Fotó: Barabás Ákos
Nem volt könnyű erre a látszólag egyszerű kérdésre választ találni, napokba telt, mire kiderítettük, hogy kit milyen felelősség terhel, illetve hogyan szabadulhatunk meg környezettudatosan lejárt szavatosságú gyógyszereinktől. E tekintetben még maguk az illetékesek sem tudtak azonnali választ adni, volt, ahol két napot kértek arra, hogy utánanézzenek a vonatkozó előírásoknak.
2016. április 05., 14:182016. április 05., 14:18
Múlt héten kapott panaszt szerkesztőségünk arról, hogy nem lehet környezettudatosan megszabadulni a lejárt szavatosságú gyógyszerektől, legalábbis olvasónknak ez nem sikerült. Noha a gyógyszertárakban kötelezően el kellene venniük a lejárt szavatosságú készítményeket, ezt Székelyudvarhelyen csak néhány patikában teszik meg, a többiből elküldik a környezettudatos klienseket, így – amennyiben nem találnak olyan gyógyszertárat, ahol leadhatják – kénytelenek megszegni a törvényt és a háztartási szemétbe dobni lejárt szavatosságú orvosságaikat.
Ebből arra következtethetünk, hogy a patikák nincsenek tisztában az érvényes jogszabállyal, mely szerint országszerte minden gyógyszertár köteles elvenni a lakosok lejárt szavatosságú gyógyszereit, és azokat megfelelő körülmények között tárolni, illetve megsemmisítetni – mondta el Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, aki az általunk megkeresett egészségügyi, gyógyszerészeti és környezetvédelmi intézmények szakemberei közül egyedüliként azonnal válaszolni tudott kérdéseinkre.
Veszélyesek a romlott készítmények
Tar Gyöngyi a szavatosságát vesztett gyógykészítmények veszélyeivel kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy bizonyos szerek nemcsak veszítenek hatásukból, hanem egyenesen károsak is lehetnek, például egy romlott krémben baktériumok szaporodhatnak el, a fertőzött szemcsepptől pedig könnyen kötőhártya-gyulladást is kaphatunk. Ő egyébként civilként próbálta már leadni lejárt gyógyszereit Csíkszeredában, de saját tapasztalatai is azt mutatják, hogy a patikákban a legtöbb esetben figyelmen kívül hagyják a törvényt, mivel a gyógyszer-megsemmisítés költségei a patikákat terhelik.
A környezetvédő civil szervezetek által meghirdetett gyógyszergyűjtő akciók is egyre ritkábbak, szintén anyagi okok miatt, hiszen tőlük is súlyra, meglehetősen drágán veszik be a veszélyes hulladéknak minősített termékeket az erre szakosodott megsemmisítő cégek.
Volt kezdeményezés a kórház részéről
A Hargita Megyei Közegészségügyi igazgatóság vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy a kórházak ún. zárt patikarendszerrel működnek, így azok nem vehetik el megsemmisítés céljából a betegek lejárt szavatosságú gyógyszereit. Bár városunkban volt kezdeményezés a kórház részéről a probléma felszámolására, ez törvényesen nem volt megoldható, így abbamaradt – mondta el Lukács Antal, az egészségügyi intézmény főigazgatója. Ő olyan alternatívákat tudna javasolni, hogy a háziorvosi rendelőkben állítsanak fel gyűjtőpontokat, vagy a város jelöljön ki egy leadóhelyet, ahova heti, esetleg havi rendszerességgel el lehet vinni ezeket a hulladékokat.
Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője is megerősítette a gyógyszertárak kötelezettségére vonatkozó szabályokat, hozzátéve, a megyében két cég rendelkezik környezetvédelmi engedéllyel, ők gyűjtik össze és semmisítik meg ezeket a készítményeket, hiszen veszélyes hulladéknak minősülnek, és emiatt speciális eljárást igényelnek.
Az egyéni felelősségvállalás is igen fontos tényező a kérdésben, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője azt is elmondta, hogy a nyugati országokban a természetes személyek háztartási hulladékát is ellenőrzik, és a szemétszállító vállalatok jelentik, ha veszélyes hulladék kerül a háztartási szemétbe, de nálunk ez még „nagyon gyerekcipőben jár”.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!