Fotó: Boda L. Gergely
A Vásárhelyi Forgatag részeként borkóstolókkal, jó zenével, hagyományos ízű felvágottakkal és kézműves sajtkülönlegességekkel, szakmai jellegű kerekasztal-beszélgetésekkel, borkaszinóval várja az érdeklődőket a Borudvar, a Szentgyörgy (Forradalom) utca 8. szám alatti helyszínen, a Maros Művészegyüttes egykori székhelyén.
2017. augusztus 23., 15:422017. augusztus 23., 15:42
2017. augusztus 23., 15:452017. augusztus 23., 15:45
A bejáratnál megvásárolható tízlejes pohárjeggyel lehet bemenni a Borudvarba, amelyért cserébe egy karcsú, gravírozott üvegpoharat kap a látogató, amelyet távozáskor, ha visszaad, visszakapja az árát. A borkóstolókra a belépő húsz lej, ha valaki bérletet vásárol, akkor száz lejt fizet, és azzal az összes borkóstolón részt vehet. Idén a Lechburg-, a Fort Silvan-, a Dúzsi Tamás-, a Crama Delta Dunării-, a Kolonics- és a Liliac-pincészet tart borkóstolót, alkalmanként 5–6 borfajtát mutatva be.
A marosvásárhelyiek hajlandók a minőségi borokért a zsebükbe nyúlni, és üvegpohárból fogyasztani azokat – hívta fel a figyelmet Vass Levente, a Borudvar fővédnöke, aki a rendezvény támogatóinak és az újságíróknak tartott borkóstolón elmondta, mekkora öröm számára, hogy a Vásárhelyi Forgatag keretében szervezett rendezvényt a tavaly is nagy népszerűség övezte, aki azon részt vett, jól érezte magát. Ez az idén sem lesz másképp, hiszen a körülmények adottak, a jó hangulathoz jó borok, minőségi falatkák és jó zene társul.
Fotó: Boda L. Gergely
A Borudvar első borkóstolóját Dénes Mihály, a Villa Vinea pincészet vezetője tartotta, aki arról beszélt többek közt, hogy
A bor fogyasztásakor fontos annak hőmérséklete, például a fehér és édes borokat behűtés után 10–12 Celsius-fokon, a könnyebb vörös borokat 14–15 fokon, a testes vöröseket a szobahőmérséklethez közeli, 16–18 fokon kell fogyasztani, ezeken a hőmérsékleteken jön ki ugyanis a legtöbb aroma. Fontos ugyanakkor az is, hogy
mert ezek mindig elnyomják a bor aromáit. Legjobb, ha oda tudunk figyelni a borra, akkor tudjuk felfedezni igazából az értékeit. Érdemes a palackot már fél, egy órával a fogyasztás előtt kinyitni, de két-három napnál tovább nem ajánlott a hűtőszekrényben sem tárolni, mert a levegő nem tesz jót neki, inkább meg kell inni.
Fotó: Boda L. Gergely
Hat bort, négy fehéret és két vöröset kóstoltatott végig a Kis-Küküllő menti szőlészet szakembere. A Királyleánykával kezdte a sort, amely a Fehérleánykához és Feketeleánykához hasonlóan őshonos ezen a vidéken. A 2016-os évjáratú nedű szép, friss, száraz bor, amely minden alkalommal első a kóstolásokon. A második a Kerner volt, amelyre a szalmasárga szín, a diszkrét könnyű aromák jellemzők. A bukéja gyümölcsös, friss alma, kajszi- és sárgabarack illatú, amit a szerecsendió egészít ki. Az élményt a szájban az enyhén sós, lédús, friss összkép egészíti ki – magyarázta a szakértő, aki a továbbiakban bemutatta még a Fűszeres Traminit, ami egy nagyon aromás, száraz fehér bor. A negyedik a Pinot noir volt.
– mutatott rá Dénes Mihály, ismertetve a Kis-Küküllő menti bortermelést. Elmondta, Erdély és azon belül is a Kis-Küküllő vidéke a fehér borok hazája. Az igazán szép vörös borokhoz megfelelő időjárás, hosszú meleg szükséges, ezért nem is készít a pincészet minden évben ebből a típusból.
Fotó: Boda L. Gergely
Az ötödik bor a Feketeleányka volt: ez szintén olyan szőlőből készül, amely nagyon igényli meleg időjárást. A klíma miatt a tőkéje keveset terem, a fagy miatt nem ritka, hogy „megvakulnak” a szemek. Azt is megtudták a résztvevők, hogy a vörös bor préselése eltér a fehértől, a bor a szőlő héjában érlelődik, és csak később préselik ki. Végül a záróbor egy muskotály aszúbor volt, amelynek előállításáról is érdekességeket mondott a szakember. Például a teljes érési állapot előtt szüretelik le az édes muskotály szőlőt, öt kilogrammos ládákba. Egy nagy, huzatos helyen tartják hónapokig, ahol megfagy, majd kienged, ez többször ismétlődik, és majd csak februárban préselik ki a szőlőt. Igazi desszertbor, leginkább kékpenészes-sajthoz illik, de kacsamáj mellé is fogyasztható – adott ötletet a pincészetvezető.
A jelenlévők érdeklődésére még arról is beszélt Dénes Mihály, hogy Romániában milyenek a borfogyasztási szokások. Például a rozé bort más országoktól eltérően itt egész világosan kedvelik, és nemcsak nyáron, de télen is fogyasztják. A szőlőtermesztés nagy odafigyelést igényel, szakavatott munkaerőt, amelyet egyre nehezebb találni. Vannak olyan munkálatok, amelyeket nem lehet gépesíteni, mint például a metszés – magyarázta a szakember, aki azt is elmondta, hogy szüretkor sokan összegyűlnek a vidéken, az elszármazottak hazajönnek, olyankor nincs gond a munkaerővel.
Több mint nyolcvan díjazott érdemelte ki a tapsot és az elismerést a szombat esti Gyergyószentmiklósi Sportgálán: csapatok és egyéni sportágak képviselői, álmok megvalósítói és Gyergyó hírvivői.
Egy tehergépjármű és egy személyautó ütközött össze vasárnapra virradóan Székelyudvarhely és Farkaslaka között, többen kórházba kerültek.
Jöjjön el és köszöntsük együtt az újévet, egy energiával és jókedvvel teli környezetben, a város szívében!
Nemzetközi díjat nyert egyedülálló, saját tervezésű kültéri sütő és főző kerti bútorával Bene János. A Csíkszeredában élő, vasmegmunkálással, kovácsmesterséggel, műemlék-vasalatokkal foglalkozó mérnökkel beszélgettünk.
Az egészségügyi rendszert sújtja leginkább a jövő évi megszorító intézkedéseket részletező „salátarendelet” a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt.
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
A kormány elképzelései szerint jövő évtől 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek a közalkalmazottak, azzal a feltétellel, hogy ezt az összeget saját zsebből kipótolják további 800 lejjel.
A térségünkben egyre kiélezettebbé váló juhászkutya-problémára próbáltak megoldást keresni az állattartó gazdák, a juhászkutya-tulajdonosok és a természetjáró turisták képviselői, akik szombaton Szentegyházán ültek egy asztal köré.
Koronkára hívták ki szombaton délután a Maros megyei tűzoltókat, ahol egy lakóház gyulladt ki.
A kormánypalotában ülésezett szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanács. A román sajtóban máris kiszivárgott a költségcsökkentést tartalmazó rendelettervezet.
szóljon hozzá!