Az ivóvíz márciustól többe kerül a legtöbb Hargita megyei fogyasztó számára. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Nemcsak az energiaárak és a minimálbér emelkedésével, hanem egy országosan érvényes szabályozással is magyarázható, hogy Hargita megye regionális víz- és csatornaszolgáltatója, a Harvíz Rt. márciustól az ivóvíz, illetve az elhasznált szennyvíz árát majdnem 50 százalékkal emeli meg.
2023. február 14., 14:382023. február 14., 14:38
2023. február 14., 14:432023. február 14., 14:43
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója ezt kedden jelentette be a sajtónak, emlékeztetve, hogy a legutolsó áremelés 2020-ban történt, és 2022 második felében tervezték a következőt, amelyet mostanig halasztottak, végül márciustól lép érvénybe. Hozzátette: a tavaly történt energiaár-emelés, illetve az ukrajnai háború hatásai miatt ezt a lépést nem lehetett elkerülni, az áremelés mértékét viszont érezhetően befolyásolja az az árképzési és díjszabási módszertan, amelyet a Közszolgáltatásokat Szabályozó Országos Hatóság (ANRSC) dolgozott ki, és amely
Az árszámítási modell a fogyasztói kosár értéke 2,5 százalékának megfelelő szintet ír elő a víz- és csatornadíj számára, ugyanakkor az infláció mértékét is be kell számolni az árakba, ezért most
– hangzott el. A vezérigazgató szerint a Harvíz Rt. számára megfelelő lett volna a bevezetendő áremelés fele is ahhoz, hogy működése fenntartható legyen, de az országos érvényű szabályozás ezt felülírja. Utóbbit egyébként az európai uniós támogatásokkal kiépített, illetve bővítés, fejlesztés előtt álló víz- és szennyvízhálózatok fenntarthatósága érdekében vezették be, mert
– ismertették a sajtótájékoztatón.
Így márciustól az eddigi 4,14 lej helyett egy köbméter ivóvíz 5,96 lejbe kerül, a szennyvíz esetében pedig 3,71 lejről 5,67 lejre nő a köbméterenkénti ár a Harvíz által kiszolgált fogyasztók számára, áfával együtt. Bogáti kitért arra is, hogy a köbméterenkénti árakból a regionális szolgáltató 2,3 lejt tartalékol a fejlesztési alapba, újabb emelésre pedig az elkövetkező egy évben nem készülnek, hacsak rendkívüli helyzet nem áll elő.
Az önkormányzati tulajdonú Harvíz Rt. egyébként a romániai regionális szolgáltatók közül a legkevesebb alkalmazottal rendelkezik, így hatékonyan igyekszik működni, ugyanakkor kiterjedt víz- és szennyvízhálózatokat üzemeltet, mivel ügyfeleik jelentős része vidéki – hangzott el.
A Maros megyében és a Hargita megyei Székelykeresztúron szolgáltató Aquaserv tavaly novemberben emelte meg az árait. Jelenleg egy köbméter ivóvízért 6,29 lejt kell fizetni, míg ugyanannyi szennyvíz elszállításért és tisztításáért 5,62 lejt. Mi több az Aquaserv az esővíz tisztításáért is díjat számít fel, 1,02 lejt köbméterenként. Ezt, a havi esőmennyiséget figyelembe véve számítják ki.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
2 hozzászólás