Fotó: Veres Nándor
Több mint 1500 gazda tette le aszálykár-enyhítési igénylését a szerdán lejárt kérelmezési határidőig. Jelenleg az adatok feldolgozása zajlik.
2015. december 04., 15:022015. december 04., 15:02
Lejárt az aszálykárra vonatkozó kártérítési kérelmek letételének időszaka szerdán. A várt 2100 megyei gazdából 1538 kereste fel a megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséget (APIA) az elmúlt hetekben – ismertette érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita megyei APIA igazgatója megjegyezte, egyelőre az adatok feldolgozása zajlik, a kifizetéssel kapcsolatban nincsenek információi. Az utolsó napokban növekedett meg jelentősen az igénylések száma, hiszen múlt szerdáig még mindössze pár száz aszálykár-enyhítési kérelmet adtak le az intézménynél.
Korábban már jeleztük, hogy az alacsony kártérítési értékek miatt kevesebb pénzre számíthatnak a megyei gazdálkodók, mint amekkora kár érte őket. A Hivatalos Közlönyben október 27-én megjelent 45-ös számú sürgősségi kormányrendelet ugyanis meghatározta a hektáronkénti maximális kártérítési összegeket is. Eltérő értékeket adva meg a magán- (beleértve a természetes személy, PFA, II és IF) és jogi személyeknek járó támogatásoknak. Előbbiek ugyanis a cégek, vállalkozások számára meghatározott kártérítés mindössze felére jogosultak. Emellett a kártérítést a kárfelmérés során meghatározott százalékarány alapján fizetik.
Amennyiben egy magánszemélyt egy hektár pityókaföldjén 40 százalékos kár ért, a számára meghatározott hektáronkénti 1130 lej mindössze 40 százalékát kaphatja meg kártérítésként, azaz 452 lejt. Ugyanekkora kár esetén egy jogi személynek azonban 904 lejt utalhatnak ki − vagyis a számukra meghatározott 2260 lej 40 százalékát. A 100 százalékos kár esetére megszabott kártérítési összeg a szemes kukorica esetében magánszemélyeknek 280, jogi személyeknek 560 lej, a napraforgó után a magánszemélyeknek 285 lej, míg a jogi személyeknek 570 lej. A cukorrépa esetében ez az érték 600 és 1200 lej, a szántóföldi zöldségeknél 1490 és 2980 lej, a takarmánynövények esetében 222,5 és 445 lej, a legelőknél 50 és 100 lej, míg a kaszáló esetében 75 és 150 lej – áll a kormányrendeletben.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
szóljon hozzá!