Január negyedikére érkezik meg az első koronavírus elleni oltóanyag-szállítmány Hargita megyébe

Január negyedikére érkezik meg az első koronavírus elleni oltóanyag-szállítmány Hargita megyébe

Új év, új remények. Néhány napon belül elkezdődik a koronavírus elleni oltáskampány első fázisa Hargita megyében

Fotó: Balázs Attila/MTI

Az egészségügyben dolgozók immunizálásával január 4-én elkezdődik a koronavírus elleni oltáskampány Hargita megyében. Második fázisban a lakosság veszélyeztetett csoportjai kapják meg az oltást, majd – várhatóan még a tavasz beállta előtt – elkezdődhet a teljes civil lakosság ingyenes immunizálása. A védőoltás nem kötelező és csak azok kapják meg, akik regisztrálnak az országos oltáselőjegyzési platformon.

Széchely István

2020. december 30., 21:502020. december 30., 21:50

Lehetőség adódott arra, hogy Hargita megyében már csütörtökön, december 31-én megkezdjék az egészségügyben dolgozók beoltását a koronavírus elleni vakcinával, ám az érintettek visszajelzései alapján, illetve a biztonságos előkészület érdekében inkább a január negyedikei kezdés mellett döntöttek – tájékoztatott Tar Gyöngyi. „Ezt szimbolikusnak is érezzük, hogy az új évet egy új reménnyel kezdjük, és lezárhatjuk ezt a fejezetet, ami mindannyiunk életében egy rettenetes fejezet” – fogalmazott az oltáskampány rajtjával kapcsolatban a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.

Pontos szervezésre van szükség

A koronavírus elleni oltóanyagok a regionális központokba érkeznek be – ugyanis azokban vannak olyan nagy kapacitású hűtőtárolók, amelyekben megfelelő hőmérsékleten készleten lehet tartani a vakcinákat –, Hargita megye a brassói katonai kórházból kapja majd meg a szükséges mennyiségű oltóanyagot. Az oltáskampány lebonyolítása nagyon pontos szervezést igényel, ugyanis egy védőoltáscsomag majdnem ezer darab (975) védőoltást tartalmaz, és a vakcinákat a hűtőtárolókból való kivételüket követő öt napon belül fel kell használni, tehát a szállítási időt is figyelembe véve alig több, mint négy nap marad az immunizálásra.

Első fázisban az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók, vagyis

  • a kórházi alkalmazottak,

  • gyógyszerészek,

  • a háziorvosi, fogorvosi rendelőkben dolgozók,

  • a mentőszolgálatok személyzete,

  • továbbá a szociális otthonokban, azaz öregotthonokban,

  • gyermekelhelyező-központokban,

  • hajléktalanszállókon dolgozók

kapják meg a koronavírus elleni oltást a megye kórházaiban felállított öt oltásközpontban.

A székelyudvarhelyi kórházban két oltásközpontot alakítottak ki, az egyikben a kórház alkalmazottjait, a másikban a többi egészségügyi, illetve szociális intézmény dolgozóit oltják be. Nem csak az orvosi személyzet jogosult a védőoltásra, hanem a teljes kisegítő személyzet is – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, arra is kitérve, hogy

az immunizálás két oltásból áll, az első oltás után három héttel egy emlékeztető oltás beadásával válik teljessé az immunizálás.

Romániában mindenki ingyen juthat hozzá a vakcinához, azok is kérhetik majd beoltásukat, akik már átestek koronavírus-fertőzésen.

A regisztrációs folyamatról

Az oltáskampány lebonyolítása érdekében létrehozták az országos oltáselőjegyzési és információs platformot (Platforma națională de programare pentru vaccinarea împotriva COVID-19). A frissen működésbe helyezett platform a vaccinare-covid.gov.ro internetes címen érhető el. Ezen egyelőre csak az első fázisban beoltásra kerülők regisztrációját fogadják, az érintetteket, beleegyezésükkel, az őket alkalmazó intézmény jegyeztetheti elő az immunizálásra.

A koronavírus elleni védőoltást csak azok kapják meg, akik regisztráltak az említett platformon, tehát az oltáskampány második fázisában a lakosság veszélyeztetett csoportjaiba tartozók – 65 éven felüliek, krónikus betegek, kulcsfontosságú tevékenységi területek alkalmazottai – is kell regisztráljanak, vagy őket kell regisztrálják – valószínűleg a háziorvosok – a platformon a védőoltás beadatása érdekében, és ez a civil lakosság esetében is így történik majd a harmadik fázisban.

Azok, akik majd nem boldogulnak az internetes regisztrációval, telefonon, illetve elektronikus levélben is kérhetik majd az előjegyeztetésüket,

amint meglesznek a dedikált telefonszámok és email-címek, a megyei egészségügyi igazgatóság közzéteszi azokat honlapján – mondta el az intézmény vezetője. A regisztrációra azért van szükség, hogy a védőoltások felhasználása ellenőrizhető legyen, az előjegyzés pedig hatékonyan működjön, illetve esetleges csúszás esetén az oltásra jogosultak értesíthetőek legyenek.

Galéria

Egy védőoltáscsomag majdnem ezer darab (975) védőoltást tartalmaz

Fotó: Czeglédy Zsolt/MTI

Második fázis

Az oltáskampány második fázisa akkor kezdődik el, amikor az egészségügyben, illetve a szociális ellátórendszerben dolgozó oltásigénylőket immunizálták, illetve amikor elkészülnek a lakossági oltásközpontok. A lakosság – beleértve a második fázisban beoltandó időseket, krónikus betegeket is – a községekben, városokban helyet kapó oltásközpontokban kapja majd meg a védőoltást, a helyhez kötött oltásigénylőket – például az idősotthonok lakóit – mobil oltási egységek immunizálják.

Vannak, ahol már elkészültek a lakossági oltásközpontok – leginkább a vidéken jellemző ez –, a megye két legnagyobb városában – Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen – van még a legtöbb munkára szükség e tekintetben.

Utóbbinak az az oka, hogy sem egészségügyi, sem tanintézményt nem lehet e célból egy évre lefoglalni, tehát csak használaton kívüli épület jöhet szóba oltásközpontként, ilyen – a célra alkalmas és megfelelő állapotban lévő ingatlan – viszont nem volt a két említett városban, ezért csak átalakításokkal lehet létrehozni az előírásoknak megfelelő oltásközpontokat – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, aki azt is hozzáfűzte, hogy valószínűleg az egészségügyi személyzet beoltásának a végére elkészülnek az említett városi oltásközpontok is.

Ilyen átfogó oltáskampány még nem volt

Az oltáskampány második fázisa a számítások szerint január második felében, január végén kezdődhet el, de ez oltóanyag-ellátástól, illetve az igénylések számától is függ majd – mondta kérdésünkre Tar Gyöngyi. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fontos lesz az előjegyzési időpontok betartása, hiszen

a lakosság megfelelő, 60-70 százalékos átoltottságának az eléréséhez Hargita megyében mintegy 250 ezer embert kellene beoltani egy év alatt.

Ilyen nagy méretű immunizálási akcióra a mi életünkben még nem volt példa, és az esetleges csúszások torlódáshoz vezetnek, ami nagyon megzavarná ezeknek az oltásközpontoknak a működését. „Ez egy teljesen új helyzet, amikor nem csak egy generációt oltunk, hanem a teljes lakosságot. Nagyon sok múlik a fegyelmen. De mi itt Hargita megyében bebizonyítottuk, hogy fegyelmezettek vagyunk, mert az ünnepekig úgy vissza tudtuk szorítani az esetszámokat – közösen, a lakosság, az egészségügyben dolgozók, a hatóságok, önkormányzatok, intézmények, egyházak, iskolák, közéleti személyiségek összefogásával –, hogy az új esetek számát illetően már hetek óta Hargita megye a legjobb helyzetben lévő megye az országban” – fogalmazott a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, hasonló fegyelmezettséget kérve az oltásra jelentkezőktől is.

Idézet
Adjuk meg magunknak az esélyt, hogy minél többen, minél hamarabb be legyünk oltva, hogy tudjuk megfékezni a járványt. Minél hamarabb jó lesz az átoltottság Hargita megyében, annál hamarabb szabadulunk ebből a helyzetből

– érvelt Tar Gyöngyi.

Számítások

Az oltásközpontok heti hat napon át működnek majd, szükség esetén két váltásban, 12 órás munkaprogrammal, és heti kétszer kapnak oltóanyag-utánpótlást. Ilyen munkaprogrammal, és oltási pontonként átlagban napi 50 esettel számolva az Oltásügyi Koordinációs Központ (CNCAV) értékelése szerint fél éven belül érhető el az ország lakossága esetében az a 60-70 százalékos átoltottsági szint, ami lehetővé tenné, hogy az egészségügyi rendszer visszatérjen a normális működésre, a lakosság pedig visszatérhessen a normális, korlátozások nélküli életvitelhez – magyarázta Tar Gyöngyi.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 25., csütörtök

A várost úgy lehet(ne) tisztán tartani, ha nem dobjuk el a szemetet

Cigarettacsikkek, napraforgómag- és tökmaghéj, különböző csomagolóanyagok – a leggyakrabban előforduló szeméttípusok Csíkszereda járdáin és a szabadtéri padjainak rejtett zugaiban.

A várost úgy lehet(ne) tisztán tartani, ha nem dobjuk el a szemetet
2024. július 24., szerda

Zengett az ég, szakadt az eső, de a Tusványos töretlenül pörgött tovább

A nappali előadásokba ugyan bezavart a hirtelen lecsapó vihar, az estét azonban nem rontotta el, csupán néhány perces késéssel a Magashegyi Underground és később a Honeybeast is színpadra lépett, a körülményekhez képest igazán lelkes közönséggel.

Zengett az ég, szakadt az eső, de a Tusványos töretlenül pörgött tovább
2024. július 24., szerda

Vincze Lóránt: a béke is szitokszó az Európai Unióban

Az európai uniós elnökség célkitűzéseiről és az új intézményi ciklusról is értekeztek Tusványoson szerdán, a Lőrincz Csaba-sátorban. A meghívottak szerint a jelenlegi helyzettel ellentétben egyetértésre és szemléletváltásra lenne szükség.

Vincze Lóránt: a béke is szitokszó az Európai Unióban
2024. július 24., szerda

Mit hoznak magukkal Európába a bevándorlók? Nem sok jót

A migráció kérdéséről, és ezen belül elsősorban arról beszélgettek szerdán Tusványoson a Mátyás király udvarban, hogy Európának az életét hogyan alakította át az elmúlt nyolc-kilenc év migrációs politikája.

Mit hoznak magukkal Európába a bevándorlók? Nem sok jót
2024. július 24., szerda

Miért van jelentősége egy nyolcszáz évvel ezelőtti dokumentumnak napjainkban is?

Kerekasztal-beszélgetésen mutatták be az Andreanum 800, Az európai önrendelkezés kezdetei a Magyar királyságban című könyvet Tusványos első napján. A panelbeszélgetés során szó esett arról, miért volt fontos az Andreanum 1224-ben, és miért fontos most is.

Miért van jelentősége egy nyolcszáz évvel ezelőtti dokumentumnak napjainkban is?
2024. július 24., szerda

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk

Háború és béke – Kül- és biztonságpolitikai korszakváltás határán címmel tartottak beszélgetést Tusványos első napján a Lőrincz Csaba-sátorban. Hogyan változik a geopolitikai helyzet, és melyek erre a legfontosabb kérdések és válaszok?

Az igazság teljesen más, mint amit az eddigi tapasztalatainkból ismerünk
2024. július 24., szerda

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak

Elkezdődtek a munkálatok a Gyergyószentmiklóst Maroshévízzel összekötő és a várost átszelő országút, illetve a Tűzoltó utca találkozásánál. Egy új körforgalmat építenek, ezért az ott több száz éve álló kőkeresztet elmozdították.

Körforgalom épül a kőkereszt helyén – Gyergyószentmiklós számtalan pontján dolgoznak
2024. július 24., szerda

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán

Valószínűleg egy villámcsapás miatt gyulladt ki egy gazdasági épület Szentegyházán szerdán.

Villám csaphatott egy melléképületbe Szentegyházán
2024. július 24., szerda

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját

A Honeybeast nem tartja magát zárkózottnak, számukra rendkívül fontos, hogy a rajongóikkal személyes kapcsolatot tudjanak kialakítani. Közönségtalálkozón beszéltek a dalszerzés folyamatáról, az együttes dinamikájáról.

Honeybeast: a legnagyobb öröm, ha érezni lehet a közönség háláját
2024. július 24., szerda

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók

Nem fogadta kegyeibe az időjárás eddig a tusványosozókat: kedden a nyitókoncertek előtt esett, szerdán délután pedig előbb két óra körül szakadt le az ég, egy-két órás szünet után aztán másodjára is.

Második égszakadás pár óra alatt Tusványoson – fotók
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!