Tiltakoznak a sepsiszentgyörgyi Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai egy, Előpatak közelében az 1944-ben elesett román katonák emlékére állított emlékmű miatt, amely valójában a helyi katolikus temetőből származó magyar sírkő volt.
2014. május 06., 11:412014. május 06., 11:41
2014. május 06., 12:322014. május 06., 12:32
A sepsiszentgyörgyi Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai tiltakoznak az erdélyi magyar sírkövek meggyalázása, eltulajdonítása és emlékművé alakítása ellen. A szervezet felháborodásának tárgyát egy Előpatak közelében elhelyezett emlékmű okozta, amelyet az 1944 szeptemberében elesett felszabadító román katonák emlékére állítottak.
Márciusban vették észre az emlékmű kétességét
Sántha Imre Géza muzeológus, mint történész-művészettörténész Előpatak múltjával is foglalkozik. Elmondása szerint főleg a fürdőélet múltja érdekli, és nagyon sokat fotózta az elmúlt 15 évben az egykori üdülőhely romba dőlt épületeit, illetve a magyar, katolikus temetőt is.
Az emlékművel márciusban, kerékpározás alkalmával találkozott először, feltűnt neki, hogy csak a román hősöket említi, annak ellenére, hogy a környéken mások is haltak meg, amikor a nem messze húzódó akkori román-magyar határ összeomlott. Megdöbbenve vette észre, hogy az emlékmű maga tulajdonképpen egy sírkő – ennek felületére helyezték rá a márványkeresztet és az emléktáblát.Többször is hangsúlyozta, hogy ő magánemberként foglalkozott a problémával.
Találkozott már a sírkővel
Emlékezete alapján látta már a sírkövet a helyi katolikus temetőben, de korábbi fotói között sajnos nem talált róla képet. Elemzése alapján az újonnan felállított „emlékművön” a kereszt alatt látszanak az elhunyt születésének és halálának évszámai, amit már nem lehet kiolvasni.
Véleménye szerint ez a sírkő mindenképpen a huszadik század első negyedéből származhat, megközelítőleg az 1920-as évekből. Az emlékművet kutatásai alapján 2013 végén emelhették, talált is erre utaló információkat a helyi román sajtóban
A tiltakozó vármegyések
A HVIM közleménye alapján nem egyedi az eset, hogy magyar sírköveket hamisítanak és rongálnak meg, korábban Sósmezőn történt ehhez hasonló eset, amikor több magyar sírkőről távolították el a magyar neveket, majd amatőr módon román neveket véstek rá helyettük. A szervezet a kormányon levő RMDSZ-t kéri, hogy orvosolják a problémát.
Markó Attila felháborítónak tartja az emlékmű ügyet
Markó Attila parlamenti képviselő portálunk megkeresésére elmondta, nyilvánvaló, hogy jogellenes cselekményről van szó, amennyiben valóban csak úgy kiemelték a sírkövet a temetőből, viszont minden emlékmű állításához engedélyek kiváltására van szükség.
„Elsősorban azt kellene megtudni, kinek a kérésére készítették és milyen engedélyekkel rendelkezik az illető” – mondta Markó Attila, hozzáfűzve, akkor lehet orvosolni a problémát, ha kész tények vannak, mert az is előfordulhat, hogy az elhunyt családja engedélyezte a sírkő használatát. A felelősség mindenképpen az emlékművet állíttatókat terheli.
A parlamenti képviselő hozzátette, ha valóban bebizonyosodik, hogy illegális módon állították és nincsenek rendben az építést engedélyező papírok, akkor valóban lépni kell, mert felháborítónak tartja úgy kegyeletsértés, mint nemzeti ügy szempontjából is a problémát.
A HVIM tagjaitól portálunk nem kapott információt az emlékművet állítók által kiváltott engedélyeket illetően. Varga László Előd, a sepsiszentgyörgyi Hatvannégy Vármegyei Ifjúsági Mozgalom tagja elmondta, egyelőre nem készülnek más akcióval, egyelőre várják, hogy mi fog történni a sajtóban való megjelenést követően.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
Kézműves vásárral, tartalmas előadásokkal, ifjúsági térrel, gyermekprogramokkal, helyi ízekkel, emlékezetes koncertekkel várja a városlakókat és az idelátogatókat Kézdivásárhely legnagyobb közösségi eseménye, a Sokadalom. Óriáskerék viszont nem lesz.
Új programot vezet be az elszigetelődött, beteg idősek és a fogyatékkal élők számára a sepsiszentgyörgyi önkormányzat: egy olyan digitális eszköz beszerzését és használatát támogatják, amely baj esetén riasztja az illetékeseket.
Újra sokszínű kínálattal várja a Sepsi Classic fesztivál a komolyzene kedvelőit Sepsiszentgyörgyön július 10–13. között. Hallhatjuk Miklósa Erika operaénekest és Szamosi Szabolcs orgonaművészt, valamint a nemzetközi hírnév sok fiatal várományosát.
Sepsiszentgyörgy utcáin és parkjaiban napok óta nagyszámú lepke rajzik, ami a lakosság körében is feltűnést keltett. A hársfákon, rózsákon és levendulákon tömegesen megjelenő rovarokat gamma bagolylepkének azonosították.
Ideiglenes közlekedési korlátozások lesznek Sepsiszentgyörgyön, csütörtökön a Román Zászló Napjára szervezett ünnepség ideje alatt – tájékoztat közleményében a helyi rendőrség.
A Székely Vágta döntőjében történt balszerencsés események, két versenyző esése és az egyik ló tragikus lábtörése nem teszik szükségessé a szabályzat módosítását – tájékoztatták lapunkat a szervezők, hangsúlyozva, hogy minden teljesen szabályosan történt.
Háromszáz embert kellett kimenekíteni és több mint 200 háztartást öntött el a víz kisebb-nagyobb mértékben – hangzott el azon az összesítőn, ahol megtudhattuk, hogy a polgármesterek nem igazán szoktak részt venni a katasztrófavédelmi felkészítőkön.
szóljon hozzá!