítségére, továbbá az etédi polgármesteri hivatal által odavezényelt szociális segélyből élők is kivették a részüket az ásásból.
Fotó: László Ildikó
Visy elárulta, bízott benne, hogy idén sikerül megtalálni a már korábban említett kőtábla másik felét is, de ez nem sikerült. A munka során ugyanakkor elkülönítettek egy lerombolt várfalat, illetve a közelében lévő újjáépítettet.
– magyarázta a szakember.
Az is kiderült, hogy kőfallal zárták le a kaput a rómaiak, akik így védekeztek a támadó germánok ellen. A 230-as években történt falazáskor jó eséllyel hagytak kisebb kijárati ajtót a katonák, ám ezt egyelőre nem sikerült igazolni. A szakember közölte, ha lesz rá lehetősége, jövőre is szeretne visszatérni a helyszínre, hogy feltárást végezzen, ám azt egyelőre még nem döntötte el, hogy pontosan hol legyen az ásatás.
Visy Zsolt rámutatott, Románia januárban pályázatot adott le, hogy a világörökség részévé válhasson Dacia tartomány külső határvonala.
Fotó: László Ildikó
Ez jövő nyáron meg is történhet, amennyiben az elképzelést elfogadja a döntéssel felruházott bizottság. Nagyon örülne a szakember, ha ez megtörténhetne, hiszen munkájuk során
Ez egyébként turisztikai szempontból is fontos lenne az énlakiaknak, illetve a falut magába foglaló Etéd községnek. Arra is kitért, hogy korábban nehézkesen ment ez ügyben a kommunikáció a község vezetőségével, mostanra azonban pozitív irányt vettek a beszélgetések. Az önkormányzat is igyekszik segíteni a munkát például azzal, hogy szállást biztosít a Magyarországról érkezett hallgatóknak.
Fotó: László Ildikó
Konferenciára készülnek
A szakember kezdeményezésére idén kilencedik alkalommal szervez konferenciát a Pécsi Tudományegyetem, a Pro Énlaka Alapítvány, valamint a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A téma a székelyföldi műemlékvédelem kérdései. A szeptember 15–16-án elhangzó mintegy 20 tudományos előadásban neves erdélyi és magyarországi szakemberek fognak beszélni a székely műemlékvédelem aktuális kérdéseiről. A konferencia tudományos terméke jövőre jelenik meg, és csatlakozik a 2007-ben kezdett konferenciasorozat már megjelent nyolc kötetéhez.
A visy Zsolt által szerkesztőségünkbe eljuttatott közlemény szerint említésre méltó még, hogy 2012-2019 között a Pécsi Tudományegyetem régész-, néprajzos és építész hallgatói, valamint oktatói által nyaranta végzett munka eredményei egy tekintélyes, 400 oldalas tanulmánykötetben jelentek meg. Az első részben Énlaka történetéről és kultúrájáról lehet olvasni, a második rész a régészhallgatók munkájával összegyűjtött majdnem 400 régi sírkő katalógusa és tudományos feldolgozása. A harmadik részben az építész- és néprajz-hallgatók munkájának eredménye olvasható Kondor Tamás egyetemi docens tollából: 36 énlaki porta szabatos műemléki felmérése követhető nyomon. A reprezentatív kötetet a Nemzetstratégiai Kutatóintézet adta ki. Ezen munkák során készült el – pécsi egyetemisták fáradozásainak köszönhetően – a Castellum Kilátó és a Székely Iránytű.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!