
Az ivóvíz márciustól többe kerül a legtöbb Hargita megyei fogyasztó számára. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Nemcsak az energiaárak és a minimálbér emelkedésével, hanem egy országosan érvényes szabályozással is magyarázható, hogy Hargita megye regionális víz- és csatornaszolgáltatója, a Harvíz Rt. márciustól az ivóvíz, illetve az elhasznált szennyvíz árát majdnem 50 százalékkal emeli meg.
2023. február 14., 14:382023. február 14., 14:38
2023. február 14., 14:432023. február 14., 14:43
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója ezt kedden jelentette be a sajtónak, emlékeztetve, hogy a legutolsó áremelés 2020-ban történt, és 2022 második felében tervezték a következőt, amelyet mostanig halasztottak, végül márciustól lép érvénybe. Hozzátette: a tavaly történt energiaár-emelés, illetve az ukrajnai háború hatásai miatt ezt a lépést nem lehetett elkerülni, az áremelés mértékét viszont érezhetően befolyásolja az az árképzési és díjszabási módszertan, amelyet a Közszolgáltatásokat Szabályozó Országos Hatóság (ANRSC) dolgozott ki, és amely
Az árszámítási modell a fogyasztói kosár értéke 2,5 százalékának megfelelő szintet ír elő a víz- és csatornadíj számára, ugyanakkor az infláció mértékét is be kell számolni az árakba, ezért most
– hangzott el. A vezérigazgató szerint a Harvíz Rt. számára megfelelő lett volna a bevezetendő áremelés fele is ahhoz, hogy működése fenntartható legyen, de az országos érvényű szabályozás ezt felülírja. Utóbbit egyébként az európai uniós támogatásokkal kiépített, illetve bővítés, fejlesztés előtt álló víz- és szennyvízhálózatok fenntarthatósága érdekében vezették be, mert
– ismertették a sajtótájékoztatón.
Így márciustól az eddigi 4,14 lej helyett egy köbméter ivóvíz 5,96 lejbe kerül, a szennyvíz esetében pedig 3,71 lejről 5,67 lejre nő a köbméterenkénti ár a Harvíz által kiszolgált fogyasztók számára, áfával együtt. Bogáti kitért arra is, hogy a köbméterenkénti árakból a regionális szolgáltató 2,3 lejt tartalékol a fejlesztési alapba, újabb emelésre pedig az elkövetkező egy évben nem készülnek, hacsak rendkívüli helyzet nem áll elő.
Az önkormányzati tulajdonú Harvíz Rt. egyébként a romániai regionális szolgáltatók közül a legkevesebb alkalmazottal rendelkezik, így hatékonyan igyekszik működni, ugyanakkor kiterjedt víz- és szennyvízhálózatokat üzemeltet, mivel ügyfeleik jelentős része vidéki – hangzott el.
A Maros megyében és a Hargita megyei Székelykeresztúron szolgáltató Aquaserv tavaly novemberben emelte meg az árait. Jelenleg egy köbméter ivóvízért 6,29 lejt kell fizetni, míg ugyanannyi szennyvíz elszállításért és tisztításáért 5,62 lejt. Mi több az Aquaserv az esővíz tisztításáért is díjat számít fel, 1,02 lejt köbméterenként. Ezt, a havi esőmennyiséget figyelembe véve számítják ki.
Hétfőn dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) arról, hogy megvonja-e a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Többszáz jogosítványt vontak be az elmúlt 24 órában országszerte, többek között gyorshajtás és ittasvezetés miatt – derül ki a rendőrség vasárnapi közleményéből.
Ellenőrizni fogják a fogyatékossággal élő személyeket is foglalkoztató úgynevezett védett egységeket, az intézkedést Florin Manole munkaügyi miniszter rendelte el.
Szeretett vándormadaraink hazatértek, elfoglalták fészkeiket és legtöbbjük már megkezdte a családalapítást. Mégis lehetnek olyan gólyák, amelyek még a fészkeléssel bajlódnak – mutatjuk, mit tehetünk értük, illetve a jövőbeli fiókák épségéért.
Alig egy hét alatt összesen 20 európai elfogatóparancsot hajtott végre a Román Rendőrség, és több száz személyt azonosítottak a SIRENE-együttműködés révén.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.
Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.
2 hozzászólás