Codrin Munteanu prefektus elmozdítása egyike lesz az RMDSZ háromszéki területi szervezete feltételeinek, amennyiben a szövetség sikerrel veszi a vasárnapi megmérettetést, és kormányzati felkérést is kap – szögezte le Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke.
2012. december 04., 16:362012. december 04., 16:36
2012. december 04., 16:392012. december 04., 16:39
Az RMDSZ területi elnöke kedden részletesen számba vette Kovászna megye kormánybiztosának eddigi tevékenységét, rámutatva, hogy Codrin Munteanu nem kevesebb mint 18 különböző ügyben kezdeményezett eljárást a megyei, illetve a helyi önkormányzatok ellen májusi beiktatása óta.
Mint kiderült, a prefektusi hivatal vezetője által kezdeményezett bírósági eljárások sok esetben már az abszurditás határát súrolják. Példaként említhető Bodok község, amelynek önkormányzata ellen a prefektus összesen négy eljárást indított, többek között azt kérve az ítélőszéktől, hogy kötelezzék a polgármesteri hivatalt, hogy az erdei utat jelző tábla feliratát módosítsa, oly módon, hogy a román szöveg a magyar nyelvű felett szerepeljen, ugyanazon betűtípussal és méretben. A legtöbb kereset egyébként a magyar feliratokat érinti, illetve ott szerepelnek Kovászna megye és Kovászna város zászlaja és Háromszék címere ellene indított, valamint az uzoni községházára kitűzött székely zászló eltávolítását célzó keresetek.
A háromszéki címerben Munteanu azt kifogásolja, hogy nincs román elem benne. Tamás Sándor a tájékoztatón több román nemesi család címerét is bemutatta, amelyekben szerepel a kardot tartó páncélos kar szimbóluma, ami ennek alapján nyugodtan elmondható, hogy egy általános érvényű jelkép, aminek semmi köze az etnikai hovatartozáshoz. Ehhez kapcsolódóan az elnök röviden elemezte Románia címerét is, amit mellesleg az erdővidéki Köpeczi Sebestyén László tervezett a két világháború között, és amely egy föderatív állam címere tulajdonképpen. „Ez a pár példa is tükrözi, hogy nem kellene a heraldika tudományának ismerete nélkül politikai támadásokat megfogalmazni” - vonta le a következtetést Tamás Sándor.
Munteanu eddigi kezdeményezései közül egyelőre a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum nevével kapcsolatos, Kovászna zászlajával, illetve az uzoni községháza elleniek jártak sikerrel, mivel a törvényszék alapfokon jóváhagyta a kereseteket. A céhvárosi múzeum neve kapcsán Tamás Sándor kijelentette: a tábla mindaddig a helyén marad, amíg a megyei önkormányzat vezetője lesz, és hajlandóak addig perelni, amíg szükséges az igazuk bizonyításáért, amint tették azt a megyei könyvtár igazgatósági tisztsége ügyében.
A Székelyhon.ro érdeklődésére Tamás Sándor elmondta, a székely zászlós tüntetés alkalmával elhelyezett Megyeháza-felirat ügyében még nem kaptak semmilyen jelzést a prefekturától, de meggyőződésük, hogy az év végéig megérkezik, másokkal egyetemben. Az elnök nem kívánta kommentálni, hogy kik állhatnak a prefektus mögött, csak annyira szorítkozott, hogy rámutasson: Codrin Munteanu a Hargita és Kovászna Megyei Románok Fórumának titkáraként tevékenykedett a prefektusi minőség megszerzése előtt.
„Amennyiben az RMDSZ megnyeri a választásokat, és a kormányalakításnál is szerepet kap, a háromszéki szervezetnek az egyik sarkalatos kérése a prefektus eltávolítása lesz” – zárta mondandóját az elnök.
Svéd krimik helyett inkább kortárs erdélyi magyar irodalmat olvassanak a diákok – elsősorban ez lenne a célja a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében zajló, kedden kezdődő rendezvénysorozatnak.
Nyilvános árverésre bocsátja Kézdivásárhely önkormányzata a lakóövezethez tartozó, szabadon maradt parkolóhelyeket – tájékoztatnak a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Sokan igyekeztek székely zászlókkal vasárnap este Sepsiszentgyörgyön a városszéli Orotvány irányába, ahol már állt az őrtűznek felállított máglya. Mindez a jelen- és távollévők székelyföldi autonómiaigényét nyomatékosította.
Főként diákok és tanáraik, illetve önkormányzati képviselők részvételével zajlott az október 23-i megemlékezés a kézdivásárhelyi temetőben. Annál a kopjafánál, amelyet a Szoboszlai-féle összeesküvés mártírjai előtt tisztelegve állítottak 30 évvel ezelőtt.
Két nappal a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület megalakulása után, szerdán a Kovászna megyei önkormányzat új képviselői és Tamás Sándor tanácselnök is letette a hivatali esküt.
Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.
Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.
Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.
A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.
Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.
szóljon hozzá!