Összetört járművek egy közúti baleset helyszínén. Nagy hőségben egyre gyakoribb látvány
Fotó: Pinti Attila
Megnövekedett az elmúlt időszakban a közúti balesetek száma Hargita megyében, több esetben emberéleteket is követeltek a tragédiák. Az illetékesek szerint a jelenség egyik oka a hőség lehet, illetve azt is elmondták, mit tehetünk a szerencsétlenségek megelőzése érdekében.
2022. augusztus 01., 11:492022. augusztus 01., 11:49
2022. augusztus 01., 16:042022. augusztus 01., 16:04
Egyik közúti szerencsétlenség követte a másikat az elmúlt napokban Hargita megyében, múlt szerdán például két halálos baleset is történt: Csíkszenttamásnál, a vasúti átjárónál ütközött egy vonat egy traktorral, a balesetben a traktorba szorult sofőr életét vesztette, Csíkszentkirályon pedig egy teherautó és egy motorkerékpár ütközött össze, a mindössze 18 esztendős motoros életét nem sikerült megmenteni.
A tragédiák megnövekedett számának hátterében részben az utóbbi időszakban tapasztalt jelentős felmelegedés áll az általunk megkérdezett illetékesek szerint.
Maria Plumbu, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője megkeresésünkre úgy vélekedett, a balesetek okai esetről esetre változnak, de jelenleg
Éppen ezért fontos meglátása szerint, hogy a járművezetők kipihenten induljanak útnak, figyeljenek a folyadékbevitelre, legyenek óvatosak, és sohase hagyjanak felügyelet nélkül gyerekeket vagy állatokat a járműben. Emellett legfontosabb ajánlásokként a szóvivő kiemelte az útviszonyokhoz igazított sebességet, a fokozott óvatosságot és figyelmességet, a túlzott sebesség és az alkoholos italok vagy egyéb tudatmódosító szerek használatának mellőzését, a követési távolság betartását, a közlekedés többi résztvevőjének tiszteletben tartását és a sofőr tapasztalatának megfelelő vezetési stílus alkalmazását.
Hasonlóképpen vélekedett érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője is. Mint kifejtette,
„Melegben figyelmetlenebbek az emberek, mert az agyi vérellátás zavart szenvedhet, a hőség miatt ráadásul rosszabb a közérzetük, sietnek, hajlamosak eltekinteni az óvintézkedésektől, ami mind hozzájárulhat a balesetek bekövetkezéséhez, nyáron ráadásul az utak is zsúfoltabbak” – mutatott rá a szakember, majd tanácsokat is megfogalmazott. Kiemelte: noha nyáron rövidebbek az éjszakák, a pihentető alvás ilyenkor is nagyon fontos, főként egy hosszabb út előtt.
Tar Gyöngyi is kiemelte továbbá a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztást, illetve a stressz elkerülésének fontosságát. Ide tartozik például az is, hogy időben induljunk el, és ne a túlzott sebességgel próbáljuk lerövidíteni az utazási időt. Emellett figyeljünk oda a közlekedés egyéb résztvevőire, így próbálva megelőzni a szerencsétlenségeket, mert megtörténhet, hogy a velünk szembe közlekedők figyelmetlenek.
„Előre kell látni a helyzeteket, és nem csak magunkra vigyázni, hanem mindenki másra is.
Ez olcsóbb és fájdalommentesebb. Ehhez hozzátartozik az is, hogy mindenkinek legyenek rendben az orvosi vizsgálatai, és amikor a jogosítvány lejárásakor meg kell ismételni ezeket a vizsgálatokat, olyan helyen végeztessük el ezeket, ahol valóban komolyan veszik, ne egy pecsételőközpontban. Ilyenbe a saját és a szeretteink érdekében sohase menjünk bele, hiszen
– húzta alá Tar Gyöngyi.
Arra is kitért, mit tehetünk, ha mégis bekövetkezik a baj, vagy szemtanúi vagyunk egy közúti balesetnek. Az első és legfontosabb, mielőtt bármi mást tennénk, hogy tárcsázzuk a 112-es egységes segélyhívószámot, és a diszpécsernek minél pontosabban magyarázzuk el, mi történt, hol vagyunk, hány sérült van és milyen az állapotuk. Ezt követően próbálhatunk meg segíteni a bajbajutottakon, de vigyázni kell, hogy ne súlyosbítsuk a helyzetet.
A mentő kiérkezéséig a légutak felszabadítása a legfontosabb, a szoros ruhadarabokat vagy biztonsági övet le kell vágni.
„Az oxigénhiány a leggyakoribb oka a maradandó károsodásoknak és a haláleseteknek, hiszen
Ha túl is éli az illető, nagy eséllyel nem tud már gondolkodó emberként felépülni. Ezért ha a körülmények megengedik, és értünk is hozzá, ajánlott minél előbb elkezdeni az elsősegélynyújtást. A segíteni vágyóknak az életfunkciók fenntartására kell megoldást találniuk, a szakszerű ellátást majd biztosítják a kiérkező mentősök” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!