Életkedvvel, humorral és sodró energiával beszélt a színészmesterségről, pályatársairól, rendezőkről, darabokról Sepsiszentgyörgyön Törőcsik Mari.
2012. március 26., 18:562012. március 26., 18:56
A magyar színjátszás nagy alakja, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze és Kiváló Művésze díjjal is kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas, valamint cannes-i Arany pálma-díjas színésznő a Reflex 2 Nemzetközi Színházi Biennálé meghívottjaként, vasárnap este a Tamási Áron Színház nagytermében telt ház előtt beszélgetett Nánay István színikritikussal. A másfél órás közönségtalálkozó előtt a művésznő a házigazda teátrum A Velencei kalmár című előadását látta Bocsárdi László rendezésében. „Nagyszerű előadást láttam, tapsoljuk meg!” – értékelte a produkciót Törőcsik Mari.
„Olyan rossz voltam az elején, de beértem. Abban reménykedem” – emlékezett vissza a kezdetekre a színésznő, majd felidézte, hogy a főiskolán azt tanácsolták neki, legyen inkább filmszínésznő, mert nem tud rendesen beszélni. A színész-rendező viszonyáról elmondta, az a jó, ha a rendező valóban rendez, elhelyezi a színészt. „Nekem jutott körülbelül tíz ilyen nagy mester, aki kiválasztotta kivel dolgozik, és elhelyezett engem. Ilyenkor kapnak igazi fényt az én eszközeim” – magyarázta Törőcsik Mari.
A találkozón levetítették Fábri Zoltán Körhinta című filmjének egy részletét, a művésznő elmondta, nem szereti visszanézni a filmszerepeit, sokat változtatna, a befejezettség gondolatát nem tudja elviselni. Színészetének egyik alapköve, amit Mihail Bulgakov író barátjától, Grigorij Konszkij rendezőtől tanult. Konszkij feljött a színpadra tolmáccsal és azt mondta: „Egy életre tanulja meg azt, hogy a színpadon a sóhajban ugyanannyi idegenergia van, mint a sikolyban.”
A súlyos betegségből felépült színésznő 2009-ben a kaposvári színpadon játszott Anatolij Vasziljev rendezésében Marguerite Duras Naphosszat a fákon című színművében. „Az volt a búcsúelőadásom. Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház igazgatója nem akart kiadni, azt akarta, hogy a halálom után először a Nemzetiben lépjek színpadra, ám a nagy búcsúm nekem a kaposvári előadás volt” – fogalmazta meg a színésznő, és hozzátette, már csak arra szedi össze az erőit, ha valóban kell valamire.
Újszerű kezdeményezéssel rukkolt elő a kézdivásárhelyi Udvartér Színház. Duncan Macmillan Lélegezz! című stúdióelőadását beszélgetés követi a Vigadó Művelődési Központban.
Orrvérzést, hallási nehézséget, szédülést sokan tapasztalnak, de csak kevesen tudják, mikor érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Rétyi Zselyke szakorvos beszélt a legelterjedtebb fül-orr-gégészeti betegségekről, tünetekről és kezelésükről.
Diákok és tanárok nagyszabású jubileumi gálaműsorral tisztelegtek a fennállásának 345 éves évfordulóját ünneplő kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium előtt. Az 1680-ban alapított iskola az építő embert állítja példaképül elénk.
A múlt század elejére Európában jelentősen megfogyatkozott eurázsiai hód háromszéki visszahonosítására tett kísérletek sikeresek lettek, egyesek szerint talán túlságosan is. Az aktuális helyzetet egy pályázat keretében mérnék fel.
Hízelgő lehet, ha egy népről azt mondják, jól érti és műveli a viccet. Erre a következtetésre juthattunk az Mathias Corvinus Collegium meghívására érkező előadók e heti sepsiszentgyörgyi előadásán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
szóljon hozzá!