Tiltakoznak a sepsiszentgyörgyi Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai egy, Előpatak közelében az 1944-ben elesett román katonák emlékére állított emlékmű miatt, amely valójában a helyi katolikus temetőből származó magyar sírkő volt.
2014. május 06., 11:412014. május 06., 11:41
2014. május 06., 12:322014. május 06., 12:32
A sepsiszentgyörgyi Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjai tiltakoznak az erdélyi magyar sírkövek meggyalázása, eltulajdonítása és emlékművé alakítása ellen. A szervezet felháborodásának tárgyát egy Előpatak közelében elhelyezett emlékmű okozta, amelyet az 1944 szeptemberében elesett felszabadító román katonák emlékére állítottak.
Márciusban vették észre az emlékmű kétességét
Sántha Imre Géza muzeológus, mint történész-művészettörténész Előpatak múltjával is foglalkozik. Elmondása szerint főleg a fürdőélet múltja érdekli, és nagyon sokat fotózta az elmúlt 15 évben az egykori üdülőhely romba dőlt épületeit, illetve a magyar, katolikus temetőt is.
Az emlékművel márciusban, kerékpározás alkalmával találkozott először, feltűnt neki, hogy csak a román hősöket említi, annak ellenére, hogy a környéken mások is haltak meg, amikor a nem messze húzódó akkori román-magyar határ összeomlott. Megdöbbenve vette észre, hogy az emlékmű maga tulajdonképpen egy sírkő – ennek felületére helyezték rá a márványkeresztet és az emléktáblát.Többször is hangsúlyozta, hogy ő magánemberként foglalkozott a problémával.
Találkozott már a sírkővel
Emlékezete alapján látta már a sírkövet a helyi katolikus temetőben, de korábbi fotói között sajnos nem talált róla képet. Elemzése alapján az újonnan felállított „emlékművön” a kereszt alatt látszanak az elhunyt születésének és halálának évszámai, amit már nem lehet kiolvasni.
Véleménye szerint ez a sírkő mindenképpen a huszadik század első negyedéből származhat, megközelítőleg az 1920-as évekből. Az emlékművet kutatásai alapján 2013 végén emelhették, talált is erre utaló információkat a helyi román sajtóban
A tiltakozó vármegyések
A HVIM közleménye alapján nem egyedi az eset, hogy magyar sírköveket hamisítanak és rongálnak meg, korábban Sósmezőn történt ehhez hasonló eset, amikor több magyar sírkőről távolították el a magyar neveket, majd amatőr módon román neveket véstek rá helyettük. A szervezet a kormányon levő RMDSZ-t kéri, hogy orvosolják a problémát.
Markó Attila felháborítónak tartja az emlékmű ügyet
Markó Attila parlamenti képviselő portálunk megkeresésére elmondta, nyilvánvaló, hogy jogellenes cselekményről van szó, amennyiben valóban csak úgy kiemelték a sírkövet a temetőből, viszont minden emlékmű állításához engedélyek kiváltására van szükség.
„Elsősorban azt kellene megtudni, kinek a kérésére készítették és milyen engedélyekkel rendelkezik az illető” – mondta Markó Attila, hozzáfűzve, akkor lehet orvosolni a problémát, ha kész tények vannak, mert az is előfordulhat, hogy az elhunyt családja engedélyezte a sírkő használatát. A felelősség mindenképpen az emlékművet állíttatókat terheli.
A parlamenti képviselő hozzátette, ha valóban bebizonyosodik, hogy illegális módon állították és nincsenek rendben az építést engedélyező papírok, akkor valóban lépni kell, mert felháborítónak tartja úgy kegyeletsértés, mint nemzeti ügy szempontjából is a problémát.
A HVIM tagjaitól portálunk nem kapott információt az emlékművet állítók által kiváltott engedélyeket illetően. Varga László Előd, a sepsiszentgyörgyi Hatvannégy Vármegyei Ifjúsági Mozgalom tagja elmondta, egyelőre nem készülnek más akcióval, egyelőre várják, hogy mi fog történni a sajtóban való megjelenést követően.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
szóljon hozzá!