Pál Attila, Bekő-Fóri Zenkő és Varga Andrea csoportvezetők, valamint Nagy Pál színházigazgató
Fotó: Barabás Ákos
Folytatódik a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház színházi nevelési programja: a cél a műsoron lévő előadásokon túlmutatva hétköznapi tapasztalatokról, az őket körülvevő társadalmi problémákról beszélni a diákokkal. Jelentkezni már lehet, de nemcsak osztályközösségeknek, hanem a foglalkozások iránt érdeklődő, bármilyen korosztályú csoportoknak is.
2019. január 14., 15:052019. január 14., 15:05
2019. január 14., 15:062019. január 14., 15:06
A Tomcsa Sándor Színháznak mindig is célja volt az előadások mellett más programokkal színesíteni kínálatát, a színházi nevelési program (SzinT) „szárnybontogatása” mintegy két éve kezdődött.
„Reméljük, idéntől nemcsak múltja, hanem jövője is lesz a programnak, azon dolgozunk, hogy ne szakadjon meg a tevékenység” – mondta Nagy Pál színházigazgató. Idén Bekő-Fóri Zenkő és Pál Attila színművészek, illetve Varga Andrea, az Eötvös József Szakközépiskola pszichológusa vezeti majd a foglalkozásokat.
– mondta el Bekő-Fóri Zenkő –, ahol azokat a témákat beszélhetik ki a diákok, amelyekre esetleg nem jut idő a tantervben szereplő heti egy oszióra alkalmával.
Ezúttal a társulat három előadása köré építik a foglalkozásokat, mindegyikre külön-külön is lehet majd jelentkezni. Így A főfőnök kapcsán „Az egyenes út a legjobb út?” lesz a téma, a Műtét apropóján a rögeszmés boldogságról lesz szó, illetve A mi kis városunk című produkció kapcsán az „A peremen” lesz a vezérfonal. Egy-egy témát két találkozáson beszélnek meg. A felvezető foglalkozás célja a bemutatkozás, a tematizált darab rövid ismertetése, illetve az adott téma köré szervezett drámajátékok következnek. A résztvevők ezek után
Erre az előadáshoz fűződő beszélgetésekkel, majd szerep- és önismereti játékokkal készülnek a csoportvezetők.
A találkozóknak ugyan van „forgatókönyvük”, viszont a tevékenység, a foglalkozások alakulását maga a csoport határozza meg – fejtette ki Varga Andrea. Az iskolapszichológus hozzátette, a csoportvezetők számára is érdekes adalék, hogy a fiatalok milyen módon értelmeznek egy-egy darabot. Rendkívül jók a visszajelzések – osztotta meg Bekő-Fóri Zenkő –, a tavalyi program résztvevői szerint a csoportvezetőknek olyan biztonságos teret sikerült kialakítaniuk, ahol mindenki elmondhatta véleményét. „Tetszett a vezetés a témában, a játékok és a szólásszabadság lehetősége. Köszönöm az élményt, és hogy szabadon megoszthattam a gondolataimat, érzéseimet” – írta az egyik diák.
A programra az egyszintenvagyunk@gmail.com címen vagy a 0743–901000-s telefonszámon lehet jelentkezni, további részletek felől érdeklődni pedig a SzinT egyszintenvagyunk nevű Facebook-oldalán. Egyébként a foglalkozásokon való részvétel öt lejbe kerül, az előadás megtekintése a diákbérleteseknek díjmentes, azok pedig, akik nem vásároltak bérletet, szakmai jegyet válthatnak a Művelődési Ház jegypénztáránál.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!