Az augusztusi Nyárádmente Fesztivál idején szokott kikerülni ez a kedvelt felirat
Fotó: Haáz Vince
Nem reprezentatív felmérést készített Nyárádszereda Polgármesteri Hivatala, azt vizsgálva, hogy mennyire érintette a szükségállapot, a járványhelyzet a kisvárosban működő cégeket és az alkalmazottakat.
2020. május 06., 17:332020. május 06., 17:33
Nyárádszereda polgármestere, Tóth Sándor az online meghirdetett felmérés során két kérdésre várta a cégek és a lakosság válaszát. Azt szerette volna tudni a cégektől, hogy befolyásolta-e a működésüket a szükségállapot. Itt a válaszadó cégvezetők 46,2 százaléka mondta azt, hogy nagyban befolyásolta tevékenységüket a szükségállapot, 30,8 százalékuk fel kellett függessze a munkát, 15,4 százalékukat pedig nem érintette a járványhelyzet és az emiatt bevezetett korlátozások. És volt egy kis hányad, akit alig érintett a járvány és a megszorítások. A kérdésre 13 cégvezető válaszolt.
A lakóknak arra a kérdésre kellett válaszolniuk, hogy hogyan érintette a munkahelyüket a szükségállapot. Itt a válaszadók 45 százaléka mondta, hogy kényszerszabadságra küldték, 18,3 százaléknak megszűnt a munkahelye, 23,3 százalék abban a szerencsés helyzetben van, hogy nem befolyásolta munkahelyét a szükségállapot, és 13,3 százalék mondta, hogy otthonról dolgozik. A kérdésre hatvan nyárádszeredai válaszolt.
Tóth Sándor a Székelyhonnak elmondta, hogy bár nem tudták bevonni a felmérésben a teljes lakosságot és minden céget, de
„Örvednek, mert a felmérésből kiderült, hogy a virágtermesztéssel foglalkozókat nem érintette a szükségállapot és a járvány, sikerült, illetve továbbra is sikerül eladniuk a virágokat. Ez fontos, mert Nyárádszeredában sokan, legalább ötvenen foglalkoznak virágtermesztéssel. Mi önkormányzatként a magunk módján igyekszünk segíteni a lakosokon.
Felvettük a kapcsolatot egy varrodával, amely munkaerőt toboroz, de nemcsak varrónőket, hanem férfiakat is alkalmaznának. Amennyiben összegyűlne legalább 70 személy, a cég munkapontot nyitna Nyárádszeredában, s akkor a helyieknek nem kellene ingázniuk. Ha itthon dolgoznak, akkor itthon, itteni üzletekben költik el a pénzüket, s a helyi gazdaságot segítik” – véli a polgármester, aki azt is elmondta, hogy továbbra is figyelemmel követik a helyi cégek helyzetét, figyelik az országos döntéseket, hogy segíteni tudjanak, amennyiben lehetséges.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!