Fotó: Pál Árpád
Tájékoztató gyűlést tartott hétfőn a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség azoknak a termelőknek és viszonteladóknak, akik vásárokon vagy piacokon értékesítik termékeiket.
2017. április 11., 12:242017. április 11., 12:24
A statisztikák szerint a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség által végzett ellenőrzések során tapasztalt
Laurenţiu Moldovan, az intézmény vezetője a találkozón kihangsúlyozta, nem a bírságolást tartják a legfontosabbnak, hanem a fogyasztók védelmét. Mint mondta, 1962-ben beszéltek először Romániában a fogyasztók jogairól egy kongresszuson, de a cél máig változatlanul a fogyasztók elégedettsége; továbbá az intézmény fő feladataihoz tartozik az ellenőrzések mellett a fogyasztók tájékoztatása és a gazdasági szereplőknek nyújtott tanácsadás.
Utóbbi céljából szerveztek hétfőn tájékoztató jellegű gyűlést Hargita Megye Tanácsának márványtermében, ahol mintegy 50 gazdasági szereplő gyűlt össze a térségből.
A találkozón nagyrészt az élelmiszeripari termékek megfelelő címkézésről esett szó, hiszen amint Laurenţiu Moldovan kihangsúlyozta, az utóbbi időben többször is változtak az előírások az uniós szabványok függvényében.
Különbséget kell tenni az előcsomagolt és a nem becsomagolt termékek között, hiszen más-más előírások vonatkoznak ezekre. Az előcsomagolt termékek esetében kötelezően fel kell tüntetni a termék megnevezését és az összetevők listáját csökkenő sorrendben a felhasznált mennyiség szerint. Ez az jelenti, hogy egy péktermék esetében például az összetevők listáját a liszttel kell kezdeni, majd következik a víz, az élesztő, a só és így tovább.
Ezenkívül kötelezően figyelmeztetni kell a fogyasztókat az allergiát okozó anyagokra (pl. tojás, liszt, zeller, mustár, mogyoró). Emellett fel kel tüntetni a termék nettó tömegét és azt az időpontot, ameddig az fogyasztásra alkalmas.
Utóbbi kétféleképpen lehetséges: a gyorsan romló termékek esetében a fogyaszthatósági időt kell feltüntetni (románul: a se consuma de preferinţă înainte de), ezeket szigorúan csak az adott időpontig szabad elfogyasztani, és már másnap meg kell semmisíteni. A másik kategóriát a nehezebben romlandó termékek képezik, esetükben a szavatossági időt (termen de valabilitate) kell feltüntetni, az ilyen termékeket a lejárati idő után pár nappal még el lehet fogyasztani, ugyanis nem veszélyesek.
A felsoroltak mellett továbbá a tárolási feltételeket (milyen helyen, hány Celsius-fokon), a származási helyet (országot), a gyártót, forgalmazót, ennek címét, a tápanyagtartalmat és a gyártási tételszámot (Lot-szám) is fel kell tüntetni.
Mi az a Lot-szám?
A gyártási tétel a termékek azon csoportja, mely adott időben, adott gyártósoron, azonos eljárással készült, és ennek következtében megegyező tulajdonsággal rendelkezik. A tétel nagyságának meghatározása a vállalkozás saját hatásköre. Egy adott gyártási tétel azonosítására a gyártási tételszámot (úgynevezett Lot-szám) használják. Ez az a hivatkozási szám, amelynek segítségével fontos információ (hol, mikor, hogyan) tudható meg az adott termék előállításáról, éppen ezért játszik kulcsfontosságú szerepet a termékek nyomon követésében.
Fotó: Boda L. Gergely
A nem előcsomagolt termékek – mint például a piacokon vagy vásárokon árusított termékek – esetében is kötelezően fel kell tüntetni az allergiát okozó anyagokat, az árat, a nettó tömeget, illetve amennyiben fagyasztott terméket használtak az előállításánál, arról is tájékoztatni kell a fogyasztókat.
A tojások esetében a kategóriát, a fertőtlenítést és a fogyaszthatósági időt kell feltüntetni. Laurenţiu Moldovan továbbá kihangsúlyozta,
ezért kell kiemelten odafigyelni arra, ki mit vásárol meg a gyártótól. Hozzátette, ők jóindulattal végzik az ellenőrzéseket, de arra kérik az eladókat, hogy ők is így álljanak hozzájuk. Mint mondta, kisebb kihágásokért sosem bírságolnak, de többször találkoztak olyan esettel, hogy a tojásokat a melegben tartották, vagy húsvét előtt a piaccsarnokban a véres bárányokat kidobták az asztalokra. Arra kéri az eladókat, hogy legalább a minimális elvárásoknak tegyenek eleget: olyan virtinbe tegyék a termékeket, amely le van takarva, hogy a legyek ne szállhassanak rájuk, és húzzanak kesztyűt a kiszolgáláskor.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!