A koronavírusból kigyógyultak körében alacsony azoknak az aránya, akiknek a vérében nagy mennyiségű antitest termelődik. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében ritkán végeznek vérplazmás kezeléseket súlyos lefolyású koronavírusos megbetegedésben szenvedők esetében, ezekhez a kezelésekhez is más megyékből kell vérplazmát kérni, ugyanis a Hargita megyei vérközpontnak nincs olyan eszköze, amellyel el lehetne végezni a vérplazma begyűjtését úgy, hogy közben a többi vérkomponens ne vesszen kárba. Az aferéziskészülék a daganatos betegek kezelésében még nagyobb hasznára lenne a megyének.
2020. július 20., 10:392020. július 20., 10:39
2020. július 20., 16:102020. július 20., 16:10
A plazmával történő kezelést a súlyos állapotba kerülő koronavírusos betegeknél alkalmazzák, az eljárás lényege, hogy
Ez a vérplazma segítheti a súlyos lefolyású koronavírus-megbetegedés leküzdésében a betegeket. Az eljárás koronavírussal szembeni hatékonyságával kapcsolatban ugyan vannak még viták tudományos körökben – tekintve, hogy nehéz megmondani, a számtalan gyógyszer alkalmazása mellett mennyire hatékony a plazma –, de a gyógyult páciensek véréből kivont plazmával történő kezelést gyakran alkalmazzák súlyos állapotban lévő, lélegeztetőgépre került koronavírusos betegek esetében. Ilyen kezelésre egyelőre nemigen van lehetőség Hargita megyében, ugyanis
A plazmát ugyan más módszerrel is ki lehet vonni a vérből – ezt a megyében is el tudják végezni –, de ebben az esetben a levett vér kárba vész. Ráadásul, a koronavírus elleni kezeléshez szükséges plazmamennyiséghez a protokoll szerint háromszori véradás – tehát három donor – szükséges, plazmaferézissel viszont egy alkalommal három egységnyi plazmát lehet kivonni a gyógyult páciens véréből.
A koronavírus elleni plazmás kezelés nehezen járható bürokratikus út, plazmaferézis-készülék nélkül pedig szinte lehetetlen. A Hargita Megyei Vérközpont vezetője, Kopacz Ildikó elmondta, a megyei tanácshoz, illetve Bukarestbe is küldtek már kérést, hátha segítséget kapnak egy aferéziskészülék beszerzésében. Nincs tisztában az adománygyűjtés jogi hátterével, véleménye szerint ők ezt állami intézményként nem kezdeményezhetik – válaszolta kérdésünkre –, de úgy gondolja, adományként – mint ahogyan az más egészségügyi intézményeknél is történt – elfogadhatnának egy ilyen gépet.
Intézményként ugyan Bukaresthez, az Országos Hematológiai Intézethez tartoznak, de az eszköznek a
ugyanis az aferéziskészülékkel speciális műanyagtasakba trombocitákat (vérlemezkéket) is ki lehet vonni a vérből, amire a daganatos betegségek miatt meglehetősen nagy az igény a megyében – magyarázta a vérközpont vezetője, aki szerint elsősorban ezért lenne szükség egy ilyen eszközre.
A készülék segítségével egy alkalommal egy donortól négy egységnyi trombocitamasszát lehet begyűjteni, a hagyományos eljárással viszont csak egy egységnyit, így Hargita megyében jelenleg négy vércsoportazonos, a véradási feltételeknek megfelelő donorra van szükség az említett négy egységnyi trombocita begyűjtéséhez, a donorok toborzása azonban nagy nehézségeket okoz a nyári időszakban.
Kevés a plazma
Ami a koronavírus elleni plazmás kezelést illeti, a vérközpont vezetője elmondta, kérésre ő már két alkalommal kért és kapott koronavírus elleni kezeléshez szükséges plazmát Hunyad megyéből, azonban mindenhol kevés van a plazmából, ezért minden megye szeretné magának tartalékolni. A hiány oka az is, hogy más vérközpontokban tapasztaltak szerint a koronavírusból kigyógyultak körében alacsony azoknak az aránya, akiknek a vérében nagy mennyiségű antitest termelődött – tudtuk meg. A donor emellett meg kell feleljen az általános véradás minden feltételének is, a vércsoportja azonos kell legyen a beteg vércsoportjával, és bele kell egyezzen a véradásba. A plazmát a gyógyulása után két héttel vonják ki a véréből, de azt még Bukarestben is laborvizsgálatoknak (vírusológiai elemzés, antitestmérés stb.) vetik alá, csak azt követően engedélyezik a felhasználását. Donor – vagyis olyan, aki kigyógyult a koronavírusból – egyébként jelentkezett Hargita megyében is, de plazmaferézis-eljárással legközelebb Sepsiszentgyörgyön vagy Brassóban tudják begyűjteni a plazmát, előjegyzés alapján – tudtuk meg a megyei vérközpont vezetőjétől.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
1 hozzászólás