Időkapszula 1869-ből – a felsőboldogfalvi református templom toronygombjában

•  Fotó: Barabás Ákos, Veres Nándor

Fotó: Barabás Ákos, Veres Nándor

Fél évezredenként egyszer, ha sor kerülhet egy templom életében olyan nagy léptékű munkálatokra, mint ami jelenleg Felsőboldogfalván, Udvarhelyszék egyik legrégebbi műemléktemplomában zajlik – a toronygömbtől az alapokig felújítják. A réz toronygomb levétele után napvilágra került a másfél száz évvel ezelőtt belehelyezett időkapszula. Mit szántak az utódoknak 1869-ben? Mit hagynak a maiak leszármazottaikra?

Molnár Melinda

2019. május 13., 18:322019. május 13., 18:32

Misztikusnak hangzik, hogy rézgömbben, az idő felett átlebegett egy tenyérnyi horgonyzott lemezdobozban mindaz, amit a templomtorony átépítésekor „emlékiratként” szánt az akkori presbitérium. Üzenetei kiállták a két világégés, impériumváltások és megszámlálhatatlan égiháború próbáját. Moldovan Radu református lelkipásztorral fellapoztuk a 12. századból származó templom történetét, és belepillantottunk a palackposta küldeményeibe.

Építéskrónika

A Székelyudvarhelyhez közelebb eső falu leghíresebb épülete a jelenlegi református templom, melynek gyökerei jóval a reformáció előttre vezethetők vissza, egészen a 12. századig. Építésében három korszak különböztethető meg:

  • elsőként az 1241-es tatárjárást megelőzően, valószínűleg a 12. században épült az egyenes záródású szentéllyel rendelkező templom;

  • a második korszak a 13. századra tehető, akkorról származik a mai hajó, annak déli és nyugati oldalán található kapui, a déli oldalon található csúcsíves ablaka;

  • a harmadik építési szakaszban, a 15. században nyeri el a templom jelenlegi formáját, ekkor építik hozzá a mai szentélyt, támpillérekkel megerősítik a hajót, valamint a nyugati homlokzat elé építik a tornyot.

A 15. század első felében készülhettek az 1974-ben feltárt falképek, melyek művészi remekei annak a korszaknak. A kazettás mennyezet 1670-ből származik. A templomot körülveszi egy 14. századból származó középmagas kőkerítés.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A helybéliek és Moldovan Radu lelkipásztor vallja: legjobbkor szánták rá magukat, hogy a javításra szoruló tetőzetet helyrehozzák. Emiatt 2015-ban megyei pályázatokból indították el Várday Zsolt vezetésével a tervezést. Ez maga után vonta a teljes templomrehabilitáció dokumentációjának elkészítését. 2018-ban, a reformáció 500. jubileumára készülve az Erdélyi Református Egyházkerület javaslata alapján

a felsőboldogfalvi református templom egyike a Magyarország kormánya támogatásával megújuló, A besorolású műemlékeinknek.

Tavaly októberben elkezdhették a munkálatokat. A teljes munkálatsor várhatóan 2020 októberére készül majd el; a kazettás mennyezet visszahelyezése a restaurálás ütemétől függ.

•  Fotó: Barabás Ákos, Veres Nándor Galéria

Fotó: Barabás Ákos, Veres Nándor

•  Fotó: Barabás Ákos, Veres Nándor Galéria

Fotó: Barabás Ákos, Veres Nándor

Jelenleg a tornyon ácsmunkák zajlanak, újrabádogozzák a toronysisakot, amely rézborítást kap. A templomtérben villanyszerelés és falkutatás zajlik. A várfalon a zsindelycsere megtörtént, a várfal pedig gyógyvakolat borítást kap. Jelenleg a belső munkálatokhoz ácsolják az állványt.

Megőrizte az emlékezet

A torony végleges, mai alakját 1869-ben nyerte el, amikor megmagasították. Akkor nagy áldozatokat hozott az eklézsia, hiszen 1836-ban és ’39-ben két tűzeset is megterhelte az egyházközséget.

A falubeliek tudták vagy sejtették, hogy időkapszulát rejt a több helyen golyókkal átlőtt toronydísz.

Azt is megőrizte az emlékezet, hogy nem a harcok során lyuggatták át a puskagolyók a rézgömböt: az alulról származók virtuskodó, megszállók cselekedeteinek nyomai, amelyek pedig felülről hatoltak bele a rézköpenybe, azokat repülőből lőhették a gömbre. Hogy mégis épségben átvészelte a másfél évszázadot az időkapszula és a bele helyezett dokumentumok, az az ősök gondosságának köszönhető.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A míves réz villámhárítóból a gombba belelógó kampón függött a szegből készült akasztójú doboz, és gondoskodtak a vízelvezetésről is.

Üzenetek – írva, nyomtatva

Előbb az időkapszula mellékletei közül a korabeli használatban lévő pénzérméket és papír bankókat vettük szemügyre: a 30 krajcárost 1807-ben adták ki; továbbá benne találtak egy 15 krajcáros érmét. A 3 krajcárosok közül az egyik 1800-as kiadású, a másik 1851-ből való. A három, 1 krajcáros 1812, ’16 és ’51-es keltezésű.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Két új kiadású pénzérmét is belehelyeztek az időkapszulába: a 20 illetve 10 krajcáros 1868-ban készült. Egyetlen, számukra is réginek számító érmével üzentek az utókornak: a Rákóczi korszakból származó, 1708-as kiadású 3 dukátossal. A pénzdokumentációban helyet kaptak az 1848-ból származó 2, 5, 10 forintos Kossuth-bankók és egy darab 30 pengő krajcár.

A nyolc papírdokumentum közül a leglátványosabb a Pesti Hírlap 1867. februárjában kiadott melléklete,

az Andrássy-kormány minisztereinek tablója.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A gyönyörű, különböző kézírással papírra vetett dokumentumok közül egyikében név és foglalkozás szerint felsorolták, kik voltak Udvarhely elöljárói 1869-ben, köztük szerepel a határfelügyelő, de orvosok, ügyvédek neve is. Másik, szintén kézzel írott dokumentum bemutatja az udvarhelyi katolikus gimnázium egyházi és világi tanári karát. A református kollégium nyomtatott vizsgarendje tartalmazza a vizsgák időpontjait, helyszíneit, a tanári kar névsorát és hogy mit tanítottak. A háromszintes tanoda diákjainak névsora mellett az általuk felvett tantárgyakat is listázza a kiadvány.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Udvarhely anyaszék, Keresztúr és Bardóc fiúszékek 1867-es kiadású lajstroma a széki, kerületi és járási felosztást, valamint a tisztségeket mutatja be. A fenti dokumentumcsomag Székelyudvarhely, Udvarhelyszék és a magyarság vonatkozásában szemlézi a korbeli emberek által, az utókornak szánt legfontosabb információkat.

Mai szemmel nézve a legérdekesebb és legtanulságosabb két olyan irat, amit a helyi emberek fogalmaztak. Egyikük tartalmazza a torony korabeli javítására vonatkozó tudnivalókat. Köztük, hogy melyik udvarhelyszéki település mivel járult hozzá. Kettőt kiemelünk: Hodgya egy szál cserefával, Kápolnás 10 szál, 10 öles koronafenyőfával – jegyezte fel Derzsi Lőrinc és Derzsi Domokos.

Egyedi és megismételhetetlen

Amiről minden bizonnyal a későbbiek során is gyakorta szó esik majd, az a Bíró Pál birtokos, kézírással, páratlan módon megörökített kor- és lelkiállapot leirata. Könyvtárnyi irodalma van az 1848-49-es forradalomnak és szabadságharcnak. Arról viszont alig tudunk valamit, hogy az 1860-as években mit érezhettek az akkor még élő veteránok, miként emlékezett a székely közösség a sorsfordító történelmi eseményekre.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

„Tornyunk felett is elzúgnak az idő viharai, úgy rövid éltünk is az ősök által a szabadság szent harcába szerzett édes anyaföld göröngyei közt örök álomba szenderül, hol minden kétkedés, hiú ábránd és dicsvágy, avagy a közügyek iránti lelkesedés, jó akarat és hajlam, fény és dicsőség egyiránt elenyésznek – írta gyöngybetűkkel Bíró Pál. – Nem vélelmezhettünk kedves utódok, hagyományként becsesebb ajándékot nyújtani, mint ha itt alább elő soroljuk a nevezetesebb eseményeket: A múltakra nem akarunk vissza menni messze, mert azon históriai adatok közé tartozik, csakis korunkba az 1848 iki események vázlatát kívántuk rövidbe érinteni. Nehéz idők vészteljes napokkal küzdénk a szent szabadság harcában három színű nemzeti jelvényünk alatt, mind oldott kéve hullott nemzetünk java és virága egyiránt, és menttől több felől támadtattunk meg annál nagyobb vala a tűz és lelkesedés, a volt a mi szenvedésünkre balsam írt hozott, hogy tudtuk és éreztük, hogy szép magyar hazánknak alkotmányos szabadsága is önállóságáért vivaték az önvidelmi nemzeti harc 1848. évi március 15-én, tűzettetett ki a három színű lobogó, s majdnem két évig vala szép magyar hazánk tűzbe és lángba, kicsinye s nagyja szegény és gazdag egyiránt részt vett benne ma fegyvert adtak kezébe, holnap mint vitéz honvéd állott a küzdőtérre s kinek fegyvere nem volt, a kapával, kaszával, fejszével s mivel lehetett állott ki. Igen, mert az önkény uralom polcán álló osztrák minisztérium reánk uszítták a benn lakó minden fajtái nemzetiségeket (…)”

A teljes emlékiratot a felsőboldogfalvi református egyházközség közzé tette közösségi oldalán, de álljon még néhány gondolat a világosi fegyverletételt – „hol annyi honvéd lelte sírját” – követő összegzésből: „Igen fájdalom engedni kellett, s 18 évig a mindenfelől megtámadott haza legyőzésibe a legnagyobb megpróbáltatások közt hányaték, jobbjai részint a számkivetés keserű kenyerét rágták, részint a börtön penészes falai közt senyvedtek el, s részint a bitón vérzettek el, míg az osztrák kormány az ármány önkény és dúrva erőszakba Bakos működését így folytatta Európa kiérdemlett megvetéssel nézett reája, s következése milőn?”

Az egyedi irat szerzőjének nagy kitekintése van az 1849-et követő időkre – jegyezte meg Moldovan Radu lelkipásztor, hozzátéve: sokat lehet belőle tanulni.

Szintén a helyi helyzetet dokumentálja a családkönyvi adatsor. Kilistázza név és korcsoport szerint a református és katolikus családtagokat. Ezek nem újdonságnak számító adatok, mert a családkönyv tartalmazza. A felsőboldogfalvi iskolások lajstromán, amely a tanító személyre szóló értékelését is mutatja, felfedezhetjük a helyi iskola későbbi névadójának, Fülöp Áronnak az adatait is.

Üzenetek a jövőnek

A restaurált toronygömbbe új, henger alakú időkapszula kerül hamarosan, amely a jelenben élők, jövőnek szánt üzenetei mellett az 1869-ből származó palackposta dokumentumainak másolatát is tartalmazza majd – tudtuk meg a lelkipásztortól. Az eredetiek az egyházközségi relikviák helyi múzeumában lelnek majd új otthonra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Túlélt egy fagyos éjszakát a hegyekben a fiatal ukrán menekült, apjával találkozhat a megmentése után

Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.

Túlélt egy fagyos éjszakát a hegyekben a fiatal ukrán menekült, apjával találkozhat a megmentése után
2024. november 12., kedd

Holtan találták meg az eltűnt marosvécsi férfit

Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.

Holtan találták meg az eltűnt marosvécsi férfit
2024. november 12., kedd

Mentőövet dobott a kormány Maroshévíznek

Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.

Mentőövet dobott a kormány Maroshévíznek
2024. november 12., kedd

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom

Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom
2024. november 12., kedd

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye

Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye
2024. november 12., kedd

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?

Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?
2024. november 12., kedd

Matematika-informatika konferencia a Sapientián

Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.

Matematika-informatika konferencia a Sapientián
2024. november 12., kedd

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen

Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen
2024. november 12., kedd

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron

Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!