Az edények díszítése nem hasonlít az Erdély területén található wietenbergi kultúra tárgyi emlékeiről ismerthez
Fotó: Keleti Kárpátok Múzeuma/Facebook
Gazdag és egyedi régészeti leletanyag került elő Sepsiszentgyörgyön a Sapientia egyetem leendő kampuszának területén végzett ásatásoknál. A leleteket a szélesebb nyilvánosság elé fogják tárni a muzeológusok.
2025. február 02., 21:022025. február 02., 21:02
Puskás József, a sepsiszentgyörgyi Keleti Kárpátok Múzeumának munkatársa a világhálón is bemutatta azokat a bronzkori leleteket, amelyeket az Árkos-Hosszú nevű lelőhelyen talált sírokban tártak fel még 2019–2020 folyamán. Miért csak most szerezhetünk tudomást róluk? – kérdeztük a szakembert.
„Mostanra lezajlott a leletek (csontok) korának radiokarbonos kormeghatározása, antropológiai vizsgálata, az edények és aranytárgyak tisztítása, restaurálása” – világosított fel a régész kutató.
A négy lovas temetkezési sírhelyen kívül
Fontos megemlíteni, hogy ebben a történelmi korszakban Erdély területén az elhunytakat elhamvasztották és a hamvaikat tartalmazó edényeket egy erre a célra szolgáló gödörbe tették. A most feltárt sírok, amelyek körülbelül 3500 évesek (Kr. e. 1700–1400), a Kárpátokon kívülről (a Dél-Moldva területén található ún. Monteoru-kultúrából) érkezett népek temetkezési szokásaira utalnak, egyúttal arra is, hogy jelentős népmozgások voltak abban az időben.
A földbe temetkezés háromezer éve idegen szokásnak számított
Fotó: Keleti Kárpátok Múzeuma/Facebook
„A leletek nagyon egyediek abból a szempontból, hogy csontvázas sírhelyekről van szó.
mert az edények formája és díszítése nem mutat helyi jellegzetességeket, illetve ékszereket sem találtunk az ebből a korból származó, korábban feltárt sírokban.”
A sírokban több arany hajkarikát és bronz hajtűt is találtak a régészek, amelyekhez hasonlók egész Európa területén felbukkantak. Akkoriban nehezen hozzáférhető és megszerezhető fémnek számított az ólom, amelyhez rezet talán könnyebb volt beszerezni, de ónt legközelebb a mai Csehország területén bányásztak. Tehát feltételezhetően tehetős urakról lehet szó, akiknek olyan kapcsolatrendszert kellett akkor kiépíteni, amely által meg lehetett oldani a fém vagy a kész tárgy beszerzését, és ezek a kapcsolatok nem egy generáció alatt épültek ki, hanem akár évszázadokig működhettek, mutatott rá Puskás József.
A bekarikázott területen, a Sepsi Arénával szembeni telken találták a leleteket
Fotó: Keleti Kárpátok Múzeuma/Facebook
Egyelőre nem tudni, hogy milyen népességhez tartozhattak az itt eltemetett vezetők, illetve a szellemi örökségükről sem tudni semmit,
Egyes leletek, amelyekhez hasonlóra az Ural-hegység környékén is rábukkantak, utalhatnak arra, hogy jöttek onnan Európába mesterek, vagy volt egy onnan érkező hatás – éppúgy működhetett annak idején is, mint ma, amikor utánozzuk például az amerikai trendeket, magyarázta a szakértő.
Vasárnap este a 12-es országúton felborult egy autó. A sofőr és két utasa sértetlenül megúszták a balesetet.
Háztartási melléképület gyulladt ki Kökösben, a tűzoltók már dolgoznak a lángok megfékezésén, hogy ne terjedjenek át a közeli lakóházra.
A rendszeres olvasás alapvetően befolyásolja életünket, okosabbá tesz, számtalan új információval lát el, bővíti a szókincset, javítja az íráskészséget és a helyesírást, fejleszti az analitikus és kreatív gondolkodást és még hosszan sorolhatnánk.
Külföldön lehet az a háromszéki lány, akinek eltűnéséről múlt héten adtunk hírt. A 16 éves tinédzser ügyében nemzetközi együttműködésben folyik a nyomozás.
Miben segíthetik a fogyatékkal élőket annak érdekében, hogy könnyebben munkahelyhez juthassanak? – erről rendeztek konferenciát a sepsiszentgyörgyi Írisz Házban döntéshozók, szakemberek, munkáltatók, civil szervezetek részvételével.
Negyedik alkalommal is megszervezi a hagyománnyá vált húsvétvasárnapi ételszentelést a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT) Sepsiszentgyörgyön. Tavaly közel ezer ember állt sorban az áldásért a város főterén.
Sokan kaptak a napokban olyan üzeneteket Háromszéken, amelyekben Messenger-ismerőseik kérik el a telefonszámukat, majd amikor megkapták a telefonszámot, egy arra küldött kódot is kérnek.
Az erdélyi magyar néprajztudomány kiemelkedő alakját, a háromszéki és a moldvai csángó kultúra elkötelezett kutatóját ünnepelték szerdán a zabolai Mikes-kastélyban. Pozsony Ferenc hetvenedik születésnapján vette át a Háromszék kultúrájáért díjat.
Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek illene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban április 16-án, szerdán 18 órakor a szerző jelenlétében mutatják be Csinta Samu legújabb kötetét. A Háromszék sportcsillagai a Tortoma Kiadó gondozásában jelent meg a Háromszéki Téka sorozat részeként.
1 hozzászólás