A koronavírusból kigyógyultak körében alacsony azoknak az aránya, akiknek a vérében nagy mennyiségű antitest termelődik. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében ritkán végeznek vérplazmás kezeléseket súlyos lefolyású koronavírusos megbetegedésben szenvedők esetében, ezekhez a kezelésekhez is más megyékből kell vérplazmát kérni, ugyanis a Hargita megyei vérközpontnak nincs olyan eszköze, amellyel el lehetne végezni a vérplazma begyűjtését úgy, hogy közben a többi vérkomponens ne vesszen kárba. Az aferéziskészülék a daganatos betegek kezelésében még nagyobb hasznára lenne a megyének.
2020. július 20., 10:392020. július 20., 10:39
2020. július 20., 16:102020. július 20., 16:10
A plazmával történő kezelést a súlyos állapotba kerülő koronavírusos betegeknél alkalmazzák, az eljárás lényege, hogy
Ez a vérplazma segítheti a súlyos lefolyású koronavírus-megbetegedés leküzdésében a betegeket. Az eljárás koronavírussal szembeni hatékonyságával kapcsolatban ugyan vannak még viták tudományos körökben – tekintve, hogy nehéz megmondani, a számtalan gyógyszer alkalmazása mellett mennyire hatékony a plazma –, de a gyógyult páciensek véréből kivont plazmával történő kezelést gyakran alkalmazzák súlyos állapotban lévő, lélegeztetőgépre került koronavírusos betegek esetében. Ilyen kezelésre egyelőre nemigen van lehetőség Hargita megyében, ugyanis
A plazmát ugyan más módszerrel is ki lehet vonni a vérből – ezt a megyében is el tudják végezni –, de ebben az esetben a levett vér kárba vész. Ráadásul, a koronavírus elleni kezeléshez szükséges plazmamennyiséghez a protokoll szerint háromszori véradás – tehát három donor – szükséges, plazmaferézissel viszont egy alkalommal három egységnyi plazmát lehet kivonni a gyógyult páciens véréből.
A koronavírus elleni plazmás kezelés nehezen járható bürokratikus út, plazmaferézis-készülék nélkül pedig szinte lehetetlen. A Hargita Megyei Vérközpont vezetője, Kopacz Ildikó elmondta, a megyei tanácshoz, illetve Bukarestbe is küldtek már kérést, hátha segítséget kapnak egy aferéziskészülék beszerzésében. Nincs tisztában az adománygyűjtés jogi hátterével, véleménye szerint ők ezt állami intézményként nem kezdeményezhetik – válaszolta kérdésünkre –, de úgy gondolja, adományként – mint ahogyan az más egészségügyi intézményeknél is történt – elfogadhatnának egy ilyen gépet.
Intézményként ugyan Bukaresthez, az Országos Hematológiai Intézethez tartoznak, de az eszköznek a
ugyanis az aferéziskészülékkel speciális műanyagtasakba trombocitákat (vérlemezkéket) is ki lehet vonni a vérből, amire a daganatos betegségek miatt meglehetősen nagy az igény a megyében – magyarázta a vérközpont vezetője, aki szerint elsősorban ezért lenne szükség egy ilyen eszközre.
A készülék segítségével egy alkalommal egy donortól négy egységnyi trombocitamasszát lehet begyűjteni, a hagyományos eljárással viszont csak egy egységnyit, így Hargita megyében jelenleg négy vércsoportazonos, a véradási feltételeknek megfelelő donorra van szükség az említett négy egységnyi trombocita begyűjtéséhez, a donorok toborzása azonban nagy nehézségeket okoz a nyári időszakban.
Kevés a plazma
Ami a koronavírus elleni plazmás kezelést illeti, a vérközpont vezetője elmondta, kérésre ő már két alkalommal kért és kapott koronavírus elleni kezeléshez szükséges plazmát Hunyad megyéből, azonban mindenhol kevés van a plazmából, ezért minden megye szeretné magának tartalékolni. A hiány oka az is, hogy más vérközpontokban tapasztaltak szerint a koronavírusból kigyógyultak körében alacsony azoknak az aránya, akiknek a vérében nagy mennyiségű antitest termelődött – tudtuk meg. A donor emellett meg kell feleljen az általános véradás minden feltételének is, a vércsoportja azonos kell legyen a beteg vércsoportjával, és bele kell egyezzen a véradásba. A plazmát a gyógyulása után két héttel vonják ki a véréből, de azt még Bukarestben is laborvizsgálatoknak (vírusológiai elemzés, antitestmérés stb.) vetik alá, csak azt követően engedélyezik a felhasználását. Donor – vagyis olyan, aki kigyógyult a koronavírusból – egyébként jelentkezett Hargita megyében is, de plazmaferézis-eljárással legközelebb Sepsiszentgyörgyön vagy Brassóban tudják begyűjteni a plazmát, előjegyzés alapján – tudtuk meg a megyei vérközpont vezetőjétől.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
1 hozzászólás