Fotó: Pethő Melánia
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
2017. március 07., 16:512017. március 07., 16:51
Újabb Hargita megyei képzőművész öregbíti térségünk jó hírnevét – adta hírül Hargita Megye Tanácsa. „Ismét részt vehet egy Hargita megyei képzőművész a nemzetközi képzőművészeti CreArt projektben. Ezúttal Ferencz Zoltán azon négy, a CreArt hálózatot alkotó városok képzőművészeinek egyike, Marcello Nitti (Olaszország), Matias Lopez Iglesias (Spanyolország) és Alma Trtovac (Horvátország) mellett, akik több hétig alkothatnak a Kaunasban megszervezett rezidens művészek program keretében” – áll a közleményben. Megtudtuk: a litvániai partnerszervezet finanszírozza a képzőművészek utazási költségeit Kaunasba, a stúdió használatát és a szállást. Ezen felül havi járandóságot és anyagokat is biztosítanak a résztvevőknek.
A szárhegyi grafikusművész, akit nagyon sokan Bütyökként ismernek elmondta, miként jutott a kiválasztott négyek közé. Nyílt pályázatra jelentkezett, adatait, porfólióját kellett feltöltenie a pályáztató honlapjára. Aztán értesítés érkezett: ő a kiválasztott.
„Mint a központ művészeti vezetője egyik célom új partnerkapcsolatok megalapozása” – nyilatkozta a Gyergyói Hírlapnak Ferencz Zoltán. A szárhegyi művészeti központnak már van cserekapcsolata, többek között a Budapest Galériával. Ők egy hónapra egy művészt látnak szívesen, cserébe pedig a szárhegyi táborokba évente két művészt küldenek Magyarországról. Hasonló együttműködésekre gondol a művészeti igazgató. „Képzőművészként szeretnék egy másfajta világot megtapasztalni” – jelentette ki, de hozzátette: az sem mellékes, hogy az angol nyelv gyakorlására is kitűnő az alkalom.
Kíváncsian indul az útra, azt is tudja, alkotásait nem csak az új környezet fogja befolyásolni, hanem olyan „földi” korlátok is, mint a repülővel való közlekedés. Úgy tervezi, az egy hónap alatt készített alkotásaiból természetesen hagy a meghívóknak is, de haza is szeretne hozni. Az viszont nem mindegy, hogy mekkora vászonra készül a grafika, milyen módon tudja szállítani. A témáit már tudja: „korábban a Tízparancsolattal és a hét fő bűnnel foglalkoztam, most a sorozatot a hét szentséggel és Luther 95 tételével szeretném folytatni.”
A CreArt projekt eddigi kedvezményezettjei
A programban tíz partnerország (Spanyolország, Románia, Olaszország, Hollandia, Litvánia, Csehország, Portugália, Ausztria, Norvégia és Horvátország) tizenhárom intézménye vállalta, hogy elősegíti a képzőművészet mobilitását, közelebb hozza a helyi trendeket a globális körforgáshoz, és az alkotás szakmai folyamatait szélesebb körben ismertetve motiválja a fiatalokat a folyamatok követésére. Eddig tíz Hargita megyei képzőművész élvezte ennek előnyeit, 2013-tól nemzetközi kiállításokon, neves képzőművészek által vezetett műhelymunkán vehetett részt Márton Ildikó, Veres Imola, Gidó Szende Melinda, Berze Imre, Bartis Elemér Márton, Kovács Kinga, Fülöp József, Iochom Zsolt, Zsigmond Adél és Fodor Zsuzsánna. A sort Ferencz Zoltán folytatja.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
2013 szeptemberében, a Vidnyánszky Attila által vezetett budapesti Nemzeti Színház nyitóelőadása a Vitéz lélek volt. Azóta több mint félszázszor került színre Tamás Áron példázata a Nemzetiben. Most újra turnéra indulnak vele.
szóljon hozzá!