• Forrás: Brassó Megye Tanácsa
Hosszú évek huzavonáját követően úgy tűnik, sínen van a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér megépítése, és jövő nyáron felszállhatnak az első repülőgépek a székelyföldiek által is régóta várt légikikötőből.
2020. február 20., 22:052020. február 20., 22:05
A Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér megépítése olyan beruházás, amely az egész térségnek nyereséget jelent – szögezték le csütörtöki közös sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatójukon Brassó és Kovászna megye, valamit Brassó város és Sepsiszentgyörgy elöljárói.
– hívta fel a figyelmet az eseményen Adrian Veștea, Brassó Megye Tanácsának elnöke az épülő és rég várt légikikötő szükségességét alátámasztva. Rámutatott, a legközelebbi repülőtér jelenleg legalább két és fél órás utazásra van, és a térségből évente egymillióan kelnek útra, hogy repülőre ülhessenek.
Fotó: Kocsis B. János
Harmadik éve Bukarest után Brassó vonzza a legtöbb turistát az országban, a „hegy megverte a tengert”, tehát a turistaforgalom is indokolja a légi kikötő mielőbbi beüzemelését. Másrészt az elmúlt öt évben Romániában megkétszereződött a repülős utazások száma, 10 millióról 20 millióra emelkedett, ám még így is egy lakosra évi átlag egy repülőút jut, ez az átlag Európában 2,5 egy lakosra számolva.
„Az országban van még növekedési potenciál, az új brassói repülőtér tehermentesítheti a meglevő légikikötőket” – emelte ki a tanácselnök. Adrian Veștea felidézte a repülőtér építése körüli küzdelmeket, hiszen
a kormányok részéről évekig nem volt nyitás arra, hogy támogassák.
• Forrás: Brassó Megye Tanácsa
„Tavaly megtört a jég, a háromszéki politikusok eredményesen lobbiztak, így a brassói repülőtér építésére kaptunk 23,7 millió lej kormánytámogatást, idén további 50 millió lejt különítettek el erre a célra. Elsősorban saját erőforrásokra támaszkodunk, a megyei tanács hitelt vett fel az építkezésre. Összesen mintegy 100 millió euró a projekt értéke” – mondta a Brassó megyei közgyűlés elnöke. Hozzátette,
a tervek szerint a teljes építkezést 90 százalékban az év végéig befejezik, majd következhet a műszerek beszerelése, az engedélyek megszerzése, és jövő év júniusában le- és felszállhatnak az első gépek.
A csütörtöki sajtótájékoztatón ugyanakkor elhangzott, a repülőteret koncesszióba adják majd. A légikikötő számítások szerint évi egymillió utast szolgál ki, a repülőtéren ezer új munkahely jön létre, de közvetve a reptér megjelenése összesen mintegy hétezer munkahelyet generál.
• Forrás: Brassó Megye Tanácsa
A háromszékiek évtizedek során dolgozni és bevásárolni jártak Brassó megyébe, ám az elmúlt tíz év során olyan politikai és közigazgatási együttműködésre törekednek, hogy a két megye gazdasági és turisztikai téren is összekapcsolódjon, ennek elsősorban az infrastrukturális beruházások a letéteményesei – fogalmazta meg a sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke.
– mutatott rá Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A székelyföldi elöljáró hangsúlyozta, a globalizált világban a fővárosok és nagy egyetemi központok mellett csak azok a városok tudnak megmaradni Európa térképen, ahol megvalósul a regionális együttműködés. Kifejtette, a Brassó megyei elöljárók soha nem féltek a pozitív gesztusoktól, bár a megyében nem haladja meg a 20 százalékot a magyarság aránya, tehát a törvény nem kötelezi őket, mégis kitették a magyar feliratokat.
Fotó: Kocsis B. János
„A Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér olyan beruházás, aminek senki nem lesz vesztese” – szögezte le Antal Árpád.
Kevesebb idő ez, mint egy bukarestinek vagy budapestinek a belvárosból eljutni a repülőtérre – érzékeltette a polgármester.
„Olyan fejlesztéseket kell megvalósítani, melyek kihatnak az egész térségre, a problémák közösek, nincsenek román és magyar gondok, a kulturális különbségek pedig hozzáadott értéket jelentenek” – értékelt az eseményen George Scripcaru, Brassó polgármestere.
• Videó: Dorin Stefan Építész Iroda
Támogatja a kormány a helyi projekteket
Megvan a pénz arra, hogy folyamatban levő helyi fejlesztési projekteket kifizessék az állami költségvetésből – jelentette ki a Brassó és Kovászna megyei elöljárók csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Mihai Veștea, a közigazgatási, fejlesztési és közmunkálatokért felelős minisztérium államtitkára. Hangsúlyozta: a regionális operatív programokra még leszerződtek 2,4 milliárd eurónyi többletet, összesen 6,8 milliárd euró áll rendelkezésre, így azokat a projekteket is finanszírozni tudják, amelyek a forráshiány miatt kerültek várólistára. A közvilágításra, a településfejlesztésre, az oktatási infrastruktúrára jut több pénz. Az államtitkár arra is kitért, hogy a Brassó–Bákó autópálya megvalósíthatósági tanulmányát még ebben a hónapban leszerződik, megkezdődik az egyeztetés Brassó, Kovászna és Bákó megyékkel a nyomvonalról. Az Országos Befektetési Társaság pedig átvette a Câmpinát a Valea Doftanei településen keresztül a Brassó megyei Négyfaluval összekötő, 61 kilométeres megyei utat, hogy azt felújítva alternatívát tudják biztosítani a Prahova völgyi forgalomnak.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
szóljon hozzá!