Egyre nagyobb az igény a Hargita megyei munkaerőpiacon a szakiskolát végzett diákokra, de még így is nagyon sok frissen végzett tanuló választja inkább a külföldi munkát. Az iskolaigazgatók szerint a szakmát tanulók egy része itthon próbál szerencsét, viszont egyre többen vannak, akik a versenyképtelen fizetések miatt szinte gondolkodás nélkül Nyugat-Európában vállalnak munkát.
2015. december 16., 10:522015. december 16., 10:52
Mihez kezdenek a szakiskolát végzett tanulók, miután befejezték a hároméves képzést? – kérdeztea Csíki Hírlap több csíki szakközépiskola igazgatójától.
A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskolában pincér és mezőgazdasági szakon végezhetnek a szakiskolások. Vízi István iskolaigazgató elmondta, a pincérszakot végzetteknek számos lehetőségük lenne munkába állni a környéken – például Tusnádfürdőn –, de mivel a pincérfizetés nem túl nagy, jobban fizető állások hiányában sok végzős inkább a külföldi munkát választja. „A mezőgazdaságot végzettek, ha nincs más lehetőségük itthon, többnyire odaállnak a család mellé gazdálkodni” – közölte az igazgató.
Az iskolában legutóbb 28-an végeztek a szakosztályban, közülük öt személy továbbtanul, tizenhárman dolgoznak, tízről viszont nem tudják, hogy sikerült-e elhelyezkedniük, vagy elhagyták az országot.
„Jelen pillanatban többek között pincér, cukrász, illetve fodrász képzéseink vannak. Az rátermett diákok – főképp a szakácsok és pincérek – az iskola elvégzése után viszonylag hamar kapnak munkát. Viszont a szomorú tapasztalat az, hogy a fizetések miatt kevesen maradnak a szakmájukban. Sokan inkább határon túl próbálkoznak” – osztotta meg tapasztalatait Sükösd Annamária, a csíkszeredai Kajoni János Szakközépiskola igazgatója. Hozzáfűzte, jó látni, hogy szép számmal akadnak olyan végzősök is, aki itthon kap állást. „Mivel a hároméves képzés során tanulóink cégeknél is végeznek szakmai gyakorlatot, a jó képességűeknek mindig ajánlanak fel munkahelyeket, miután végeznek.” Az igazgató kiemelte, hogy a legtöbb panzió tanév végén sokszor fordul az iskolájukhoz azzal a kéréssel, hogy akár öt szakácsot vagy pincért is alkalmazna azonnali kezdéssel.
„Akik voltak szakmai gyakorlaton, azok többségét alkalmazzák itthon. Nálunk kőműves, ács, épületgépész és vízgázszerelő szakok vannak. Ezekre a szakemberekre mindig szükség van, hiszen láthatjuk, hogy számos újsághirdetésben keresnek személyeket ilyen munkákra. Tapasztalatom szerint a végzősök többsége inkább itthon próbál boldogulni, de volt olyan visszajelzés is, hogy egyesek miután szert tettek kellő szakmai tapasztalatra és már megbíznak a saját tudásukban, külföldön folytatják a jobb megélhetés reményében” – részletezte Szén János, a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola igazgatója.
Kedves Mónika, Hargita megye szakoktatásért felelős tanfelügyelője a következőképp látja a helyzetet: „A szakiskolások közül az iskola elvégzése után sokan visszamennek a gyakorlatozó helyükre dolgozni. De a személyes véleményem az, hogy egyre nagyobb arányban vándorolnak ki külföldre.” Kihangsúlyozta, a tanfelügyelőségen mindent megtesznek, hogy itthon marasztalják a diákokat, a megyei vállalkozókkal és a megyei tanáccsal közösen dolgoznak ennek érdekében.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
szóljon hozzá!