A XVI. Szárhegyi Falunapokon számos rendezvényre várták az érdeklődőket. Idén sem maradtak ki a sportrendezvények, és két kiállítást is megnyitottak. A gyerekeknek és felnőtteknek kézműves foglalkozásokat tartottak, bábszínházba hívták, koncertet szerveztek. A gyergyószéki zenészek vasárnap délután megmutatták, hogy nemcsak nagyon jól muzsikálnak, hanem jól is főznek.
2013. augusztus 18., 18:522013. augusztus 18., 18:52
Borsos Júlia és Imecs Irma tartja össze a varrni szerető asszonyokat, csalogatja a fiatal lányokat a szép teremtésére. A februárban alakult szárhegyi Varró Kör tagjai kiállítást szerveztek. „Olyant szerettünk volna létrehozni, ami hagyományőrző, foglalkoztatja az idősebbeket, tanulhatnak a fiatalok, fellendítené a kézimunkakedvet\" – mesélte a kör születéséről Borsos Júlia, az egyik alapító. A kézimunkázó asszonyok kéthetente ülnek össze, és a terefere mellett biza a munka is megy, erről tanúskodtak a kiállított kézimunkák. Az első, jelenlegi kiállítás anyagát az asszonyok saját kézimunkáira alapozták, és mivel legtöbbjük kész kézimunkája kalocsai mintákkal díszített, ezért nyílt a helyi asszonyoknak Kalocsai minták címmel kiállításuk.
„Más terveink is vannak, a mi saját, székely hímzésmintáinkat is próbáljuk megtanulni, kivarrni és megmutatni a nagyközönségnek. Örülünk annak, hogy már vannak fiatal jelentkezők, akik az öltéstechnikákra kíváncsiak, és reméljük, minél többen csatlakoznak hozzánk olyanok is, akiktől mi is tanulhatunk” – mondta Borsos Júlia.
A kiállítás részei voltak a gyergyószentmiklósi Gergely Anna kalocsai mintákkal díszített, akrillal festett tányérjai is. Borsos Gyöngyi néprajzkutató nyitotta meg a kiállítást, ismertette Kalocsa vidékét, népművészetét, az évtizedek alatt kialakult kalocsai minta útját. A látványos, míves kidolgozású, a magyaros jelleg hordozójaként is ismert, népszerű kalocsai hímzésről is mesélt a néprajzkutató. A megnyitón a legfiatalabb öltögetők egy népdalcsokorral kedveskedtek a vendégeknek.
Gyergyószárhegy hiteles értékeinek bemutatása címmel nyitottak a Torzsások Turisztikai Egyesülete szervezésében kiállítást. „A tárlattal az volt a célunk, hogy az összegyűjtött régi dolgokat megmutassuk, hogy ne merüljenek feledésbe. Gyergyószárhegy hagyományos értékeinek felkutatása egy pályázat része. Külön a nők és a férfiak szerszámait, használati tárgyait mutatjuk be. Vannak a viseletek, varrottasok, a szövéshez, a sütéshez és főzéshez használatos tárgyak. A férfiak munkáját segítő mezőgazdasági, kézi szerszámok is ki vannak állítva\" – mondta Gáll Kinga az egyesület részéről, hozzáfűzve: októberre még egy kiállítást szeretnének szervezni. A Hargita Megyei Tanács ifjúsági pályázata keretében tevékenykednének, és a cél egy falumúzeum megnyitása.
Az újfalvi zenészeké a legnagyobb fakanál
Második alkalommal fogtak fakanalat Szárhegyen a gyergyószéki zenészek. Hat csapat nevezett be idén a zenészek főzőversenyére. A házigazda szárhegyiek mellett szentmiklósi, csomafalvi, remetei, újfalvi és alfalvi zenészek főztek vásárnap délután a vásártéren. „Hagyományt szeretnénk teremteni ennek a rendezvénynek, a lényeg az, hogy nem zenekarok versenyeznek, hanem a gyergyószéki települések zenészei versengenek a főzésben. Az egyetlen feltétel a benevezéshez az volt, hogy száraz hangszeren kell tudni játszani\" – mondta Kolcsár Árpád szervező.
Miután rotyogni kezdtek az üstben az ételek, a zenészek elővették hangszereiket. Csak hegedűs 12 volt a zenész-fakanálforgatók között, öten játszottak harmonikán, de főzött nagybőgős és klarinétos is. „A zenészek találkozóján túl a célunk az is, hogy népszerűsítsük az élő muzsikát, közkedveltté tegyük a száraz hangszeren való játszás szépségét, és megmutassuk, hogy van, akik játszanak ezeken, és nem muszáj ha kell, ha nem elektronikus hangszereket használni\" – fogalmazott Kolcsár Árpád.
A zsűri tagjait ott helyben hívták meg a szervezők és kérték fel a kóstolgatásra. A konyháról szólították el György Róbert és Benedek Árpád szakácsokat, valamint egy magyarországi vendéget is felkértek, hogy tartson velük egy kis időre. Hármuk döntése alapján az újfalvi zenészek főztje lett az első, a második a gyergyószentmiklósiaké, a harmadik helyezést a remetei zenészek étele kapta.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
szóljon hozzá!