Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
2025. április 25., 21:322025. április 25., 21:32
2025. április 26., 12:012025. április 26., 12:01
Fotó: Pinti Attila
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
2025. április 25., 21:322025. április 25., 21:32
2025. április 26., 12:012025. április 26., 12:01
Boros Károly 1940. március 1-jén született Csíkszentdomokoson. Teológiai tanulmányait 1959 és 1965 között a gyulafehérvári szemináriumban végezte, ahol a szintén csíkszentdomokosi születésű Márton Áron püspök szentelte pappá 1965. április 25-én.
Papi szolgálata során számos erdélyi és felvidéki településen tevékenykedett: káplánként Madéfalván és Gyergyóalfaluban, majd plébánosként Kapnikbányán, Petrillán, Lónyaitelepen és Csíktaplocán. Nyugdíjazása után a felvidéki Egyházkarcsán, Dunaszerdahely közelében folytatta lelkipásztori szolgálatát.
A kommunista diktatúra éveiben többször is zaklatták, megfigyelték, három alkalommal pedig az életére törtek. 1973. november 1-jén Kapnikbányán merényletet terveztek ellene, majd Zündapp motorjával Erzsébetbányára menet érte támadás, később Gyulafehérvárra utazva dobálták meg kövekkel a vonatát – de minden alkalommal csodás módon megmenekült.
– vallotta.
Fotó: Pinti Attila
Lelkipásztori munkája során közösségépítő tevékenysége is kiemelkedő volt: az ő idejében épült fel Csíktaplocán a ravatalozó és a Taplocához tartozó csibai templom.
Az ő érdeme, hogy 2003-ban bemutatták Csíksomlyón az István, a király rockoperát, és ezzel kezdetét vette számos, tömegeket megmozgató kulturális rendezvény a Hármashalom-oltárnál.
Szívügyének tekintette a Mária-tisztelet elmélyítését: plébánosi szolgálata idején több mint húsz éven át minden hónap 12. napján engesztelő szentmisét és virrasztást tartottak Csíktaplocán, amelynek szellemi öröksége a csíksomlyói elsőszombati Mária-köszöntőkben él tovább.
Fotó: Pinti Attila
Szűknek bizonyult a csíktaplocai templom pénteken délután, amikor Boros Károly gyémántmiséjét (hatvanéves évfordulós szentmise) ünnepelték. Számos paptestvér, egykori híve és tisztelője vett részt az eseményen. A szentmise elején Czikó László csíktaplocai plébános köszöntötte a jelenlévőket. Ezt követően Bálint Emil felcsíki főesperes felolvasta a Gyulafehérvári Főegyházmegye vezetőinek – Kovács Gergely érsek és Kerekes László segédpüspök – ünnepi üzenetét.
Boros Károly köszöntötte azokat is, akik – bár fizikailag távol – lélekben vele ünnepeltek.
„A mai technikai lehetőségeknek köszönhetően a szentmise közvetítését sokan követik különböző településekről és régiókból, sőt, a határon túlról is.
– osztotta meg az egybegyűltekkel.
Fotó: Pinti Attila
„A mai nap nem az én személyemről szól – nem is szeretném, hogy önmagamat ünnepeltessük. Ezt mindig igyekeztem elkerülni.
– mondta az ünnepelt.
A szentbeszédben Boros Károly az Oltáriszentség valóságos jelenlétéről tett tanúságot: „A pap és az Oltáriszentség szorosan összetartoznak. Jézus maga a főpap, aki az utolsó vacsorán alapította meg a szentmisét: »Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre.« Nemcsak kortársainak akart üdvösséget hozni, hanem mindenkinek, aki a történelem folyamán kegyelmére nyitott” – fejtegette.
Fotó: Pinti Attila
Ezt követően két személyes élményt is megosztott. Tíz évvel ezelőtt Dunaszerdahelyen egy missziós szentmisén, áldoztatás után az oltáron egy két-három centiméteres, húsra emlékeztető darabot talált. Későbbi laboratóriumi vizsgálatok szerint emberi szívizomszövet volt, AB vércsoporttal. Ez a különleges élmény örökre megerősítette hitét az Oltáriszentség valóságában. Három héttel ezelőtt, egy otthoni szentmise során, a felajánláskor belső hangot hallott: „Egy vér vagyunk.” A szentostya forróságát is érezte. Ez a jel szintén megerősítette Krisztus valóságos jelenlétében való hitét.
– hangsúlyozta.
Fotó: Pinti Attila
„Nem csupán egy évfordulót ünneplünk, hanem a Gondviselő Isten hat évtizedes kegyelmét. Gyermekkoromtól kezdve számos életveszélyes helyzetből mentett meg Isten: ló taposása, szakadékba zuhanás, üldöztetésektől való megmenekülés. Mindezért csak hálát adhatok.
– mondta el még a szentmise végén a gyémántmisés nyugalmazott esperes.
Boros Károly, a gyémántmisés
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A gyémántmise után kiosztott emlékkép
Fotó: Dobos László
A gyémántmise után kiosztott emlékkép
Fotó: Dobos László
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!