Fotó: Veres Nándor
Több mint 1500 gazda tette le aszálykár-enyhítési igénylését a szerdán lejárt kérelmezési határidőig. Jelenleg az adatok feldolgozása zajlik.
2015. december 04., 15:022015. december 04., 15:02
Lejárt az aszálykárra vonatkozó kártérítési kérelmek letételének időszaka szerdán. A várt 2100 megyei gazdából 1538 kereste fel a megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökséget (APIA) az elmúlt hetekben – ismertette érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita megyei APIA igazgatója megjegyezte, egyelőre az adatok feldolgozása zajlik, a kifizetéssel kapcsolatban nincsenek információi. Az utolsó napokban növekedett meg jelentősen az igénylések száma, hiszen múlt szerdáig még mindössze pár száz aszálykár-enyhítési kérelmet adtak le az intézménynél.
Korábban már jeleztük, hogy az alacsony kártérítési értékek miatt kevesebb pénzre számíthatnak a megyei gazdálkodók, mint amekkora kár érte őket. A Hivatalos Közlönyben október 27-én megjelent 45-ös számú sürgősségi kormányrendelet ugyanis meghatározta a hektáronkénti maximális kártérítési összegeket is. Eltérő értékeket adva meg a magán- (beleértve a természetes személy, PFA, II és IF) és jogi személyeknek járó támogatásoknak. Előbbiek ugyanis a cégek, vállalkozások számára meghatározott kártérítés mindössze felére jogosultak. Emellett a kártérítést a kárfelmérés során meghatározott százalékarány alapján fizetik.
Amennyiben egy magánszemélyt egy hektár pityókaföldjén 40 százalékos kár ért, a számára meghatározott hektáronkénti 1130 lej mindössze 40 százalékát kaphatja meg kártérítésként, azaz 452 lejt. Ugyanekkora kár esetén egy jogi személynek azonban 904 lejt utalhatnak ki − vagyis a számukra meghatározott 2260 lej 40 százalékát. A 100 százalékos kár esetére megszabott kártérítési összeg a szemes kukorica esetében magánszemélyeknek 280, jogi személyeknek 560 lej, a napraforgó után a magánszemélyeknek 285 lej, míg a jogi személyeknek 570 lej. A cukorrépa esetében ez az érték 600 és 1200 lej, a szántóföldi zöldségeknél 1490 és 2980 lej, a takarmánynövények esetében 222,5 és 445 lej, a legelőknél 50 és 100 lej, míg a kaszáló esetében 75 és 150 lej – áll a kormányrendeletben.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!