Az írásbeli vizsgák menetét szigorították idén a járványhelyzet miatt, az érettségi dolgozatok javítása viszont változatlan maradt
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Bosszantónak, bántónak és megalázónak tartják a Hargita megyei tanárok azt az évek óta alkalmazott módszert, amely szerint más megyékbe szállítják, és ott javítják ki az érettségizők dolgozatait az országban. Emiatt ugyanis a magyar diákok dolgozatai gyakran olyan megyékbe kerülnek, ahol nincs elegendő magyarul értő pedagógus, ezért a székelyföldi megyék tanárainak kell több száz kilométert utazniuk ezek javításáért.
2020. július 19., 13:532020. július 19., 13:53
Öt évvel ezelőtt, 2015-ben bocsátotta ki Sorin Cîmpeanu akkori oktatási miniszter azt a rendeletet, amely kimondta, hogy az érettségizők dolgozatait nem ugyanazokban a megyékben javítják ki, ahol a diákok írták, hanem átviszik más megyékbe, és az ottani pedagógusok értékelik a vizsgázók teljesítményét.
A módosítás már abban az évben, kevéssel az érettségi előtt érvénybe is lépett, és számos kérdést vetett fel. A magyar nyelvű dolgozatok helyzetét és a megyék lakosságának méretbeli különbségét például azóta sem veszik figyelembe, így történhet meg, hogy a székelyföldi megyékből gyakran olyan megyékbe küldik javításra a dolgozatokat, ahol nincs elegendő számú magyarul értő tanár. Ezért aztán nem csak a dolgozatokat utaztatják egyik megyéből a másikba, hanem a tanárokat is. Bogács Nóra és Vermesser Levente Hargita megyei magyar szakos tanárok például idén a több mint 250 kilométerre lévő Botoşani-ba utaztak, hogy Máramaros megyei diákok megóvott dolgozatait javítsák.
A két pedagógus lapunk megkeresésére rámutatott a rendszer hibáira és hiányosságaira. Mint Bogács Nóra elöljáróban elmondta, az érthető és elfogadható, hogy ne a saját tanára javítsa egy diák dolgozatát. Az viszont, hogy
Ezt a bizalmatlanságot bosszantónak, bántónak és megalázónak nevezte a magyar szakos tanárnő. A gondolatmenethez kapcsolódva Vermesser Levente arra is kitért, hogy az üzenetén túl a kivitelezéssel is hatalmas problémák vannak, mivel gyakran küldik olyan megyékbe a magyar diákok dolgozatait, ahol nincs elegendő magyarul értő tanár.
„Idén például az érettségi vizsga első szakaszában Szeben megyébe küldték a Kovászna megyei dolgozatokat, majd onnan kérték a Hargita megyei kollégákat, hogy javítsák ki azokat. Az óvási időszakban pedig a Hargita megyei tanárok Botoşani-ba utaztak, egy logikatanár például egyetlen dolgozat miatt utazott több mint 250 kilométert.
– mutattak rá a pedagógusok. Hozzátették: sokkal jobb lenne, ha figyelnének a megyék méretére és a földrajzi távolságra is, és például szomszédos megyékbe küldenék a dolgozatokat, a három székelyföldi megye – Maros, Hargita és Kovászna – diákjainak dolgozatait pedig egymás között cserélnék ki.
A minisztérium ráadásul a csere után nem segít a folyamat lebonyolításában, hanem a tanfelügyelőségeknek kell megoldaniuk, hogy legyen elegendő tanár a kapott dolgozatok kijavításához. „Meg kell jegyezni, hogy senki nem kötelez arra, hogy utazzunk. Viszont, mivel tudjuk, hogy ha nem vállaljuk, akkor magyar gyerekek dolgozatait nem lesz, aki kijavítsa, ez egy olyan érzelmi tényező, amelyet nem tudunk figyelmen kívül hagyni.
– hangsúlyozta Bogács Nóra, majd arra is kitért, hogy a javítótanárokat fizetik ugyan a dolgozatszám alapján, de kevés javítandó esetén nevetséges ez az összeg, és ha valaki csak néhány dolgozatért utazik, a végén még ő fizet rá az ott tartózkodása alatt adódó költségek miatt.
A tanárok továbbá rámutattak: egyébként sem lenne lehetőség csalásra vagy visszaélésre, mivel a dolgozatok javításának menete ezt megakadályozza, a diákok neve titkosított, a javítók csak sorszámuk alapján azonosítják a dolgozatokat. „Ez a procedúra azért is embertelen, mert sokszor hajnalban indulunk, hosszú órákon át utazunk, majd érkezés után idén azzal szembesültünk, hogy még vizet sem biztosítottak. Nem az erre költendő összeg jelent problémát, hanem az, hogy egy idegen városban nekünk kell elmenni vizet vásárolni; ha enni akarunk, azt is magunk kell megoldjuk. A jelenlegi járványhelyzetben ráadásul az utazás és a vásárlás még bonyolultabb és kockázatosabb, mint más években” – nehezményezték.
Az eljárás részleteivel kapcsolatosan elmondták, a dolgozatok javítása kamera előtt történik, először kijavítja egyik tanár a meghatározott javítókulcs szerint, majd ugyanígy egy másik tanár is. Ezt követően összevetik a két adott pontszámot egy bizottsági személy jelenlétében, és ha nincs egy jegynél nagyobb eltérés, akkor a kettő átlagából megszületik a végső minősítés. Ha a két adott pontszám között egy jegynél nagyobb a különbség, mindkét tanár újra átnézni a dolgozatot, és ha mindketten kitartanak az eredeti minősítésük mellett, akkor egy másik bizottság is kijavítja a dolgozatot. Erre azonban tapasztalataik szerint ritkán kerül sor.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
2 hozzászólás