Összetört járművek egy közúti baleset helyszínén. Nagy hőségben egyre gyakoribb látvány
Fotó: Pinti Attila
Megnövekedett az elmúlt időszakban a közúti balesetek száma Hargita megyében, több esetben emberéleteket is követeltek a tragédiák. Az illetékesek szerint a jelenség egyik oka a hőség lehet, illetve azt is elmondták, mit tehetünk a szerencsétlenségek megelőzése érdekében.
2022. augusztus 01., 11:492022. augusztus 01., 11:49
2022. augusztus 01., 16:042022. augusztus 01., 16:04
Egyik közúti szerencsétlenség követte a másikat az elmúlt napokban Hargita megyében, múlt szerdán például két halálos baleset is történt: Csíkszenttamásnál, a vasúti átjárónál ütközött egy vonat egy traktorral, a balesetben a traktorba szorult sofőr életét vesztette, Csíkszentkirályon pedig egy teherautó és egy motorkerékpár ütközött össze, a mindössze 18 esztendős motoros életét nem sikerült megmenteni.
A tragédiák megnövekedett számának hátterében részben az utóbbi időszakban tapasztalt jelentős felmelegedés áll az általunk megkérdezett illetékesek szerint.
Maria Plumbu, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője megkeresésünkre úgy vélekedett, a balesetek okai esetről esetre változnak, de jelenleg
Éppen ezért fontos meglátása szerint, hogy a járművezetők kipihenten induljanak útnak, figyeljenek a folyadékbevitelre, legyenek óvatosak, és sohase hagyjanak felügyelet nélkül gyerekeket vagy állatokat a járműben. Emellett legfontosabb ajánlásokként a szóvivő kiemelte az útviszonyokhoz igazított sebességet, a fokozott óvatosságot és figyelmességet, a túlzott sebesség és az alkoholos italok vagy egyéb tudatmódosító szerek használatának mellőzését, a követési távolság betartását, a közlekedés többi résztvevőjének tiszteletben tartását és a sofőr tapasztalatának megfelelő vezetési stílus alkalmazását.
Hasonlóképpen vélekedett érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője is. Mint kifejtette,
„Melegben figyelmetlenebbek az emberek, mert az agyi vérellátás zavart szenvedhet, a hőség miatt ráadásul rosszabb a közérzetük, sietnek, hajlamosak eltekinteni az óvintézkedésektől, ami mind hozzájárulhat a balesetek bekövetkezéséhez, nyáron ráadásul az utak is zsúfoltabbak” – mutatott rá a szakember, majd tanácsokat is megfogalmazott. Kiemelte: noha nyáron rövidebbek az éjszakák, a pihentető alvás ilyenkor is nagyon fontos, főként egy hosszabb út előtt.
Tar Gyöngyi is kiemelte továbbá a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztást, illetve a stressz elkerülésének fontosságát. Ide tartozik például az is, hogy időben induljunk el, és ne a túlzott sebességgel próbáljuk lerövidíteni az utazási időt. Emellett figyeljünk oda a közlekedés egyéb résztvevőire, így próbálva megelőzni a szerencsétlenségeket, mert megtörténhet, hogy a velünk szembe közlekedők figyelmetlenek.
„Előre kell látni a helyzeteket, és nem csak magunkra vigyázni, hanem mindenki másra is.
Ez olcsóbb és fájdalommentesebb. Ehhez hozzátartozik az is, hogy mindenkinek legyenek rendben az orvosi vizsgálatai, és amikor a jogosítvány lejárásakor meg kell ismételni ezeket a vizsgálatokat, olyan helyen végeztessük el ezeket, ahol valóban komolyan veszik, ne egy pecsételőközpontban. Ilyenbe a saját és a szeretteink érdekében sohase menjünk bele, hiszen
– húzta alá Tar Gyöngyi.
Arra is kitért, mit tehetünk, ha mégis bekövetkezik a baj, vagy szemtanúi vagyunk egy közúti balesetnek. Az első és legfontosabb, mielőtt bármi mást tennénk, hogy tárcsázzuk a 112-es egységes segélyhívószámot, és a diszpécsernek minél pontosabban magyarázzuk el, mi történt, hol vagyunk, hány sérült van és milyen az állapotuk. Ezt követően próbálhatunk meg segíteni a bajbajutottakon, de vigyázni kell, hogy ne súlyosbítsuk a helyzetet.
A mentő kiérkezéséig a légutak felszabadítása a legfontosabb, a szoros ruhadarabokat vagy biztonsági övet le kell vágni.
„Az oxigénhiány a leggyakoribb oka a maradandó károsodásoknak és a haláleseteknek, hiszen
Ha túl is éli az illető, nagy eséllyel nem tud már gondolkodó emberként felépülni. Ezért ha a körülmények megengedik, és értünk is hozzá, ajánlott minél előbb elkezdeni az elsősegélynyújtást. A segíteni vágyóknak az életfunkciók fenntartására kell megoldást találniuk, a szakszerű ellátást majd biztosítják a kiérkező mentősök” – hangsúlyozta Tar Gyöngyi.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!