A Békás-szoros hovatartozásának kérdése újabb per tárgya
Fotó: Gergely Imre
Noha korábban jogerős bírósági ítélet született arról, hogy a Békás-szoros közigazgatásilag nem Hargita, hanem Neamț megyéhez, Almásmezőhöz tartozik, és a rendkívüli jogorvoslati kérelmet is elutasították, újabb pert indított a Hargita megyei tanács a határkiigazítás érdekében. A cél érvényteleníteni az 1998-ban aláírt jegyzőkönyvet, amely a korábbi döntés alapját képezte.
2022. október 25., 17:052022. október 25., 17:05
Az újabb per kezdeményezéséről már idén februárban döntés született, a keresetet októberben iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken, amely kérésünkre rendelkezésünkre bocsátotta ennek másolatát. A keresetlevél kitér arra, hogy 1998 októberében jegyzőkönyvet írtak alá Gyergyószentmiklós, és egyben Hargita megye és a Neamț megyei Almásmező község közigazgatási területeinek határairól, miután a Hargita megyei prefektus rendelete nyomán megalakult az erre hivatott bizottság.
A dokumentum megjegyzi, a jegyzőkönyvben megállapított határ nem azonos az 1968. évi 2-es számú törvény, illetve az ugyanabban az évben kiadott két másik minisztertanácsi rendeletben megállapított határral, holott az említett törvény a mai napig az utolsó, amely közigazgatási határokról rendelkezett az ország területén.
Ennek alapján készült el az a jegyzőkönyvben megjelent helyrajz is, amelyet a megbízott cég készített, minden törvényes alapot nélkülözve, a kataszteri nyilvántartás alapján. Mivel a két település közötti határ egyúttal megyehatár is, a határmegállapító bizottságban a két megyei tanács képviselőinek is helyet kellett volna adni a törvény szerint – mutat rá a dokumentum, amelynek megállapítása szerint ennek hiányában az így elkészült jegyzőkönyv érvénytelenítésére alapos indok van.
– olvasható a keresetlevélben. Azt is megjegyzik, hogy a jegyzőkönyvet Gyergyószentmiklós részéről az alpolgármester írta alá, holott a törvény szerint ez a polgármester hatásköre. Mindezen okokból kérik a bíróságtól a határmegállapításról 1998-ban készült jegyzőkönyv semmisnek nyilvánítását.
Egymásnak ellentmondó ítéletek
2019-ben, tíz évnyi pereskedés után első fokon Hargita megye és Gyergyószentmiklós önkormányzata javára ítélt a Prahova Megyei Törvényszék abban a perben, amely Gyergyószentmikós és a Neamț megyei Almásmező község, egyúttal Hargita és Neamț megye közigazgatási területének határát hivatott megállapítani.
A Neamț megyeiek – Almásmező, a megyei önkormányzat, a prefektusi hivatal és a Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal – fellebbeztek, a folyamodványt a Ploiești-i Ítélőtábla tárgyalta, amely elfogadva a moldvaiak indokait, érvénytelenítette az elsőfokú döntést, és elutasították a határmegállapítás érdekében történt per kezdeményezését. 2021 januárjában a Ploiesti-i Ítélőtábla elutasította a Hargita Megye Tanácsa által benyújtott perújítási kérelmet is, amelyben a jogerős ítélet érvénytelenítését kérték, mert az intézmény számára nem tették lehetővé a perbe történő beavatkozást.
Jogerős bírósági ítélet született arról, hogy a Békás-szoros közigazgatásilag nem Hargita, hanem Neamț megyéhez tartozik. A Ploiești-i Ítélőtábla másodfokon megváltoztatta a Prahova Megyei Törvényszék elsőfokú döntését, amely Hargita megyének kedvezett.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
szóljon hozzá!