Több válasz esetében is hibás volt a nyolcadikosok által a keddi, magyar nyelv és irodalom vizsgára kapott tételsor javítókulcsa. A Hargita megyei tanfelügyelőségnél a dolgozatok javítását megelőző egyeztetésen vették észre a hibákat, és a vizsgázók, illetve szüleik megnyugtatására szerdán közölték, hogy a javítókulcs hibáinak kiküszöbölésével javítják a dolgozatokat, így jogtalanul senki nem veszít pontokat.
2012. június 27., 17:522012. június 27., 17:52
Hibás a kisérettségi kedden lezajlott magyar nyelv és irodalom vizsgatételének javítókulcsa, amely két kérdés esetében is pontatlanul vagy hiányosan adja meg a helyes válaszokat. A hibákat a vizsgázók szülei közül is észrevették néhányan, de időközben a Hargita Megyei Tanfelügyelőségnél is felfedezték azokat a dolgozatok javítását megelőző megbeszélésen. Mielőtt a tanárok elkezdik javítani a dolgozatokat, megbeszélik a vizsgatétellel kapcsolatban felmerülő kérdéseket, hogy egységesen történjen a javítás. Kedden délután is ezt tették, miután az oktatási minisztériumtól megkapták a magyar nyelv és irodalom vizsga tételsorának javítókulcsát, és ekkor fedezték fel a hibákat – mondta el érdeklődésünkre Dáné Szilárd, a megyei tanfelügyelőség magyar szakos tanfelügyelője. A javítókulcs, amely a vizsgázók által megoldott tételsor kiértékelésére szolgál, két helyen is hibás, illetve hiányos volt – tudtuk meg a szaktanfelügyelőtől.
Már az első kérdés esetében is pontatlan volt a tétel javítókulcsa: a vizsgázóknak az volt a feladatuk, hogy egy irodalmi műből idézett szövegrész elolvasása után nevezzék meg és jellemezzék a főszereplőt, a javítókulcs viszont az összes szereplő felsorolását és a köztük lévő viszony meghatározását adta meg helyes válasznak. „Itt egyértelmű volt, hogy nem javíthatunk a javítókulcs alapján” – fogalmazott Dáné Szilárd. Az első tétel kilencedik feladata esetében szintén hibás volt a javítókulcs, ugyanis a kérdésre megadott négy válaszlehetőség közül csak egyet jelölt helyesnek, miközben három is az volt. A Hargita megyei javítótanárok ez esetben sem a javítókulcs alapján értékelték a válaszokat, bármelyik helyes válaszra megadták a megfelelő pontszámot – tájékoztatott a szaktanfelügyelő. Egyébként a vizsgán elérhető maximális 100 pontból összesen 10-et veszélyeztettek a javítókulcs hibái, azaz legfeljebb ennyit veszíthettek volna a vizsgázók, ha a hibásan megadott megoldások alapján értékelik dolgozataikat – tudtuk meg Dáné Szilárdtól.
Az interneten is megtalálható tételsort, illetve annak javítókulcsát megtekintve sok szülő is kifogásolta a hibákat, volt, aki telefonon jelezte, de olyan is, aki személyesen kereste fel panaszával a tanfelügyelőséget – tájékoztatott Bartolf Hedwig tanfelügyelő. Mindenki megnyugtatására ő is megerősítette, hogy a hibákat kiküszöbölték, és a magyar szakos tanárok úgy javítják a dolgozatokat, hogy a javítókulcs hibáiból nem származik majd hátrányuk a vizsgázóknak, valamint azt is közölte, hogy a problémát jelentették az oktatási minisztériumnál.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!