
Kedvezően alakul a járványhelyzet. Az esetszámok és a kórházi ellátásra szorulók száma is alacsony
Fotó: Veres Nándor
Jelentősen lecsökkent a koronavírusos megbetegedések száma Romániában: alig igazolnak új eseteket, és a kórházakban is kevés fertőzöttet ápolnak. Ősszel viszont számítani lehet majd egy újabb növekedésre.
Jó hír, hogy megtorpant, sőt szinte eltűnt a koronavírus-járvány az utóbbi hetekben Romániában, ahol a korábbi, akár több tízezres esetszámok helyett csupán néhány száz új fertőzést regisztrálnak naponta, csütörtökön például 341-et. Székelyföldön is hasonló a helyzet, Maros megyében kilenc, Hargita megyében három, Kovászna megyében pedig mindössze egy új fertőzést igazoltak június 9-én. Kórházban országszerte 434 beteget ápoltak, Maros megyében kilencet, Kovászna megyében hetet, Hargita megyében pedig ötöt.
A kedvező adatokat Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője is megerősítette lapunknak. Mint részletezte,
Arra fel kell készülni ugyanakkor Tar Gyöngyi szerint, hogy ősszel számítani lehet majd az esetszámok növekedésére. Hozzátette: a negyedik oltás iránt van érdeklődés, akik korábban tudatosan beadatták a három dózist, már várták is ezt a lehetőséget.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban az elmúlt két hónapban naponta mindössze egy-két-három igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek Zörgő Noémi szóvivő tájékoztatása szerint, és oxigénnel történő légzéstámogatásra is sokkal ritkábban szorulnak a páciensek. Az egészségügyi intézményben április 12-e óta üres a Covid intenzív terápiás (ATI) osztály. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban három igazoltan fertőzött személyt ápoltak csütörtökön, kettőt a fertőző-, egyet pedig a gyermekosztályon. Konrád Judit menedzsertől azt is megtudtuk, hogy május 14-én volt utoljára beteg beutalva a Covid ATI-ra. A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban még ennél is jobb a helyzet, ott ezen a héten egyetlen koronavírusos beteget sem kezeltek Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint.
Június elsején a megyei egészségügyi igazgatóság adatai szerint 3 új beteg volt, és ötön voltak kórházban, intenzív osztályon senki. Egy hétre rá, június 8-án, szerdán 11 új beteg került be a nyilvántartásba, ugyanannyi beteget kezeltek a megye különböző kórházaiban, egy személy szorult intenzív terápiás kezelésre. Esősorban a marosvásárhelyi fertőző betegségek klinikáin kezelnek még koronavírusos betegeket, de Szászrégenben, Segesváron és Dicsőszentmártonban is van számukra fenntartva pár kórházi ágy. Az igazgatóság adatai szerint továbbá nagyon lecsökkent a koronavírus elleni oltás iránt érdeklődők száma. Maros megyében 94 háziorvos vállalta, hogy beadja a negyedik dózist a koronavírus elleni vakcinából, ebből 18 Marosvásárhelyen dolgozik. Májusban hetente átlagosan 10–12-en igényelték megyeszerte az oltást.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!