Fotó: Pál Árpád
Tájékoztató gyűlést tartott hétfőn a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség azoknak a termelőknek és viszonteladóknak, akik vásárokon vagy piacokon értékesítik termékeiket.
2017. április 11., 12:242017. április 11., 12:24
A statisztikák szerint a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség által végzett ellenőrzések során tapasztalt
Laurenţiu Moldovan, az intézmény vezetője a találkozón kihangsúlyozta, nem a bírságolást tartják a legfontosabbnak, hanem a fogyasztók védelmét. Mint mondta, 1962-ben beszéltek először Romániában a fogyasztók jogairól egy kongresszuson, de a cél máig változatlanul a fogyasztók elégedettsége; továbbá az intézmény fő feladataihoz tartozik az ellenőrzések mellett a fogyasztók tájékoztatása és a gazdasági szereplőknek nyújtott tanácsadás.
Utóbbi céljából szerveztek hétfőn tájékoztató jellegű gyűlést Hargita Megye Tanácsának márványtermében, ahol mintegy 50 gazdasági szereplő gyűlt össze a térségből.
A találkozón nagyrészt az élelmiszeripari termékek megfelelő címkézésről esett szó, hiszen amint Laurenţiu Moldovan kihangsúlyozta, az utóbbi időben többször is változtak az előírások az uniós szabványok függvényében.
Különbséget kell tenni az előcsomagolt és a nem becsomagolt termékek között, hiszen más-más előírások vonatkoznak ezekre. Az előcsomagolt termékek esetében kötelezően fel kell tüntetni a termék megnevezését és az összetevők listáját csökkenő sorrendben a felhasznált mennyiség szerint. Ez az jelenti, hogy egy péktermék esetében például az összetevők listáját a liszttel kell kezdeni, majd következik a víz, az élesztő, a só és így tovább.
Ezenkívül kötelezően figyelmeztetni kell a fogyasztókat az allergiát okozó anyagokra (pl. tojás, liszt, zeller, mustár, mogyoró). Emellett fel kel tüntetni a termék nettó tömegét és azt az időpontot, ameddig az fogyasztásra alkalmas.
Utóbbi kétféleképpen lehetséges: a gyorsan romló termékek esetében a fogyaszthatósági időt kell feltüntetni (románul: a se consuma de preferinţă înainte de), ezeket szigorúan csak az adott időpontig szabad elfogyasztani, és már másnap meg kell semmisíteni. A másik kategóriát a nehezebben romlandó termékek képezik, esetükben a szavatossági időt (termen de valabilitate) kell feltüntetni, az ilyen termékeket a lejárati idő után pár nappal még el lehet fogyasztani, ugyanis nem veszélyesek.
A felsoroltak mellett továbbá a tárolási feltételeket (milyen helyen, hány Celsius-fokon), a származási helyet (országot), a gyártót, forgalmazót, ennek címét, a tápanyagtartalmat és a gyártási tételszámot (Lot-szám) is fel kell tüntetni.
Mi az a Lot-szám?
A gyártási tétel a termékek azon csoportja, mely adott időben, adott gyártósoron, azonos eljárással készült, és ennek következtében megegyező tulajdonsággal rendelkezik. A tétel nagyságának meghatározása a vállalkozás saját hatásköre. Egy adott gyártási tétel azonosítására a gyártási tételszámot (úgynevezett Lot-szám) használják. Ez az a hivatkozási szám, amelynek segítségével fontos információ (hol, mikor, hogyan) tudható meg az adott termék előállításáról, éppen ezért játszik kulcsfontosságú szerepet a termékek nyomon követésében.
Fotó: Boda L. Gergely
A nem előcsomagolt termékek – mint például a piacokon vagy vásárokon árusított termékek – esetében is kötelezően fel kell tüntetni az allergiát okozó anyagokat, az árat, a nettó tömeget, illetve amennyiben fagyasztott terméket használtak az előállításánál, arról is tájékoztatni kell a fogyasztókat.
A tojások esetében a kategóriát, a fertőtlenítést és a fogyaszthatósági időt kell feltüntetni. Laurenţiu Moldovan továbbá kihangsúlyozta,
ezért kell kiemelten odafigyelni arra, ki mit vásárol meg a gyártótól. Hozzátette, ők jóindulattal végzik az ellenőrzéseket, de arra kérik az eladókat, hogy ők is így álljanak hozzájuk. Mint mondta, kisebb kihágásokért sosem bírságolnak, de többször találkoztak olyan esettel, hogy a tojásokat a melegben tartották, vagy húsvét előtt a piaccsarnokban a véres bárányokat kidobták az asztalokra. Arra kéri az eladókat, hogy legalább a minimális elvárásoknak tegyenek eleget: olyan virtinbe tegyék a termékeket, amely le van takarva, hogy a legyek ne szállhassanak rájuk, és húzzanak kesztyűt a kiszolgáláskor.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!