Fotó: Pál Árpád
Tájékoztató gyűlést tartott hétfőn a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség azoknak a termelőknek és viszonteladóknak, akik vásárokon vagy piacokon értékesítik termékeiket.
2017. április 11., 12:242017. április 11., 12:24
A statisztikák szerint a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség által végzett ellenőrzések során tapasztalt
Laurenţiu Moldovan, az intézmény vezetője a találkozón kihangsúlyozta, nem a bírságolást tartják a legfontosabbnak, hanem a fogyasztók védelmét. Mint mondta, 1962-ben beszéltek először Romániában a fogyasztók jogairól egy kongresszuson, de a cél máig változatlanul a fogyasztók elégedettsége; továbbá az intézmény fő feladataihoz tartozik az ellenőrzések mellett a fogyasztók tájékoztatása és a gazdasági szereplőknek nyújtott tanácsadás.
Utóbbi céljából szerveztek hétfőn tájékoztató jellegű gyűlést Hargita Megye Tanácsának márványtermében, ahol mintegy 50 gazdasági szereplő gyűlt össze a térségből.
A találkozón nagyrészt az élelmiszeripari termékek megfelelő címkézésről esett szó, hiszen amint Laurenţiu Moldovan kihangsúlyozta, az utóbbi időben többször is változtak az előírások az uniós szabványok függvényében.
Különbséget kell tenni az előcsomagolt és a nem becsomagolt termékek között, hiszen más-más előírások vonatkoznak ezekre. Az előcsomagolt termékek esetében kötelezően fel kell tüntetni a termék megnevezését és az összetevők listáját csökkenő sorrendben a felhasznált mennyiség szerint. Ez az jelenti, hogy egy péktermék esetében például az összetevők listáját a liszttel kell kezdeni, majd következik a víz, az élesztő, a só és így tovább.
Ezenkívül kötelezően figyelmeztetni kell a fogyasztókat az allergiát okozó anyagokra (pl. tojás, liszt, zeller, mustár, mogyoró). Emellett fel kel tüntetni a termék nettó tömegét és azt az időpontot, ameddig az fogyasztásra alkalmas.
Utóbbi kétféleképpen lehetséges: a gyorsan romló termékek esetében a fogyaszthatósági időt kell feltüntetni (románul: a se consuma de preferinţă înainte de), ezeket szigorúan csak az adott időpontig szabad elfogyasztani, és már másnap meg kell semmisíteni. A másik kategóriát a nehezebben romlandó termékek képezik, esetükben a szavatossági időt (termen de valabilitate) kell feltüntetni, az ilyen termékeket a lejárati idő után pár nappal még el lehet fogyasztani, ugyanis nem veszélyesek.
A felsoroltak mellett továbbá a tárolási feltételeket (milyen helyen, hány Celsius-fokon), a származási helyet (országot), a gyártót, forgalmazót, ennek címét, a tápanyagtartalmat és a gyártási tételszámot (Lot-szám) is fel kell tüntetni.
Mi az a Lot-szám?
A gyártási tétel a termékek azon csoportja, mely adott időben, adott gyártósoron, azonos eljárással készült, és ennek következtében megegyező tulajdonsággal rendelkezik. A tétel nagyságának meghatározása a vállalkozás saját hatásköre. Egy adott gyártási tétel azonosítására a gyártási tételszámot (úgynevezett Lot-szám) használják. Ez az a hivatkozási szám, amelynek segítségével fontos információ (hol, mikor, hogyan) tudható meg az adott termék előállításáról, éppen ezért játszik kulcsfontosságú szerepet a termékek nyomon követésében.
Fotó: Boda L. Gergely
A nem előcsomagolt termékek – mint például a piacokon vagy vásárokon árusított termékek – esetében is kötelezően fel kell tüntetni az allergiát okozó anyagokat, az árat, a nettó tömeget, illetve amennyiben fagyasztott terméket használtak az előállításánál, arról is tájékoztatni kell a fogyasztókat.
A tojások esetében a kategóriát, a fertőtlenítést és a fogyaszthatósági időt kell feltüntetni. Laurenţiu Moldovan továbbá kihangsúlyozta,
ezért kell kiemelten odafigyelni arra, ki mit vásárol meg a gyártótól. Hozzátette, ők jóindulattal végzik az ellenőrzéseket, de arra kérik az eladókat, hogy ők is így álljanak hozzájuk. Mint mondta, kisebb kihágásokért sosem bírságolnak, de többször találkoztak olyan esettel, hogy a tojásokat a melegben tartották, vagy húsvét előtt a piaccsarnokban a véres bárányokat kidobták az asztalokra. Arra kéri az eladókat, hogy legalább a minimális elvárásoknak tegyenek eleget: olyan virtinbe tegyék a termékeket, amely le van takarva, hogy a legyek ne szállhassanak rájuk, és húzzanak kesztyűt a kiszolgáláskor.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!