Fotó: Veres Nándor
Továbbra is aggasztó mértékben nő a kórházi kezelésre szoruló fertőzöttek száma Hargita megyében, a betegek túlnyomó többsége kritikus vagy súlyos állapotban van, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztályok beteltek, az egészségügyi intézmények pedig folyamatosan helyhiánnyal küszködnek. Maros megyében is aggasztó a helyzet.
2021. október 20., 11:052021. október 20., 11:05
2021. október 20., 13:142021. október 20., 13:14
Míg a múlt hét elején Hargita megye még a sárga besorolás alá esett (három ezrelék alatt volt a fertőzöttségi arány), és a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma 269 volt, keddre már a négy ezreléket is meghaladta a fertőzöttségi arány a térségben, az egészségügyi intézményekben ápolt betegek száma pedig 393-ra emelkedett. Maros megyében ugyancsak romlanak a járványmutatók, kedden 346 koronavírusos pácienst ápoltak a kórházakban.
– tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Mint részletezte, 34 páciens állapota kritikus, a fennmaradó betegek többsége pedig súlyos vagy középsúlyos állapotban van, enyhe tüneteket kevesen tapasztalnak. A kórház Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya tele van, tíz beteget kezelnek ott. A növekvő esetszám miatt már az intézmény számos osztályán kezelnek koronavírusos betegeket, illetve további átszervezéseket is eszközöltek.
A tüdőgyógyászati, a fertőző betegségeket kezelő, a belgyógyászati, a gyermek-, a szülészeti és a neurológiai osztályokon, illetve az intézmény főépülete előtt lévő moduláris kórházban ápolnak fertőzötteket, illetve az újszülött osztályon is van egy fertőzésgyanús csecsemő. Emellett a gasztroenterológiai osztály felköltözött neurológiai osztályra, így előbbiben is kialakítottak 15 helyet az enyhébb tünetekkel rendelkező koronavírus-fertőzöttek számára, illetve két kórtermet tartanak fenn a fertőzésgyanús pácienseknek. Bővítették továbbá a helyek számát a belgyógyászati- és a gyermekosztályon, utóbbin jelenleg öt gyermeket és három hozzátartozójukat kezelik.
Ugyanakkor a non-Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon is kezelnek olyan betegeket, akiknek ugyan negatív már a tesztjük, de továbbra is intenzív terápiás ellátásra szorulnak. A szóvivő elmondása szerint folyamatosan a következő lépésen gondolkodnak annak érdekében, hogy mindenkit el tudjanak látni, úgy a koronavírus-fertőzötteket, mint a más betegségekben szenvedőket.
Fotó: Veres Nándor
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban valamivel jobb a helyzet, ott kedden 139 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak. Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, 135-en viszont súlyos vagy középsúlyos állapotban vannak. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül négyet intubáltak, hatan pedig gépi lélegeztetésre szorulnak. Az osztályokon lévő páciensek közül továbbá 79-en szorulnak oxigénmaszkos lélegeztetésre, a negyedik hullámban ilyen magas értékre eddig nem volt példa. A szóvivő arra is kitért, hogy számos forgatókönyvet dolgoztak ki arra vonatkozóan, hogy mit tudnak még felszabadítani, ha tovább nő az ellátásra szorulók száma. A székelyudvarhelyi kórházba beutalt betegeknek ugyancsak 88 százaléka nincs beoltva, ám a sajtószóvivő szerint örvendetes, hogy
Nehézségekkel küzd a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház is, amely a fent említett két intézménnyel ellentétben nem oxigéntartállyal, hanem oxigén-generátorral rendelkezik, ami technikailag jóval korlátoltabb. Fülöp Enikő kórházmenedzser érdeklődésünkre elmondta:
Jelenleg 34 igazoltan koronavírusos és kilenc fertőzésgyanús személyt kezelnek a kórházban, mindannyian súlyos és középsúlyos állapotban vannak. Ezzel azonban betelt az olyan ágyak száma, amelyeknél rendelkezésre áll az oxigénes légzéstámogatás, már így is palackos orvosi oxigénnel segítenek be a generátornak. Fülöp Enikő elmondása szerint egyelőre nem tudják, mi lesz, ha növekszik a betegek száma, mert a helyek számát a generátor korlátolt kapacitása miatt nem tudják tovább növelni, az átszállítás pedig nehézkes, mert más kórházak is helyhiánnyal küszködnek.
A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórház szomszédságában működő rohammentő-szolgálat (SMURD) épületének egy részét átalakították, ott várakoznak a súlyos állapotban levő koronavírusos betegek, hogy felkerülhessenek a kórházakban levő, intenzív terápiás osztályokra. Maria Salanța vezető orvos arról beszélt a sajtónak, hogy az átlagosnál több koronavírusos beteg igen súlyos állapotban jelentkezik náluk, naponta átlagosan 30-an.
A kevésbé súlyos eseteket át tudják utalni a fertőző betegségek klinikájára, de a kritikus eseteket ott tartják a SMURD-nál, amíg üres lesz egy hely az intenzív terápián. Maros megyében egyébként 60 intenzív terápiás ágy van, ezek folyamatosan foglaltak. Nemrég kapott a megyei kórház egy mobil intenzív terápiás részleget, de ezt még nem sikerült beüzemelni, várják a jóváhagyást az oxigénellátás biztosítására. Az orvosi egyetem sportcsarnokában kialakított ideiglenes intenzív terápiás kórházban vannak más megyéből hozott betegek is, de a Maros megyeiek élveznek elsőbbséget.
A Maros Megyei Klinikai Kórházhoz tartozó intézményekben és osztályokon kedd reggel 142 beteget kezeltek. Mint Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvivője elmondta, összesen 174 helyet tartanak fenn a koronavírusos betegek számára, illetve tíz ATI-s ágyat, utóbbiak mindig foglaltak, de a kórtermekben vannak még szabad ágyak. Maros megyében koronavírusos betegeket gyógyítanak Szászrégenben, Segesváron és Dicsőszentmártonban is.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.