Fotó: Barabás Orsolya
Gyergyószéki vállalkozókkal, majd a térség polgármestereivel ismertette az EU-s pályázati lehetőségeket Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő szakemberekkel közösen szombaton Gyergyószentmiklóson, a Startoljunk rá! című tájékoztató előadássorozat harmadik állomásán.
2021. június 05., 17:592021. június 05., 17:59
„Célunk elhozni Brüsszelt Erdélybe” – hangsúlyozta Vincze Lóránt, aki Székelyudvarhely és Csíkszereda után Gyergyószentmiklóson ismertette az EU-s keretszámokat, amelyek szerint a következő hét évben Románia közel 80 milliárd eurót hívhat le. Beszélt annak fontosságáról, hogy a vállalkozásokhoz és önkormányzatokhoz közel hozzák az uniós lehetőségeket, és felhívta a figyelmet arra a hiánypótló kiadványra, amelyet kézhez kaphattak a jelenlévők, és amiben magyar nyelven foglalják össze a legfontosabb tudnivalókat.
A kiadvány elérhető a vinczelorant.eu honlapon, illetve az RMDSZ-irodákban is. Az európai parlamenti képviselő szerint három kulcsszó, „varázsszó” létezik a következő pályázati időszakban:
a környezetvédelem, ahol a cél a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése;
a digitalizáció, amelynek egyik lényeges pontja az ügyfélbarát önkormányzatok kialakítása;
valamint az innováció, vagyis a megújulás.
Vincze azt sem titkolta, az Európai Unió most már nem szeretne útépítésre pénzt költeni, mert szerintük ez már „megoldott kérdés”.
Barti Tihamér, a Gyergyó Területi RMDSZ elnöke vázolta, hogy Gyergyószéken milyen főbb irányvonalakat határoztak meg. Ezek közül a legfontosabb az infrastrukturális fejlesztés. Összesítették, hogy a térségben mekkora összeg szükséges ahhoz, hogy a víz- és csatornahálózatok kiépítése, felújítása befejeződhessen. Míg a legtöbb gyergyói településen már a zsákutcák aszfaltozása van hátra, Gyergyószentmiklóson ez a legkiemelkedőbb probléma, 52 millió lejből lehetne a város összes utcáját leaszfaltozni.
Fotó: Barabás Orsolya
„Ehhez azonban először ki kellene jöjjünk a földből” – hangsúlyozta Barti, jelezve, hogy még a víz- és csatornahálózattal is sok feladat van Gyergyószentmiklóson. Emellett beszélt a sportolási lehetőségek, kultúra és gazdaságfejlesztés fontosságáról is a térségben.
Bende Sándor parlamenti képviselő arról szólt, hogy Románia minden kérdésben le van maradva, utalva arra, hogy az országban még mindig milyen rossz állapotban vannak az utak, ráadásul két egymást követő ciklusban sem tudták elkölteni az útépítésekre lehívott összegeket. Nehézséget okoz meglátása szerint a közbeszerzési törvény, illetve az is, hogy idén az alapanyagok esetében 30–40 százalékos áremelkedés történt, ami miatt sok vállalkozó került csődközeli helyzetbe.
Fotó: Barabás Orsolya
A találkozók második felében Lengyel Erika, a Központi Fejlesztési Régió osztályvezetője a megfelelő tájékoztatás és tájékozottság fontosságára hívta fel a figyelmet, illetve beszélt arról, hogy a vállalkozók esetében csökkent az innovációs kedv, pedig ez nem bonyolult, csak valami pluszt, újat kell hozzátegyenek eddigi tevékenységükhöz a cégek. Végül Péterfi Attila, a Goodwill Consulting munkatársa látta el gyakorlati tanácsokkal az érdeklődőket.
A tájékoztató körút két hét múlva Háromszéken folytatódik, majd pedig a Partiumban találkoznak az európai uniós pályázatok iránt érdeklődőkkel.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!