Kirakatszínház. A bevételi oldalon ugyan nem segít, de a színház így igyekszik kapcsolatban maradni a nézőkkel
Fotó: Beliczay László
A szigorú korlátozások miatt nemcsak a néző- és látogatószám csökkent a székelyföldi kulturális intézményeknél tavaly, hanem ennek következményeként a bevételek is. A népszerű dalszöveggel ellentétben ugyanis a kultúra igenis kér enni: a helyi önkormányzatok és megyei tanácsok mellett a lakosság az intézményrendszernek nem csak haszonélvezője, hanem bizonyos mértékben a fenntartója is.
2021. február 14., 11:322021. február 14., 11:32
A saját bevételek terén nagyon rosszul teljesítettek a székelyföldi kulturális intézmények 2020-ban: a koronavírus-járvány okán bevezetett korlátozások miatt legtöbben hónapokig lakatott tehettek a bejáratra, és bár decembertől újraindulni látszik az élet, a idénre még mindig óvatosan terveznek az intézményvezetők.
A Csíki Székely Múzeumnál tavalyra 500 ezer lejes saját bevétellel terveztek: általában a teljes működési költség mintegy tíz-tizenöt százalékát teszi ki az az összeg, amely például a jegyeladásból gyűl az intézmény kasszájába, avatott be Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója. A tervekkel szemben azonban mindössze 112 925 lejt sikerült megvalósítani, annak ellenére, hogy például a múzeumok már nyáron megnyithattak. A korai nyitás ellenére azonban a látogatók elmaradoztak.
Hasonló arányokat mutat a Csíki Játékszín tavalyi költségvetése is: „békeidőben” itt is a teljes költségvetés 15 százalékát teszi ki a saját bevétel, ennek azonban idén kevesebb mint egyharmadát sikerült megvalósítani, árulta el Bartalis Gabriella, a színház ideiglenesen kinevezett igazgatója. „A saját bevételt a bérek és fenntartási költségek fedezésére szoktunk fordítani. De a tavaly tapasztaltak ellenére aránylag a megszokott módon terveztük a 2021-es év költségvetését, ugyanakkor készenlétben vagyunk, hogy időben reagáljunk a további járványügyi fejleményekre” – jegyezte meg az intézményvezető.
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színháznál például évente mintegy 350 ezer lejes saját bevétellel számolnak (ennek egy része a jegy- és bérletbevétel, másik része pályázati pénz), és a csonka 2020-2021-es évad ellenére ezt idén is sikerült teljesíteni: a pályázatokból származó pénzeknek köszönhetően az intézmény 345 ezer lejhez jutott saját bevételként. „A jegy- és bérletekből a befolyt összeg mellett még körülbelül 100 ezer lejt kellett volna bevételezzünk, ami a járvány miatt elmaradt. Ugyanakkor a kiadásoknál körülbelül 200 ezer lejjel költöttünk kevesebbet” – matematikázott Nagy Pál színházigazgató.
„Ezt a »szokásos« bevételt tulajdonképpen már »előlegbe« megkaptuk. Ugyanakkor az első fél évben csak csökkentett nézőszámmal játszathatunk, amit szintén megérezhet a bevételi oldal. A tavalyi spórlás viszont részben pótolni tudja ezeket a kieséseket. Tehát ha valami nagyobb probléma nem jön közbe és megkapjuk az önkormányzattól is a kért támogatást, egyensúlyban leszünk az év végén is” – tette hozzá bizakodón az igazgató.
A székelyföldi hivatásos táncegyüttesek közül a legkisebb költségvetéssel működő az Udvarhely Néptáncműhely: 2019-ben például 920 ezer lejnyi támogatást kaptak a helyi önkormányzattól, amely mellé 188 ezer lejes bevételt valósítottak meg. Ezzel szemben tavaly (a bérek emelkedése miatt) kevéssel több mint 1 millió lejt kaptak a fenntartótól, ellenben 80 ezer lejnyi bevétel gyűlt az intézmény kasszájába.
„Mi így is örülünk, hogy felléphetünk” – jegyezte meg Orendi István. A táncműhely igazgatója ugyanakkor hozzátette: a már említettek mellett az intézmény működését mindig is pályázati forrásokkal segítették, a tavaly is így éltek túl, úgy 2021-ben is számolnak ezekkel a forrásokkal is.
Gyergyószentmiklóson a helyi múzeumot kevéssé érintették a járványügyi korlátozások, ugyanis a folyamatban lévő felújítási munkálatok miatt egész évben zárva tartottak, a világjárvány hatásait azonban annál jobban elszenvedte a Figura Stúdió Színház: a tavalyelőtti húszezer nézőből 2020-ban csupán ötezren jártak színházba. „Ennek alapján tulajdonképpen a saját bevétel több mint fele esett ki” – summázott Albu István színházigazgató. Habár az idei költségvetés taglalásába még nem bocsátkozott az intézményvezető, elárulta: a saját bevételre nagy szüksége van a színháznak, hiszen ebből fedezik az ingatlan fenntartását.
– jegyezte meg Albu István.
A Maros Megyei Múzeumnak elsősorban a régészeti ásatásokból, a jegyek eladásából, illetve publikációk értékesítéséből, valamint a terembérlésből folynak be a saját forrásai. A legnagyobb bevételek általában a régészeti ásatásokból származnak, ezek mértéke azonban előre megjósolhatatlan, nagyban függ attól, hogy a megyében vagy városban zajlik-e épp valahol nagyberuházás, sorolta Ötvös Koppány Bulcsú, az intézmény ideiglenes vezetője. 2020 ilyen tekintetből mélypontot jelent, az intézménynél ugyanis megfeleződtek a saját bevételek.
– ecsetelte az intézményvezető. A Maros Megyei Múzeumnál egyébként a saját bevételek, illetve az működtetés önrészének mértékét a fenntartó, azaz a megyei tanács határozza meg, habár ez minden évben alku eredményeként születik meg, ettől függetlenül az intézményél a bevétel szempontjából a gyenge, bár a tavalyinál kicsivel jobb évre számítanak.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!