Új év, új remények. Néhány napon belül elkezdődik a koronavírus elleni oltáskampány első fázisa Hargita megyében
Fotó: Balázs Attila/MTI
Az egészségügyben dolgozók immunizálásával január 4-én elkezdődik a koronavírus elleni oltáskampány Hargita megyében. Második fázisban a lakosság veszélyeztetett csoportjai kapják meg az oltást, majd – várhatóan még a tavasz beállta előtt – elkezdődhet a teljes civil lakosság ingyenes immunizálása. A védőoltás nem kötelező és csak azok kapják meg, akik regisztrálnak az országos oltáselőjegyzési platformon.
2020. december 30., 21:502020. december 30., 21:50
Lehetőség adódott arra, hogy Hargita megyében már csütörtökön, december 31-én megkezdjék az egészségügyben dolgozók beoltását a koronavírus elleni vakcinával, ám az érintettek visszajelzései alapján, illetve a biztonságos előkészület érdekében inkább a január negyedikei kezdés mellett döntöttek – tájékoztatott Tar Gyöngyi. „Ezt szimbolikusnak is érezzük, hogy az új évet egy új reménnyel kezdjük, és lezárhatjuk ezt a fejezetet, ami mindannyiunk életében egy rettenetes fejezet” – fogalmazott az oltáskampány rajtjával kapcsolatban a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.
A koronavírus elleni oltóanyagok a regionális központokba érkeznek be – ugyanis azokban vannak olyan nagy kapacitású hűtőtárolók, amelyekben megfelelő hőmérsékleten készleten lehet tartani a vakcinákat –, Hargita megye a brassói katonai kórházból kapja majd meg a szükséges mennyiségű oltóanyagot. Az oltáskampány lebonyolítása nagyon pontos szervezést igényel, ugyanis egy védőoltáscsomag majdnem ezer darab (975) védőoltást tartalmaz, és a vakcinákat a hűtőtárolókból való kivételüket követő öt napon belül fel kell használni, tehát a szállítási időt is figyelembe véve alig több, mint négy nap marad az immunizálásra.
Első fázisban az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók, vagyis
a kórházi alkalmazottak,
gyógyszerészek,
a háziorvosi, fogorvosi rendelőkben dolgozók,
a mentőszolgálatok személyzete,
továbbá a szociális otthonokban, azaz öregotthonokban,
gyermekelhelyező-központokban,
hajléktalanszállókon dolgozók
kapják meg a koronavírus elleni oltást a megye kórházaiban felállított öt oltásközpontban.
A székelyudvarhelyi kórházban két oltásközpontot alakítottak ki, az egyikben a kórház alkalmazottjait, a másikban a többi egészségügyi, illetve szociális intézmény dolgozóit oltják be. Nem csak az orvosi személyzet jogosult a védőoltásra, hanem a teljes kisegítő személyzet is – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, arra is kitérve, hogy
Romániában mindenki ingyen juthat hozzá a vakcinához, azok is kérhetik majd beoltásukat, akik már átestek koronavírus-fertőzésen.
Az oltáskampány lebonyolítása érdekében létrehozták az országos oltáselőjegyzési és információs platformot (Platforma națională de programare pentru vaccinarea împotriva COVID-19). A frissen működésbe helyezett platform a vaccinare-covid.gov.ro internetes címen érhető el. Ezen egyelőre csak az első fázisban beoltásra kerülők regisztrációját fogadják, az érintetteket, beleegyezésükkel, az őket alkalmazó intézmény jegyeztetheti elő az immunizálásra.
A koronavírus elleni védőoltást csak azok kapják meg, akik regisztráltak az említett platformon, tehát az oltáskampány második fázisában a lakosság veszélyeztetett csoportjaiba tartozók – 65 éven felüliek, krónikus betegek, kulcsfontosságú tevékenységi területek alkalmazottai – is kell regisztráljanak, vagy őket kell regisztrálják – valószínűleg a háziorvosok – a platformon a védőoltás beadatása érdekében, és ez a civil lakosság esetében is így történik majd a harmadik fázisban.
amint meglesznek a dedikált telefonszámok és email-címek, a megyei egészségügyi igazgatóság közzéteszi azokat honlapján – mondta el az intézmény vezetője. A regisztrációra azért van szükség, hogy a védőoltások felhasználása ellenőrizhető legyen, az előjegyzés pedig hatékonyan működjön, illetve esetleges csúszás esetén az oltásra jogosultak értesíthetőek legyenek.
Egy védőoltáscsomag majdnem ezer darab (975) védőoltást tartalmaz
Fotó: Czeglédy Zsolt/MTI
Az oltáskampány második fázisa akkor kezdődik el, amikor az egészségügyben, illetve a szociális ellátórendszerben dolgozó oltásigénylőket immunizálták, illetve amikor elkészülnek a lakossági oltásközpontok. A lakosság – beleértve a második fázisban beoltandó időseket, krónikus betegeket is – a községekben, városokban helyet kapó oltásközpontokban kapja majd meg a védőoltást, a helyhez kötött oltásigénylőket – például az idősotthonok lakóit – mobil oltási egységek immunizálják.
Utóbbinak az az oka, hogy sem egészségügyi, sem tanintézményt nem lehet e célból egy évre lefoglalni, tehát csak használaton kívüli épület jöhet szóba oltásközpontként, ilyen – a célra alkalmas és megfelelő állapotban lévő ingatlan – viszont nem volt a két említett városban, ezért csak átalakításokkal lehet létrehozni az előírásoknak megfelelő oltásközpontokat – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, aki azt is hozzáfűzte, hogy valószínűleg az egészségügyi személyzet beoltásának a végére elkészülnek az említett városi oltásközpontok is.
Az oltáskampány második fázisa a számítások szerint január második felében, január végén kezdődhet el, de ez oltóanyag-ellátástól, illetve az igénylések számától is függ majd – mondta kérdésünkre Tar Gyöngyi. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fontos lesz az előjegyzési időpontok betartása, hiszen
Ilyen nagy méretű immunizálási akcióra a mi életünkben még nem volt példa, és az esetleges csúszások torlódáshoz vezetnek, ami nagyon megzavarná ezeknek az oltásközpontoknak a működését. „Ez egy teljesen új helyzet, amikor nem csak egy generációt oltunk, hanem a teljes lakosságot. Nagyon sok múlik a fegyelmen. De mi itt Hargita megyében bebizonyítottuk, hogy fegyelmezettek vagyunk, mert az ünnepekig úgy vissza tudtuk szorítani az esetszámokat – közösen, a lakosság, az egészségügyben dolgozók, a hatóságok, önkormányzatok, intézmények, egyházak, iskolák, közéleti személyiségek összefogásával –, hogy az új esetek számát illetően már hetek óta Hargita megye a legjobb helyzetben lévő megye az országban” – fogalmazott a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, hasonló fegyelmezettséget kérve az oltásra jelentkezőktől is.
– érvelt Tar Gyöngyi.
Az oltásközpontok heti hat napon át működnek majd, szükség esetén két váltásban, 12 órás munkaprogrammal, és heti kétszer kapnak oltóanyag-utánpótlást. Ilyen munkaprogrammal, és oltási pontonként átlagban napi 50 esettel számolva az Oltásügyi Koordinációs Központ (CNCAV) értékelése szerint fél éven belül érhető el az ország lakossága esetében az a 60-70 százalékos átoltottsági szint, ami lehetővé tenné, hogy az egészségügyi rendszer visszatérjen a normális működésre, a lakosság pedig visszatérhessen a normális, korlátozások nélküli életvitelhez – magyarázta Tar Gyöngyi.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
4 hozzászólás